środa, 21 lutego 2018

Gęś po staropolsku.

Znalezione obrazy dla zapytania Gęś po staropolsku.


Oczywiście nadziewana kiszoną kapustą. 

To dawna staropolska tradycja a od kilku lat próbują wskrzesić ją  restauratorzy oraz właściciele sklepów czy dostawcy mięsa. Gęś, pieczona w całości lub porcjowana, pojawia się coraz częściej na polskich stołach, w różnych wydaniach smakowych. Można nadziewać ją jabłkami, podobnie jak kaczkę z jabłkami.

Gęś po staropolsku przygotowana według starego przepisu nie powinna sprawić trudności nawet początkującym kucharzom. Trudność może sprawić jej zaszywanie, zwłaszcza panom nie obytym z nitką i igłą. Do tej czynności przyda się gruba igła z dużym oczkiem i solidna nić. W czasie gdy ptak będzie nabierać aromatu w lodówce, można spokojnie przygotować nadzienie, a potem, poza kilkoma drobnymi czynnościami związanymi z podlewaniem tłuszczem, gęś w piekarniku upiecze się praktycznie sama.


Przygotowując gęś po staropolsku potrzebujemy:

Składniki: 
*1 cała gęś 
* majeranek 
* sól

Składniki na nadzienie:
 
*1 kg kiszonej kapusty 
* 300 g wędzonego boczku (połowa pokrojona w cienkie plastry, druga połowa w kostkę o boku ok. 1 cm) 
* 5 średnich cebul (drobno pokrojone)  
* 3-4 ząbki czosnku ( drobno posiekanego) 
* pieprz


GĘŚ PO STAROPOLSKU – jak przygotować


Gęś myjemy w zimnej wodzie, osuszamy, oczyszczamy z resztek piór, tzw. pałek. Nacieramy solą i majerankiem z wierzchu i w środku.Odstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny.

W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Kapustę dokładnie płukamy w zimnej wodzie i odciskamy na durszlaku. Wkładamy do garnka zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez ok. 5 minut. Boczek kroimy w kostkę. Podsmażamy na niewielkim ogniu na patelni, aż wytopi się z niego tłuszcz, dodajemy cebulę i szklimy. Do tak przygotowanej cebuli, dodajemy czosnek i całość dusimy jeszcze chwilę. Na patelnię przekładamy odcedzoną kapustę i dusimy całość pod przykryciem przez ok. 20 minut. Doprawiamy pieprzem.

Tak przygotowanym farszem nadziewamy dokładnie gęś, w której wcześniej został zaszyty jeden z otworów. Zaszywamy dokładnie drugi otwór w gęsi. Gęś układamy na blaszce lub w brytfance i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 200-220 °C na najniższej półce, z włączonym przypiekaniem od góry. Czas pieczenia: na każdy 1 kg gęsi przypada 1 godzina pieczenia. Gęś o wadze 2 kg należy piec 2 godziny.Gęś po staropolsku można podawać z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami. 

Jednak w zupełności wystarczy, kiedy facet jako głowa rodziny elegancko ją poporcjuje i poda z aromatyczną kapustą wyjętą ze środka upieczonej gęsi.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta