wtorek, 12 kwietnia 2016

Spojrzenie na tłuszcze


Do tej pory tłuszcz miał bardzo złą opinię, szczególnie na łamach prasy, a dla wielu osób samo wypowiedzenie tego słówa może wzbudzić negatywne uczucia. Możesz starać się go pozbyć, starać się go ukryć, starać się go unikać, jednak Twój organizm i tak będzie go potrzebował!


Czy wiesz, że tłuszcz pomaga izolować komórki nerwowe, utrzymuje ciepłotę ciała, wyrównuje poziom hormonów, utrzymuje elastyczność skóry i żył, zmniejsza tarcie w stawach i jest składnikiem każdej komórki? Kluczowym rozwiązaniem jest rozpoznanie, jakich tłuszczy potrzebuje organizm, a które są Twoimi wrogami. Uzbrojeni w odpowiednie informacje, możemy skoncentrować się na włączeniu do naszej diety większej ilości dobrych tłuszczów i mniejszej tych złych.

Fakty o tłuszczach

• Tłuszcze to „rezerwa energetyczna" zwierząt, roślin i ludzi.

• Idealny poziom zawartości tłuszczu w organizmie to ok. 19-26% wagi ciała kobiety i 12-18% wagi mężczyzny.

• Istnieją dwa różne rodzaje tłuszczów w organizmie - brązowy i żółty. Tłuszcz brązowy znajduje się wewnątrz organizmu i jest aktywny, zawiera mitochondria, które wytwarzają ciepło (w procesie termogenezy) i tym samym uwalniają energię. Tłuszcz żółty znajduje się bliżej powierzchni, jest mniej aktywny i bardziej prawdopodobne, że będzie się odkładał. Kobiety maja tendencję do posiadania więcej tłuszczów żółtych, niż mężczyźni.

• Kobiety potrzebują wyższego poziomu tłuszczów, gdyż jest on istotny dla procesu reprodukcji, więc organizm gromadzi go „na wszelki wypadek".

• Przeciętna zdrowa konsumpcja dobrych tłuszczów powinna wynosić około 30-40 gramów dziennie. Zawartość tłuszczu w diecie środowisk zamożnych sięga nawet cztery razy wyższego poziomu!Większość pokarmów łączy kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone w różnych ilościach. Na przykład masło zawiera prawie 100% tłuszczów, z czego 60% to tłuszcze nasycone, 30% to jednonienasycone a 10% to wielonienasycone, w porównaniu z ziarnami słonecznika, gdzie 73% stanowią tłuszcze, z czego tylko 12% to tłuszcze nasycone, 21% jednonienasycone i 67% wielonienasycone.

• Ciepło, światło i tlen niszczą podstawowe kwasy tłuszczowe i dlatego powinniśmy przechowywać je w ciemnych pojemnikach.

• Podstawowe kwasy tłuszczowe muszą pochodzić z diety, gdyż nasz organizm nie potrafi ich wytwarzać. Zdrowe tłuszcze to Omega 3 i Omega 6 (znane jako podstawowe kwasy tłuszczowe).

• Waga za wagę - tłuszcze dostarczają do wykorzystania ponad dwa razy tyle energii co węglowodany czy białka (każdy gram tłuszczu zawiera 9 kalorii).

• Tłuszcze wpływają na smak, wygląd i zapach wielu pokarmów, spowalniają także proces trawienia, dając przedłużone uczucie sytości po posiłku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta