wtorek, 19 kwietnia 2016

5 zasad zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży


*Jedzenie śniadania
*Jedzenie o regularnych porach
*Jedzenie warzyw i owoców
*Picie codziennie odpowiedniej ilości wody (bez cukru)
*Unikanie cukru, słodyczy i słodkich napojów


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 2014 nadmierna masa ciała wśród Polaków występowała u 68,2% mężczyzn i 60,5% kobiet, a otyłych mężczyzn było 24,8% i otyłych kobiet 29.1% (WHO 2014). Należy pamiętać, że otyłe dziecko to otyły dorosły i nie możemy się łudzić, że nasze pociechy wyrosną z otyłości.

Dlaczego warto dbać o prawidłową masę ciała dzieci?

Otyłość jest chorobą i jak donoszą najnowsze badania otyłe dziewczynki gdy dorosną są narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2, natomiast chłopcy na nadciśnienie tętnicze.
Czy należy zwracać uwagę na jakość jedzenia dziecka kiedy jest szczupłe?

W prospektywnej obserwacji 14- i 17- letnich uczniów wykazano, że nawet umiarkowane spożywanie napojów słodzonych, to jest mniej niż 1,3 szklanki dziennie zwiększało ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u dziewcząt i chłopców, niezależnie od ich masy ciała . Z kolei analiza diet 4- 9- i 13- letnich dzieci wykazała negatywny związek między spożyciem cukru dodanego do żywności a spożyciem mikroskładników oraz miedzy spożyciem warzyw i owoców . Diety obserwowanych raz w roku dzieci, od 13-go miesiąca do 9-go roku życia, spożywających mało cukru, były obfitsze w produkty zbożowe, mleczne i warzywa w porównaniu do dzieci spożywających dużo cukru . Z tej obserwacji mamy jasną wskazówkę jak spowodować, aby nasze dziecko jadło warzywa - ograniczyć cukier!

Możemy na podstawie wyżej opisanych badań wnioskować, że gdy nasze dziecko jest szczupłe nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o zasady zdrowego żywienia, gdyż w innym przypadku narażamy nasze pociechy na choroby w wieku dorosłym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta