Dziś przyrządzimy coś naprawdę mocnego-pikantny gulasz wieprzowy
Składniki:
*400 g łopatki wieprzowej bez kości,
*1 cebula,
*1 czerwona papryka,
*1papryka chili,
*4 ząbki czosnku,
*1 łyżka estragonu,
*łyżeczka słodkiej mielonej papryki,
*300 ml czerwonego wytrawnego wina,
*1 puszka krojonych pomidorów bez skórek,
*6 łyżek oleju,
*sól,
*świeżo mielony kolorowy pieprz. Przygotowanie:
Mięso myjemy i kroimy w średnią kostkę.Obraną cebulę, oczyszczona paprykę i papryczkę chili siekamy drobno. Dodajemy zmiażdżony czosnek.Tak przygotowane mięso i dodatki umieszczamy w garnku z rozgrzanym wcześniej olejem. Przyprawiamy solą i pieprzem. Składniki dokładnie mieszamy i dusimy powoli dodając 1/3 wina. W czasie duszenia często mieszamy.Gdy mięso zaczyna mięknąć, dodajemy pomidory z puszki wraz z zalewą. Mieszamy i dusimy jeszcze 25 min. Najlepiej smakuje z kaszą gryczaną i ogórkiem kiszonym oraz dużą ilością wody do popicia.
*500g schabu bez kości *200g startego sra żółtego *1 ogórek kiszony *sól, pieprz, mielona słodka papryka, majeranek *olej *bułka tarta i jajko na panierkę. Przygotowanie:
Schab myjemy kroimy na cztery plastry i rozbijamy tłuczkiem na cienkie plastry. Następnie nacieramy mieszanką przypraw. Na tak przygotowane mięso dajemy żółty ser i ćwiartkę ogórka. Całość zwijamy po długości. Obtaczamy w jajku i bułce, nie zapominając o bokach.
Tak przegotowanego kotleta kładziemy na rozgrzany olej i smażymy kilka minut pamiętając o obracaniu.
Przygotowanie zajmie około 20 minut już z obieraniem ziemniaków. Składniki:
*4 kotlety schabowe z kością ( takie na 1,5 cm )
* 4 łyżki musztardy sarepskiej
* sól i pieprz
*olej
* 4 łyżki masła
Przygotowanie:
Opłukane i osuszone kotlety rozgniatamy dłonią. Z obu stron nacieramy solą i pieprzem, oraz smarujemy musztardą. W tym czasie na patelni rozgrzewamy olej z 2 łyżkami masła. Na rozgrzanym oleju smażymy steki po 5 minut z każdej strony na złoty kolor. Na każdy stek kładziemy po kawałku pozostałego masła i dusimy ok 5 minut. Podajemy z ziemniakami i np.z zapiekaną kapustą.
* olej ( najlepiej z pestek winogron lub z oliwek)
Przygotowanie:
Mięso myjemy i kroimy na porcje. Nacieramy solą, pieprzem i rozgniecionym czosnkiem z estragonem. Wkładamy do głębokiego naczynia i zalewamy winem. Dodajemy liść laurowy, pokrojoną cebulę w talarki i jagody jałowca. Przykrywamy i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Najlepiej przygotować na dzień przed pieczeniem.
Następnie żeberka przekładamy do naczynia żaroodpornego. Marynatę przecedzamy i połową zalewamy żeberka. Reszta posłuży nam do polewania żeberek podczas pieczenia.Pieczemy pod przykryciem w piekarniku o tem. 170 stopni Celsjusza przez około godzinę.
Właściwe pytanie to dlaczego Polski Kurczak. Pierwszym czynnikiem popularności kurczaka jest jego niska cena. Następny to jego dostępność. Praktycznie w każdym sklepie kupimy kurczaka czy to w całości, czy porcjowanego.
Składniki odżywcze poszczególnych części kurczaka
Zacznijmy od piersi . Wyróżnia się ona wysoką zawartością białka i dużą ilością witaminy PP, B6 oraz potasu. Drugą najbardziej popularną częścią kurczaka są udka w których znajdziemy dużo cynku i ryboflawiny. W skrzydełkach jest szczególnie dużo żelaza i retinolu.
Ważną cechą mięsa z kurczaka jest niska zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. W kurczaku przeważają nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na pracę naszego układu krążenia.
Dobry Polski Kurczak.
Polecam oczywiście do zakupu drobiu wyłącznie z zaufanych źródeł. Najlepiej z gospodarstw z wolnego wybiegu. Ważna jest też karma, wolna od antybiotyków i nasion modyfikowanych genetycznie. Zależnie od pory roku kurczaki powinny być żywione zbożami ( pszenica, kukurydza), nasionami oleistymi ( słonecznik, rzepak ) lub roślinami wysoko białkowymi jak groch czy bobik.
Przyrządzanie mięsa drobiowego.
Drób należy umyć na zewnątrz i od środka zimną wodą ( nie moczymy mięsa drobiowego ). Jeśli chcemy uzyskać kurczaka gotowanego, mięso wkładamy do wrzątku. Jeśli zamierzamy ugotować esencjonalny wywar to do zimnej wody. W obu wypadkach woda powinna być osolona.
Polski kurczak
Piecze się przede wszystkim całe tusze, ale również ćwiartki, udka, piersi i skrzydełka. Można to zrobić na grillu, w piekarniku lub rożnie. Mięso godzinę przed pieczeniem nacieramy solą i przyprawami.
Najszybsza metoda przyrządzania drobiu to jego smażenie. Do smażenia doskonale nadają się elementy wysokiej jakość, piersi, wątróbka. Przed smażeniem piersi warto je delikatnie rozbić tłuczkiem by wyrównać grubość. Piersi możemy panierować w jajku, bułce tartej, mące czy smażyć je saute.
Do duszenia najlepiej nadają się podroby: żołądki i serca.Tusze natomiast do duszenia należy podzielić na części.
Bardzo istotne jest prawidłowe doprawianie mięsa. Smak kurczaka najlepiej podkreślają majeranek, estragon, bazylia, mięta, oregano, rozmaryn, cząber, rozmaryn, imbir, curry, mielona papryka i pieprz.
Smak świeżych ziół i warzyw jest dużo silniejszy niż suszonych i należy ich dodawać mniej.
To dawna staropolska tradycja a od kilku lat próbują wskrzesić ją restauratorzy oraz właściciele sklepów czy dostawcy mięsa. Gęś, pieczona w całości lub porcjowana, pojawia się coraz częściej na polskich stołach, w różnych wydaniach smakowych. Można nadziewać ją jabłkami, podobnie jak kaczkę z jabłkami.
Gęś po staropolsku przygotowana według starego przepisu nie powinna sprawić trudności nawet początkującym kucharzom. Trudność może sprawić jej zaszywanie, zwłaszcza panom nie obytym z nitką i igłą. Do tej czynności przyda się gruba igła z dużym oczkiem i solidna nić. W czasie gdy ptak będzie nabierać aromatu w lodówce, można spokojnie przygotować nadzienie, a potem, poza kilkoma drobnymi czynnościami związanymi z podlewaniem tłuszczem, gęś w piekarniku upiecze się praktycznie sama.
Przygotowując gęś po staropolsku potrzebujemy:
Składniki:
*1 cała gęś
* majeranek
* sól
Składniki na nadzienie:
*1 kg kiszonej kapusty
* 300 g wędzonego boczku (połowa pokrojona w cienkie plastry, druga połowa w kostkę o boku ok. 1 cm)
* 5 średnich cebul (drobno pokrojone)
* 3-4 ząbki czosnku ( drobno posiekanego)
* pieprz
GĘŚ PO STAROPOLSKU – jak przygotować
Gęś myjemy w zimnej wodzie, osuszamy, oczyszczamy z resztek piór, tzw. pałek. Nacieramy solą i majerankiem z wierzchu i w środku.Odstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny.
W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Kapustę dokładnie płukamy w zimnej wodzie i odciskamy na durszlaku. Wkładamy do garnka zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez ok. 5 minut. Boczek kroimy w kostkę. Podsmażamy na niewielkim ogniu na patelni, aż wytopi się z niego tłuszcz, dodajemy cebulę i szklimy. Do tak przygotowanej cebuli, dodajemy czosnek i całość dusimy jeszcze chwilę. Na patelnię przekładamy odcedzoną kapustę i dusimy całość pod przykryciem przez ok. 20 minut. Doprawiamy pieprzem.
Tak przygotowanym farszem nadziewamy dokładnie gęś, w której wcześniej został zaszyty jeden z otworów. Zaszywamy dokładnie drugi otwór w gęsi. Gęś układamy na blaszce lub w brytfance i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 200-220 °C na najniższej półce, z włączonym przypiekaniem od góry. Czas pieczenia: na każdy 1 kg gęsi przypada 1 godzina pieczenia. Gęś o wadze 2 kg należy piec 2 godziny.Gęś po staropolsku można podawać z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami.
Jednak w zupełności wystarczy, kiedy facet jako głowa rodziny elegancko ją poporcjuje i poda z aromatyczną kapustą wyjętą ze środka upieczonej gęsi.
Wątróbka po serbsku to danie, które łamie nasze polskie przyzwyczajenia.
W naszej polskiej tradycji klasycznym dodatkiem do wątróbki jest jabłko i surówka z kiszonej kapusty.
Do przygotowania wątróbki po serbsku potrzebujemy. Składniki:
*1 kg wątróbki drobiowej
* Mąka do panierowanie
* olej do smażenia
* 500 g papryki kolorowej
* 500 g cebuli
* sól, pieprz, majeranek, słodka papryka
* sos chili
Przygotowanie:
Wątróbkę myjemy , oczyszczamy i ponownie płuczemy. Panierujemy w mące i smażymy na rozgrzanym oleju. Następnie zdejmujemy wątróbkę z patelni, a na pozostałym na niej tłuszczu smażymy pokrojoną w talarki cebulę oraz pokrojoną w paski paprykę. Gdy warzywa zmiękną, przyprawiamy je do smaku, dodajemy sos chili i mieszamy. Pamiętaj, by wątróbki nie solić na początku smażenia bo stwardnieje.
Kurczaka myjemy i po osuszeniu nacieramy z zewnątrz solą oraz pieprzem. Szpinak rozmrażamy i odciskamy wodę. Czosnek obieramy , kroimy w drobne plasterki. wrzucamy na rozgrzane masło i dodajemy szpinak. Następnie odstawiamy do ostygnięcia. Gdy szpinak sobie stygnie my bierzemy białka i delikatnie ubijamy. Łączymy z masą szpinakową, dodajemy parmezan i przyprawiamy. Tak przygotowaną masę wkładamy pomiędzy skórę a mięso kurczaka. Całość umieszczamy w rękawie do pieczenia. Polewamy bulionem i zawiązujemy rękaw na końcach nitką. Robimy na wierzchu 4 otwory szpilką. Wstawiamy do piekarnika o temperaturze 180 stopni Celsjusz na godzinę.
Tylko bez skojarzeń....Piersi mają być kurze. Składniki:
*4 piersi kurczaka
* pół litra jogurtu
* 3 łyżeczki curry
* 1 łyżeczka słodkiej papryki
* pieprz cayenne – pół łyżeczki
* troszkę imbiru
* 1 łyżka mielonego kminku.
Przygotowanie:
Piersi kurczaka pokrój na zgrabne, płaskie kawałki o grubości około 1 cm i włóż do jogurtu, który wcześniej dokładnie wymieszaj z przyprawami,na 24 godziny do lodówki.Piersi w marynacie nabierają smaku w lodówce – dobrze jest je kilka razy w tym czasie przewrócić, tak by równomiernie nabierały smaku.Usmaż je na na rozgrzanym oleju na złocisty kolor.
Fajnie smakują z warzywami na patelnię i sosem czosnkowym.
Piersi umyć i osuszyć. Pokroić w paseczki. Włożyć do miski. Jajka roztrzepać i dodać do mięsa. Następnie wsypać obydwie mąki, roztarty ser, posiekaną natkę pietruszki. Przyprawić solą i pieprzem do smaku. Dokładnie wymieszać i odstawić w chłodne miejsca na godzinę.
Przygotowaną masę nabierać łyżką i smażyć na rozgrzanym oleju po 5 minut z obydwu stron.
Opłukane filetu osuszamy delikatnie rozbijamy. Nacieramy sola i pieprzem. Ser posiekać z bazylią. Na każdy filet nakładamy farsz z mozzarelli. Zwijamy w roladki i spinamy wykałaczkami.
Na patelni rozgrzewamy oliwę dodajemy masło i smaży roladki na złoty kolor.
Nie brać dosłownie. Kurczaka kupujemy w sklepie już zabitego w sposób humanitarny. Najpierw sprawunki:
*1 kurczak
* 2 łyżki oleju
* 2 łyżki masła
* 2 żółtka z jaj kurzych
* 200 ml białego wina półwytrawnego
* 150 ml bulionu z warzyw
* 1 cebula
* 1 łyżka mąki
* 2 ząbki czosnku
* sól , pieprz, gałka muszkatołowa, imbir
* sok z 1/2 cytryny Przygotowanie:
Kurczaka myjemy, kroimy na cztery części, wcześniej odkrajemy skrzydełka i szyjkę. Na skrzydełkach można zrobić bulion. Na patelni rozgrzewamy olej z masłem i smażymy kurczaka na zloty kolor. Następnie przekładamy do żaroodpornego naczynia, wstawiamy do nagrzanego piekarnika o tem. 130 stopni Celsjusza. Pieczemy 30 minut.
W rondelku zagotowujemy bulion i 100 ml wina, pokrojoną w talarki cebulę i czosnek. Przyprawiamy pieprzem i imbirem W drugim rondelku mieszamy masło z żółtkami, mąką, gałką muszkatołową i resztą wina. Do mieszaniny wlewamy powoli bulion, stale mieszając aż sos zgęstnieje. Dodajemy sok z cytryny.
Kurczaka układamy na głębokim półmisku i polewamy sosem.
Wątróbkę oczyszczamy, myjemy i zalewamy kefirem. Odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie osuszamy z kefiru i sparzamy wrzątkiem. Mięso otaczamy w mące, panierujemy w jajkach rozmieszanych z przyprawami i bułce tartej.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy wątróbki z każdej strony na zloty kolor.
Za nim przygotujemy gęś z suszonymi owocami warto zapoznać się z samą gąską.
Kiedyś gęsina nie była żadnym rarytasem na polskich stołach. Zajadaliśmy się nią od św. Marcina, przez święta Bożego Narodzenia, nie mogło jej zabraknąć na noworocznym stole, aż do końca zimowego karnawału. Mięso z gęsi z polskich hodowli cieszy się dużym uznaniem za granicą. Dlatego warto zapoznać się z jego walorami.
Gęsina jest najbardziej kalorycznym drobiem – 100 g to 339 kcal (dla porównania: indyk ma tylko 129 kcal w 100 g, kurczak – 158 kcal). Ale gęś w porównaniu z innymi gatunkami mięsa ma korzystniejszy skład tłuszczów. Jest w niej dużo kwasów jedno- i wielonienasyconych, w tym znacznie więcej korzystnych dla serca kwasów omega-3 i omega-6 w porównaniu z mięsem indyczym lub kurzym. Z tuszki ważącej 6 kg można uzyskać 1 litr smalcu. To tłuszcz w czystej postaci. Gęsi smalec ma niską temperaturę topnienia, co czyni go łatwo strawnym, a jednocześnie powoduje, że nie należy na nim smażyć.
Nie ma to jak dobra gąska.
Składniki na gęś z suszonymi owocami. *1 gąska
* 200 g suszonych śliwek, jabłek i gruszek
* 1 kieliszek rumu
* 1 łyżka masła
* 3 ząbki czosnku
* łyżka tymianku
* łyżka majeranku
* sól, pieprz
A tak należy przygotować gęś z suszonymi owocami. Gęś myjemy, nacieramy w środku i na wierzchu solą, pieprzem, zmiażdżonym czosnkiem oraz ziołami. Tak przygotowaną odstawiamy na ok 1 godzinę. Suszone owoce zalewamy rumem w misce i odstawiamy na 40 minut. Gęś faszerujemy owocami okładamy w naczyniu żaroodpornym. Wlewamy 1 szklankę wody. Smarujemy sklarowanym masłem i przykrywamy folią aluminiową. Pieczemy 2,5-3 godzin w temperaturze 180 stopni Celsjusza, przewracając co 30 minut i polewając powstałym sosem.
Świetnie smakuje z kluskami i surówką z czerwonej kapusty.
Zakupując elektrycznego grilla, możesz teraz grillować w domu. Nie jest to samo co grill w ogródku. Bardziej chodzi tu o szybkie przyrządzanie mięsa.
Na pierwszy ogień piersi z kurczaka.
Składniki:
*2 podwójne piersi z kurczaka
* przyprawy; pieprz, sól, papryka ostra, bazylia
* ocet winny
Przygotowanie:
Mięso myjemy i układamy w płaskim naczyniu przyprawiamy i pokrapiamy octem winnym. Odstawiamy na kilka godzin do lodówki.Jakieś półgodziny przed podaniem układamy mięso na rozgrzanym grillu na 15 minut.
Najlepiej podawać piersi z ziemniaczkami z piekarnika. Trzeba ziemniaki obrać umyć i pokroić w talarki, ułożyć na posmarowanej olejem blasze.
Posolić i włożyć do rozgrzanego piekarnika o temperaturze 150 stopni na 45 minut.
Najłatwiejsze danie z kuchni chińskiej. Naprawdę bardzo smaczne. I każdy facet da radę je zrobić. Składniki:
*4 filety z kurczaka
*4 arkusze papieru ryżowego
* 4 łyżki jasnego sosu sojowego
* 1 łyżka imbiru mielonego. Przygotowanie:
Z sosu sojowego i imbiru przygotowujemy marynatę. Umyte i pokrojone w paski filety wkładamy do marynaty. Przykrywamy i na 2 godziny do lodówki. Po tym czasie bierzemy papier i lekko zwilżamy wodą. Na każdym arkuszu układamy ciasno zamarynowane mięso i zawijamy jak krokiety. Gotujemy na parze ok 50 minut.
Ja zaproponuję mięso indycze. Będzie bardziej dietetycznie.
Składniki:
*400 g mielonego mięsa z indyka
* 1 cebula
* 3 białka
* sól, pieprz, chili.
Przygotowanie:
Mięso wyrabiamy z 2 białkami, przyprawiamy i formujemy kotlety. Smarujmy je rozluźnionym białkiem. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 230 stopni Celsjusza na funkcji grill. Należy pamiętać by odwrócić po 4 minutach.
Podajemy w bułce z zieloną sałatą, plastrami pomidora z keczupem lub sosem czosnkowym.
Robimy obiad na jutro. według zasady: Co masz zrobić jutro , zrób dziś i będzie dzień wolnego.
Składniki: *4 udka kurczaka
Marynata: *4 łyżki syropu klonowego
*4 łyżki musztardy francuskiej,
* sól i pieprz. Przygotowanie: Syrop, musztardę i przyprawy mieszamy ze sobą do otrzymania jednolitej emulsji. Tak przygotowaną marynatą nacieramy udka i odstawiamy przynajmniej na 5 godzin do lodówki.
Pieczemy w piekarniku nastawionym na grill w temperaturze 200 stopni przez 20 minut.