czwartek, 11 lipca 2013

Czy odchudzanie może być łatwiejsze?


5 ważnych tajemnic skutecznego schudnięcia!


Wakacje to dla większości z nas ogromne wyzwanie - jak nie przytyć. Jak to zazwyczaj bywa w wolne dni, z reguły więcej jemy i mniej się ruszamy. Efekt - większość ludzi łapie dodatkowe kilogramy i gorsze samopoczucie.

W wakacje czas zabrać się za siebie i wrócić na ścieżkę zdrowia. Początek lata to również doskonały moment dla każdej osoby, która od dawna planuje pozytywną zmianę swojego wyglądu lub stanu zdrowia.

Dla wielu jednak osób sama myśl o odchudzaniu wywołuje nieprzyjemne uczucia. Obawiają się uczucia głodu, spadku energii, psychicznej udręki i porażki.

Czy odchudzanie może być łatwiejsze? Moja odpowiedź brzmi: TAK!

Zapoznaj się poniżej z pięcioma ważnymi zasadami, które są podstawą zdrowego, skutecznego, trwałego i wygodnego odchudzania. Poznaj jakie są najważniejsze tajemnice odchudzania.

1. Każdy może schudnąć - Ty też!

To musisz przyjąć za fakt w pierwszej kolejności. Nie ma na tej planecie osób, które nie mogą schudnąć! Każdy może schudnąć jeśli będzie zjadał mniej kalorii niż spala. To jest niepodważalne prawo fizyki. Niektórzy mają z tym problem i wynajdują wiele powodów i usprawiedliwień. Nie zawsze jest łatwo zjadać mniej kalorii - ale to inna sprawa. Czasami słyszymy o genach odpowiedzialnych za nadwagę. Owszem u niektórych osób, geny mogą w trochę większym stopniu utrudniać spalanie tłuszczu, ale to tylko część problemu. Zawsze decydujący jest bilans kaloryczny i żadne geny nie powstrzymają chudnięcia przy długotrwałym ujemnym bilansie kalorycznym. Cały genetyczny mechanizm gospodarki tłuszczem reguluje zarówno zbieranie jak i utratę tłuszczu. Trzeba tylko zapewnić organizmowi odpowiednie warunki.

Wniosek: nie szukaj usprawiedliwień, znajdź sposób.

2. Każda dieta niedoborowa jest zła.

Przez dietę niedoborową rozumiemy taką dietę, która oprócz zmniejszenia ilości kalorii,w znaczący sposób obniża również ilość ważnych dla organizmu składników odżywczych. Efektem takiej diety jest trwałe obniżenie metabolizmu czyli tempa spalania kalorii. Po zakończeniu diety i powrocie do poprzednich ilości kalorii następuje ponowne tycie, z reguły z nawiązką. Wiele takich diet oferuje szybkie chudnięcie. Owszem, początkowo szybko się chudnie, ale nagle wszystko staje i waga nie chce spadać dalej. Nierzadko na 10 kg utraty wagi tylko 3 kg stanowi tłuszcz, reszta to zaległości z jelit, woda oraz utrata masy mięśniowej. I właśnie to ostatnie jest najgorsze, bo to mięśnie spalają kalorie i modelują ciało. Słabe mięśnie deformuje figurę i sprawiają, że łatwiej tyjemy. Dodatkowe kilogramy tłuszczu przy odchudzonych mięśniach jeszcze bardziej psują wygląd.

Dochodzi jeszcze aspekt zdrowotny. Niedobór składników odżywczych to również poważny problem dla naszego zdrowia. Chwilowy brak jakiegoś składnika jeszcze nikogo nie zabił. Ale przy dzisiejszym odżywianiu większość ludzi już ma znaczące, długotrwałe niedobory niektórych składników odżywczych. Nigdy nie wiadomo czy dodatkowe, drastyczne pogłębienie tych niedoborów w wyniku złej diety nie przekroczy delikatnej granicy i nie wywoła jakiejś poważnej w skutkach choroby. Dobre odżywienie organizmu uzyskamy właściwie bilansując swoją dietę.

Wniosek: unikaj diet niedoborowych, odżywiaj swój organizm.

3. Nie ma pigułki na odchudzanie.

Zgromadzony w ciele tłuszcz zachowuje się jak myślący organ i żadne sztuczne sposoby pozbywania się go nie dają rady. Aby się pozbyć nadmiaru tłuszczu warto rozumieć dlaczego nasz organizm go zbiera. Będzie nam wtedy łatwiej dostosować się do jego wymagań.

Nasze geny zostały ukształtowane tak, abyśmy byli w stanie przeżyć w warunkach częstego niedoboru żywności. Jeśli mogliśmy najeść się więcej niż w danym momencie było potrzeba, to nadmiar kalorii zamieniał się w tłuszcz, abyśmy mogli czerpać z niego energię wtedy, gdy jedzenia będzie brakować. A mogło go brakować nawet kilka tygodni. Proces ewolucji, który kształtował nasze geny miał miliony lat na to, aby wypracować najróżniejsze mechanizmy pozwalające oszczędzać tłuszcz i nie dopuszczać do jego szybkiego spalenia. Każdy niedobór jakiegoś składnika odżywczego w naszej diecie to sygnał typu: "Uwaga! Mam braki, szybko szukaj jedzenia!". I pojawia się głód lub tzw. zachciewajka. Natomiast każda próba ograniczenia kalorii, to sygnał: "Uwaga! Nadchodzi kryzys, przechodzimy w tryb oszczędania energii!". Organizm przestawia się w tryb oszczędzania i spowalnia jej wytwarzanie z tłuszczu, co odczuwamy niskim poziomem energii i również głodem. Wszelkie sztuczne pobudzanie organizmu do spalania tłuszczu nie daje trwałych efektów, gdyż ma on kilkadziesiąt różnych sposobów na obronę, jak się nie dać w sytuacji niedoboru jedzenia. A człowiek z głodu dostaje do głowy.. W najróżniejszych sztucznych stanach, które próbują wywoływać "cudowne środki na odchudzanie" nasz organizm potrafi się znaleźć i wykreować sposób jak nie dać się pozbawić tłuszczu. Zatem zamiast toczyć tą nierówna walkę z przeciwnikiem, który przygotowywał się do niej miliony lat, lepiej wykorzystać jego własną broń. Tą bronią jest stan nasycenia organizmu, dobrego odżywienia, uzupełnienia wszelkich niedoborów odżywczych przy równoczesnym ujemnym bilansie kalorycznym.

Wniosek: zapomnij o cudach, które "same odchudzają", pomyśl czego chce Twój organizm.

4. Nie możesz być niewolnikiem diety.

W natłoku informacji na temat odchudzania jest bardzo dużo sprzecznych i często wadliwych porad. Można też znaleźć wartościowe informacje, na bazie których można w zdrowy sposób schudnąć. Wiele jednak sposobów wymaga bardzo czasochłonnego wyszukiwania odpowiednich produktów i przygotowywania z nich posiłków. To wszystko wymaga czasu! Jeśli ktoś nie ma prywatnego kucharza i prywatnego dietetyka, to nie jest to łatwe. Wiele osób z determinacją rozpoczyna zdrowe odżywianie, ale z czasem ich zapał słabnie, bo nikt nie chce być niewolnikiem specjalnego, skomplikowanego sposobu przygotowywania posiłków. Zdrowe odżywianie trzeba wkomponować w swój styl życia. A więc stopień trudności i czasochłonność muszą być dostosowane do naszych codziennych zajęć i nie burzyć nam życia. Wtedy mamy szansę przez odpowiednio długi czas utrzymać taki sposób odżywiania.

Wniosek: wybierz dietę odpowiednią dla Twojego stylu życia. Dieta nie może być uciążliwa.
5. Razem łatwiej.

Okres odchudzania to nawet dla doświadczonej osoby poważne wyzwanie psychiczne. Każde zmagania, każda walka toczona w samotności jest trudniejsza. Nie na darmo wymyślono trenerów sportowych. Przecież informacji jak trenować, aby zdobywać medale jest mnóstwo. Nie wystarczy jednak dać grubą książkę zawodnikowi i powiedzieć: za cztery lata masz zdobyć medal na olimpiadzie. Potrzebny jest mu trener, który każdego dnia oprócz fachowej wiedzy będzie go wspierał psychicznie i duchowo, który przy każdym najmniejszym potknięciu lub załamaniu będzie potrafił z dystansem odnieść się do jego sytuacji i doradzić najlepsze z możliwych w danej chwili posunięcie i który będzie wierzył w jego sukces bardziej niż on sam.

Zatem jak w sporcie, tak i podczas odchudzania dobrze jest mieć zapewnione stałe wsparcie doświadczonej osoby - osobistego trenera, który będzie pewien Twojego sukcesu.

Wniosek: zadbaj o fachowe i psychiczne osobiste wsparcie. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta