Dziś zrobimy obiad na jutro i będziemy mieli więcej czasu.
Dziś sobie wszystko przygotujemy. Jutro do piekarnika i obiad gotowy.
Potrzebujemy: *4 udka kurczaka
*250 ml jogurtu naturalnego
* 4 ząbki czosnku
* sól i pieprz
* rękaw do pieczenia
Przygotowanie: Umyte udka nacieramy pieprzem solą i rozgniecionym czosnkiem. Mięso wkładamy w rękaw pieczeniowy i zalewamy jogurtem. Wiążemy koniec rękawa i obracamy tak by udka całe pokryły się jogurtem. Wkładamy do lodówki. Następnego dnia wkładamy na 40 minut do piekarnika i pieczemy 180 stopniach Celsjusza.
Podajemy z ziemniakami i zieloną sałatą w sosie śmietanowym.
Dziś tani przepis na obiad, ale by go uatrakcyjnić będzie wymagał od nas cierpliwości. Potrzebujemy: *500 g żołądków drobiowych
* 1 pietruszkę
* 2 marchewki
* kawałek selera
* 4 łyżki tartego chrzanu
* 3/4 szklanki gęstego jogurtu naturalnego
* 1 łyżka Vegety bez (glutaminianu sodu) Przygotowanie
Umyte i oczyszczone żołądki gotujemy wraz z warzywami. warzywa przed gotowaniem ścieramy na grubej tarce około 90 minut. W czasie gotowania dodajemy vegete. W osobnym naczyniu mieszamy chrzan z jogurtem i szklanką wywaru z wywaru z żołądków. Całość wlewamy do żołądków i podgrzewamy, nie gotujemy.
Dlatego dziś kaczka z jabłkami . Nie bójcie się to naprawdę nic trudnego. Składniki potrzebne do tego dania to:
Przede wszystkim :
*kaczka sztuk 1
*kwaśne jabłka sztuk 3
* czerwone wytrawne wino 1/2 szklanki
* sól, pieprz, majeranek, cynamon
* tłuszcz do wysmarowania blachy.
Kaczkę myjemy, osuszamy, nacieramy w środku i z wierzchu solą z pieprzem i majerankiem. Odstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki. Jabłka obieramy . Usuwamy gniazda i kroimy na osiem części. Posypujemy cynamonem. Kaczkę wyjmujemy z lodówki. Faszerujemy owocami., zszywamy lub spinamy wykałaczkami . Okładamy na natłuszczonej blasze i polewamy winem. Pieczemy ok 1,5 godziny w temp. 180 stopni Celsjusza. W czasie pieczenia należy pamiętać o częstym podlewaniu mięsa powstałym sosem.
Przed podaniem pamiętaj o usunięciu nici lub wykałaczek.
Składniki: *kurczak tak ok 1,5 kg *sól, pieprz, papryka, bazylia, ziele angielskie, liść laurowy *2 ząbki czosnku. *1 puszka piwa do kurczaka *1 puszka piwa na pobudzenie soków trawiennych Przygotowanie.:
Kurczaka myjemy w w całości i czyścimy środek. Następnie nacieramy przyprawami, według uznania. Puszkę otwieramy i 1/3 wypijamy, dla sprawdzenia jakości trunku. Do puszki wrzucamy liść laurowy, ziele angielskie i dwa ząbki czosnku. Przygotowanego kurczaka nadziewamy na puszkę i na 90 minut umieszczamy w piekarniku. Piekarnik nastawiamy 180 stopni. Po czym siadamy w wygodnie w fotelu z drugą puszką piwa.
I znów mamy dowód, że gotowanie to naprawdę fajne zajęcie.
Donuty, popularnie nazywane pączkami z dziurką, pochodzą z Ameryki.
A oto przepis jak przygotować je w domowych warunkach. Składniki na Kolorowe Donuty: Ciasto drożdżowe: 250 g mąki pszennej (oraz 50-60 g do posypywania) * 1 szczypta soli * 1 laska wanilii * 120 ml mleka * 25 g świeżych drożdży * 50 g cukru * 50 g masła * 4 żółtka jajek, rozmiar L * 1 l oleju rzepakowego Polewa czekoladowa: 40 ml śmietanki UHT 30 % * 100 g czekolady deserowej lub mlecznej * 15 g masła Kolorowy lukier: 150 g cukru pudru * kilka kropel z soku z cytryny * 3-4 łyżki wody * sok z buraka, kurkuma, kakao lub barwniki spożywcze * kolorowe posypki
Przygotowujemy donuty:
Ciasto drożdżowe:
Do miski przesiewamy mąkę, sól i robimy zagłębienie. Laskę wanilii przecinamy wzdłuż na pół. Tępą stroną noża wyciągamy nasionka. Mleko zagotowujemy z nasionkami oraz samą laską wanilii, po czym odstawiamy do przestudzenia (ma być letnie). Drożdże dokładnie rozcieramy z niewielką ilością cukru do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Z ciepłego mleka wyjmujemy laskę wanilii. Drożdże dokładnie mieszamy z mlekiem. całość wlewamy do mąki, lekko mieszamy, tworząc zaczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 15 minut.
Masło roztapiamy w garnku lub w kuchence mikrofalowej. Wyrośnięty zaczyn mieszamy z żółtkami oraz płynnym masłem. Ciasto zagniatamy, aż zacznie odklejać się od dłoni. jeśli będzie zbyt luźne dodajemy odrobinę mąki i zagniatamy. Gotowe ciasto oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. następnie ponownie je zagniatamy, rozwałkowujemy na grubość ok. 5-7 mm, za pomocą wycinaka lub szklanki wycinamy krążki o średnicy ok. 7-8 cm. W środku wycinamy mniejsze kółka. Odstawiamy ponownie na chwilę do wyrośnięcia. Olej rozgrzewamy w garnku do temperatury 160-180 o C. Wyrośnięte donuty smażymy z obu stron na zloty kolor. Gotowe donuty układamy na ręcznikach papierowych, aby odsączyć je z nadmiaru oleju. Odstawiamy do wystudzenia.
Polewa czekoladowa:
Śmietankę zagotowujemy w małym rondlu. Dodajemy pokruszoną czekoladę i mieszamy tak długo, aż czekolada się rozpuści. Dodajemy miękkie masło i mieszamy.
Kolorowy lukier:
Dwukrotnie przesiany cukier puder łączymy z kilkoma kroplami soku cytrynowego i wodą. Mieszamy do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Lukier dzielimy na części i dodajemy barwniki naturalne lub spożywcze.
Polewę i lukry wlewamy do naczyń o płaskim dnie tak, żeby płynu nie było więcej niż 5-7 mm. Każdego donuta zanurzamy w polewie lub lukrze.
na ciasto – 4 łyżki masła * 1 szklankę miodu * 2 szklanki cukru * 1 opakowanie przyprawy do pierników * 4 jajka * 3 łyżki sody * 1 kg mąki na lukier: 2 szklanki cukru * 1/2 szklanki wody * 2 białka, Przygotowanie:
Ciasto : Miód, cukier i przyprawę rozpuścić, gotując w rondelku. Zdjąć z ognia, dodać masło, sodę i szklankę mąki, dokładnie wymieszać. Po przestygnięciu dodać jajka i resztę mąki i ugniatać ręką do wyrobienia jednolitej masy. Następnie rozwałkować ciasto do grubości 5 milimetrów i foremkami wykrajać pierniki. Na blachę kładziemy papier do pieczenia i układamy ciastka. Pieczemy w temperaturze 200 stopni Celsjusz przez 20 minut.
Lukier: Cukier i wodę podgrzewamy przez około 20 minut , Ubijamy białko na sztywno i cały czas mieszając wlewamy gorący syrop.
300 g mąki * 0.5 szklanki miodu * 200 g cukru pudru * 100 g masła * 1 jajko * 1 łyżeczka sody * przyprawa do pierników * papier do pieczenia. Przygotowanie:
Zagrzać miód i wrzucić do niego przyprawy. Gorącym miodem zaparzyć mąkę. Wymieszać miód nożem z mąką. Po ostygnięciu dodać cukier i sodę. Następnie jajko. Wyrobić ciasto przypominające konsystencją ciasto na makaron. Ciasto pozostawić w chłodnym miejscu na 1 godzinę.
Po tym czasie bierzemy ciasto i kroimy na mniejsze kawałki. Rozwałkowujemy na placki o grubości nie cieńszej niż 5 mm. za pomocą metalowych foremek wyciskamy kształty. Jeśli nie mamy foremek możemy powycinać kształty naszych ciastek ostrym nożem.
Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Na blasze kładziemy papier do pieczenia i na nim nasze pierniki. Blachę z ciastkami władamy do rozgrzanego piekarnika na 10 do 15 minut.
Po wyciągnięciu pierniki są jeszcze miękkie ale szybko twardnieją.
Przygotowanie: Drożdże rozpuszczamy w mleku z cukrem i odstawiamy na 15 minut. Przesiewamy mąkę do dużej miski wsyp sól i dodaj drożdże. Połącz składniki i dodaj oliwę. Wyrabiaj ciasto przez 15 minut ręcznie. Gdy ciasto przestanie się kleić do rąk, uformuj bułeczki. odstaw do wyrośnięcia na 50 minut. Posmaruj z wierzchu rozbełtanym jajkiem.
Piecz w piekarniku 20-25 minut w temperaturze 180 stopni.
Śmietanę ubić z cukrem . Dodać do sera mascarpone i ubić na jednolita masę. Ochłodzoną kawę wymieszać z amaretto. Do kawy z amaretto wrzucić na krótko biszkopty by nasiąknęły roztworem. Ułożyć na dnie formy nasączone biszkopty. Posypać kakaem. Na tym ułożyć warstwę kremu. Przełożyć warstwą biszkoptów nasączonych roztworem kawy z amaretto.
Posypać kakaem i na to nałożyć następną warstwę kremu i posypać kakaem po wierzchu.
SKŁADNIKI *1 puszka brzoskwiń *5-6 jajek *20 dkg margaryny *20 dkg cukru kryształu *1 małe opakowanie cukru waniliowego *1 kg białego sera *15 dkg maki ziemniaczanej *owoce (np. gruszki, pomarańcze, brzoskwinie, jabłka)
Margarynę ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym. Powoli wlewamy żółtka. Białka ubijamy na sztywną pianę (aby dobrze się ubiło możemy podczas ubijania dodać szczyptę soli). Do masy żółtkowej dodajemy zmielony (najlepiej dwukrotnie przez maszynkę) ser biały, a następnie mąkę ziemniaczaną, pianę z jajek i pokrojone w kostkę kawałki owoców. Wylewamy na blachę i pieczemy w temperaturze 180 stopni około jednej godziny.
SKŁADNIKI Ciasto *10 dag masła *30 dag mąki *15 dag cukru kryształu *2 jajka *3 łyżki miodu *1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia *1/2 płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej *aromat waniliowy
Masa *1,5 szklanki zmielonego maku *15 dag dżemu morelowego (brzoskwiniowego) *15 dag cukru kryształu *15 dag rodzynek *5 dag masła *1/4 szklanki wody *rum *1 białko z jaja *sok z cytryny (pomarańczy) *cynamon Masa makowa: Wodę gotujemy z rumem. Następnie wsypujemy do tego mak, cukier, białko, wanilię, sok, rodzynki, cynamon, dżem, masło. Masę podgrzewamy aż będzie jednolita i nieco zgęstnieje. Ciasto: Do przesianej mąki z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną dodajemy masło utarte z cukrem i miodem. Dodajemy jajka oraz aromat waniliowy. Wyrabiamy ciasto i wkładamy na 3 - 4 godziny do lodówki. Po wyjęciu rozwałkowujemy na grubość 1,5 cm, wycinamy kółka lub kroimy ciasto w kwadraty. Na środek nakładamy masę makową. Zaginamy brzegi ciasta do góry i sklejamy tak, aby nie całkiem zakryć masę makową.
Piernik być musi!Ten jego piękny zapach każdego nęci i kusi... Otóż topimy masło, a potem do ostudzonego wrzucamy mąkę, cukier, jajka wbijamy do tego i proszek do pieczenia, do piernika, i soda. Także jabłka prażone - pieczemy - prostota, wygoda :) Temperatura piekarnika: 180'C.Czas pieczenia: ok. 30-45 minut
SKŁADNIKI *por - 1 kg *seler - ok. 1 kg *marchew *sól, pieprz *śmietana *karp
-Zetrzeć warzywa na tarce.
-Pokroić karpia w kawałki. -Sprawionego i pokrojonego karpia przykryć warzywami i pozostawić na 24 godziny. -Warzyw musi być sporo, tak aby bez problemu można było przykryć karpia kołderką. -Następnego dnia karpia przełożyć do brytfanki, dotrzeć świeżych warzyw - pora, seler i marchew- i dołożyć w brytfance do tych, w których marynowany był karp.
-Posolić i popieprzyć do smaku. -Całość zalać śmietaną 30%.
*1,5-2 kg karpia-dzwonka
*1-1,5 kg cebuli
*30 dkg kapeluszy prawdziwków
*1 l oleju słonecznikowego
*20 dkg mąki pszennej
*3-4 liście laurowe
*5-6 ziaren ziela angielskiego
*sól, pieprz
*3-4 ziemniaki
Grzyby namoczyć na noc. W garnku o szerokim dnie ułożyć na spód ziemniaki pokrojone w plastry (1cm). Karpia posolić dość obficie i popieprzyć. Następnie ułożyć warstwę cebuli i delikatnie oprószyć ją mąką. Umieścić w garnku warstwę obtoczonego w mące karpia i kolejno warstwy: prawdziwków odsączonych i oprószonych mąką, cebuli, karpia, aż do wykorzystania wszystkich składników. Całość zalać litrem oleju tak by przykryć wszystkie składniki.
Można podlać wodą, ale nie za wiele, dorzucić liść laurowy i ziele. Garnek nastawić na niewielkim ogniu, od momentu zagotowania wszystko ma ledwie, ledwie bulgotać. Gotować ok 2 h.
Potrawę ostudzić (najlepsza na zimno). Składniki delikatnie wyciągać na półmisek, polać powstałym sosem, serwować z chlebem.
Smak iście królewski, aromat borowików świetnie komponuje się z karpiem i pozostałymi składnikami. Potrawa pochodzi z Kresów.
Najważniejszym składnikiem tej receptury jest włożone w jej wykonanie serce.