Niech nadchodzący świąteczny czas przyniesie chwilę wytchnienia i oderwania od codzienności, niech rozbudzi wiarę i nadzieję w każdym sercu, niech radość Wielkanocnego Śniadania przy rodzinnym stole trwa długo, a śmingusowa woda będzie zapowiedzią wiosennego, ciepłego deszczyku i "wleje" w nas optymizm.
Szkło używane przy przyrządzaniu drinków, musi być nieskazitelnie czyste.
Kieliszki po umyciu nie odstawiamy do wysuszenia, tylko wycieramy do sucha. Należy sprawdzić pojemność kieliszków by dopasować do nich miarki, którymi będziemy odmierzać składniki. Właściwy dobór szkła zapewnia nie tylko estetyczny wygląd,również czy drink został podany w naczyniu dla niego przeznaczonym. Dobór kształtu nie jest przypadkowy. Koniakówka umożliwia delikatne ogrzewanie trunku dłonią. Szkło typu pousse-cafe ułatwia warstwowanie napoju. Wąska szampanówka utrzymuje dłużej bombelki w szampanie. Oto najczęściej stosowane typy kieliszków i szklanek:
Szklanka uniwersalna. wykonana z grubego szkła, dzięki czemu jest popularna przy tworzeniu koktajli wymagających ucierania owoców.
Old-fashioned: pojemność 280 -320 ml
Klasyczna, niska prosta szklanka o cienkich ściankach. Potocznie zwana szklanką do whisky. Używana głównie do podawania alkoholi na lodzie, jak również koktajli typu Short.
Collins: pojemność ok 250 ml
Szklanka do long drinków – im wyższa tym lepsza. Zawsze ma cylindryczny kształt. Najchętniej używana do koktajli z grupy szprycowanych oraz napojów gazowanych.
Szampanka płaska ; pojemność 125 ml
Kieliszek przypominający czarkę ze zwężeniem. Je go kształt był podobno wzorowany na biuście Marii Antoniny Jest to bardzo popularny rodzaj szkła używanego do koktajli miksowanych z lodem kruszonym.
Szampanka wysoka: pojemność 125 ml
Ten rodzaj kieliszka w kształcie przypomina tulipana na różnej wysokości nóżce.
Szkło typu pina colada: pojemność 375 ml
Czara na nóżce ma kształt kielicha tulipana, zwężonego na pewnej wysokości. Oczywiście stosowany do podawania słynnych colad.
Wybieramy najładniejszą truskawkę na przybranie. Pozostałe wraz z innymi składnikami miksujemy do otrzymania półpłynnej konsystencji. Przełożyć do szkła typu parfait lub kieliszka do białego wina. Ozdobić truskawką.
Mrożone drinki to sprawdzony sposób na upały, zwłaszcza te z lodami i bitą śmietaną.
Mogą też być podawane jako deser , oczywiście tylko dla dorosłych. Ozdobione sezonowymi owocami nadają się do sączenia przez słomkę i wylegiwania, marząc o tropikalnych plażach, kołyszących palmach i lazurowym morzu.
A wiec pobujajmy w obłokach
Obłok(blue cloud coctail)
Swym wyglądem przypomina obłok na błękitnym niebie z wisienką,która imituje tu zachodzące słońce Składniki:
*1 miarka amaretto
*1/2 miarka niebieskiego curacao
*2 gałki lodów waniliowych Przygotowanie:
Umieszczamy wszystki składniki w mikserze i miksujemy do otrzymania jednolitej konsystencji.Przelewamy do koniakówki.
Na wierzchu kładziemy bitą śmietanę, na niej wisienkę.
Kiedyś wystarczyła lorneta z meduzą - ( dwie setki i galareta z nóżek )
Dziś kulturalnie - Małpie jądra inaczej zwane eliksirem młodości.
Składniki:
*2 miarki dzinu
* 2 miarki soku pomarańczowego
* 1 łyżeczka Pernod
* 2 łyżeczki grenadyny
Szkło:koktajlówka Przyrządzenie:
Do shakera wlać wszystkie składniki i dodać kilka kostek lodu. Wstrząsnąć. Odcedzić do kieliszka koktajlowego. Udekorować wisienką owiniętą w plaster pomarańczy.
Lata prohibicji, to okres kiedy powstało najwięcej drinków .
Upadły Anioł ( Fallen Angel) - do wyboru mamy wersję długa ( long) i krótką ( short)
Składniki:*1,5 miarki dżinu
* 1 miarka soku z limony
* 1 łyżka białego kremowego likieru miętowego
* 1 zakropienie angosturą
* 4 miarki lemoniady
Szkło: goblet lub koktajlowy
Przyrządzenie:
Długi upadek: kieliszek typu goblet lub duży do czerwonego wina 2/3 tłoczonego lodu, dolać alkohol, na końcu lemoniadę. Udekorować plastrem limony i podać wraz ze słomką. Krótki upadek : 1/2 miarki syropu cukrowego wytrząśnięte z kostkami lodu w shakerze i odcedzone do kieliszka koktajlowego wypełnionego lodem , bez dodawania lemoniady.
Do przygotowania drinków potrzebujemy Shekery: Rozróżniamy dwa typy.
*Pierwszy typ ma wbudowane sitko. *Drugi typ to tak zwany bostoński inaczej zwany amerykańskim. Szklanica barmańska – przydaje się gdy drinki wymagają mieszania przed odcedzeniem lub rozlaniem do szkła. Profesjonalne szklanice wyposażone są w nakładane sitko. W domowych warunkach możemy użyć dzbanka i odpowiednio gęstego sitka.
Mikser: potrzebny będzie do przyrządzania napojów z kruszonym lodem, świeżymi owocami, lodami, śmietanką i mlekiem. Wykorzystujemy go także przy drinkach, które wymagają mocnego wymieszania.
Dodatkowe akcesoria: *miarka barowa – można też użyć na przykład kieliszka do wódki. *Łyżka barowa z długim trzonkiem *Ostry nożyk do obierania i krojenia owoców *Szczypce i kubełek do lodu
Składniki: *1,5 miarki wódki *1 miarka coli *1 miarka Tia Marii ( ciemny słodki kawowy likier z Jamajki )
Szkło: Highball lub kieliszek koktaliowy
Przyrządzenie: Szklankę typu highball napełnić kostkami lodu .Wlać kolejno wódkę, Tia Marii i colę- podać ze słomką.Można tez do shakera wlać składniki, dodać 2-3 kostki lodu. Wstrząsnąć i odcedzić do kieliszka koktajlowego.
Składniki:
*0,5 litra niczego
*200 ml wywaru z niczego
*jeden duży kawałek niczego – drobno posiekany
*łyżka niczego do smażenia
*szczypta przyprawy „Nic” do smaku
Przygotowanie:
Wywar z niczego i 0,5 litra niczego wymieszaj i schłódź przez ok. godzinę w lodówce, aby smaki odpowiednio się przegryzły.
Duży kawałek niczego posiekaj drobno i odstaw na bok.
Następnie na ciepłej patelni ztop łyżkę niczego i podsmaż posiekane wcześniej nic aż do uzyskania złotego koloru.
Wyjęte z lodówki zimne nic dodaj na patelnię, wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i duś przez ok. 20 minut.
Dwie minuty przed końcem przyrządzania dania dodaj szczyptę przyprawy „Nic”, która zdecydowanie zaostrzy smak dania i nada mu niepowtarzalny aromat.
Gotowe danie podaj oczywiście czym prędzej na stół.
I co tu więcej komentować? Sami zobaczcie jak codziennie wygląda posiłek ponad 160 tysięcy polskich dzieci.
Prawda, że to smutne?
Dzieci w wieku szkolnym, bez zapewnienia odpowiedniego żywienia, nie mogą się prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Mają problemy z koncentracją, przez co osiągają gorsze wyniki w nauce, często czują się poniżane i odrzucone przez swoich rówieśników.
To niezły pomysł na świąteczny czy niedzielny obiad.
Mięso pieczemy w rękawie, dzięki temu będzie miękkie i soczyste. Nadziewamy je cebulą, czosnkiem, marchewką i musztardą francuską. Pieczeń jest bardzo aromatyczna, idealna do dań obiadowych i kanapek. Można ją spożywać na zimno i na ciepło.
Aby przygotować nadziewany karczek, potrzebujemy następujące składniki:
*1,5 kilo karczku
* pół łyżeczki soli
* pieprz
* słodka i ostra papryka do smaku
* 5 ząbków czosnku przeciśniętych przez praskę
* 1 łyżeczka majeranku
* 3 łyżki musztardy francuskiej
* 1 duża cebula pokrojona w talarki
* 1 marchewka starta na tarce jarzynowej
* 3 łyżki oleju
* rękaw do pieczenia mięsa. Przygotowanie:
Karczek myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Następnie nacieramy solą, pieprzem, czosnkiem, majerankiem, papryką i odkładamy na 2 godziny w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki. Na patelni podpiekamy cebulę z marchewką, delikatnie solimy, prażymy aż zmięknie i lekko się podpiecze. Tak przygotowany farsz studzimy. Karczek nacinamy, do połowy, tak aby powstały małe kieszonki, w które nakładamy cebulę z marchewką, następnie mięso smarujemy po wierzchu musztardą francuską i przekładamy do rękawa a potem do naczynia żaroodpornego. Pieczemy w piekarniku przez ok. 1,5 godz. w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Karczek wyciągamy z piekarnika, studzimy i kroimy na plastry.
Fasola z boczkiem to także dobry przepis na obiad.
Składniki:
*1,5 szklanki suchej fasoli jasiek
* 300 g wędzonego boczku
* cebula
* szklanka śmietany
* 200 g startego żółtego sera
* łyżka masła
* posiekana natka zielonej pietruszki
* sól, pieprz Przygotowanie:
Cebulę i boczek drobno pokroić i podsmażyć na patelni. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem. Wymieszać cebulę i boczek z fasolą i włożyć do naczynia. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Wszystko zalać śmietaną, posypać żółtym serem. Zapiekać 20 minut.
Danie, które przyrządzicie szybko, a będzie smakować wyśmienicie.
Składniki:
*kilogram schabu bez kości
* jarzynka
* pieprz
* musztarda sarepska Przygotowanie:
Schab umyć osuszyć, oprószyć jarzynką oraz pieprzem i odstawić na 2 godziny. Po tym czasie mięso grubo posmarować musztardą i na dwie godziny wstawić do nagrzanego piekarnika. Temperatura pieczenia 180 stopni Celsjusza. Podczas pieczenia nie otwierać piekarnika.
Żeberka ugotować i oddzielić mięso od kości. Pokroić w kawałeczki. Ziemniaki obrać i ugotować. Po przestygnięciu pokroić na plasterki. Pieczarki umyć, pokroić i podsmażyć na oleju. Dodać pokrojoną cebulę i dusić kilka minut z pieczarkami. Kapustę ugotować.
W żaroodpornym naczyniu, dobrze wysmarowanym tłuszczem, układamy warstwami ziemniaki, kapustę, mięso i pieczarki. Całość oprószyć solą i pieprzem. Na wierzch trochę masła.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza i zapiekamy 20 minut.
Bekon kroimy w plastry. Każdy plaster przekrajmy wzdłuż na pół. Banany obieramy i dzielimy na cztery części. Bierzemy po jednej śliwce, moreli i kawałku banana. Owijamy dokładnie paskiem bekonu.
Tak przygotowane zawiniątko smażymy na chrupiąco na patelni bez tłuszczu.
Wątróbkę oczyszczamy, myjemy i zalewamy kefirem. Odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie osuszamy z kefiru i sparzamy wrzątkiem. Mięso otaczamy w mace, panierujemy w jajkach rozmieszanych z przyprawami i bułce tartej.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy wątróbki z każdej strony na złoty kolor.
Szybki i łatwy sposób przyrządzenia karkówki. Składniki na 4 porcje:
*600 g karkówki
* sól
* pieprz
* słodka papryka
* liść laurowy
* bazylia Przygotowanie:
Umyte mięso kroimy na 12 kawałków. W rondlu rozgrzewamy olej. Na talerzu przyprawiamy karkówkę przyprawami. Liść laurowy dodamy później. Tak przygotowane mięso wrzucamy do rondla na ok 2 minuty. Pamiętamy, by mięso odwrócić by opiekło się z każdej strony. Po tym czasie dodajemy ok 0,5 l wody i wrzucamy liść laurowy. Całość dusimy ok 45 minut.
4 małe tylne golonki włóż do dużego garnka, takiego 5 litrowego. Wlej wodę tak, by golonki były całe zalane. Zacznij gotować. Do tego dodaj warzywa starte na grubej tarce: 2 marchewki, pietruszkę, kawałek selera, por. Przypraw pieprzem, solą, 4 listkami laurowymi i kilkoma ziarnami ziela angielskiego. Gotuj około 1,5 godziny pod przykryciem. Następnie mięso przełóż do naczynia żaroodpornego, zalej 0.5 litra ciemnego piwa, przykryj. Piecz 30 minut w tem 180 stopni Celsjusza. Odkryj i dopiecz jeszcze 15 minut.