niedziela, 6 marca 2011

Odmładzające antyoksydanty.

Właściwości lecznicze owoców i warzyw

Od początków cywilizacji odpowiednią dietę traktowano jako główną metodę leczenia wielu chorób, przy czym lecznicze właściwości niektórych owoców i warzyw oparte były na obserwacjach i wierzeniach.

Występujące w owocach i warzywach Pektyny regulują skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Substancje te tworzą z toksycznymi metalami ciężkimi, takimi jak stront ołów i kobalt związki nierozpuszczalne, które nie są wchłaniane lecz wydalane z organizmu. Dlatego, m.in. ze względu na zawartość pektyn, owoce i warzywa są zalecane w żywieniu ludzi zatrudnionych w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Węglowodanem jest także błonnik (celuloza), który odgrywa ważną rolę w procesie trawienia. Wzmaga on perystaltykę jelit i sprzyja wydalaniu z organizmu cholesterolu. Warto zaznaczyć, że przetwory owocowe i warzywne, z wyjątkiem soków, całkowicie zachowują błonnik występujący w świeżych owocach i warzywach.

Owoce i warzywa odgrywają ważną rolę w racjonalnym żywieniu człowieka. Zawierają one węglowodany, witaminy, kwasy organiczne oraz substancje aromatyczne Stanowią również cenne źródło substancji aktywnych biologicznie, niezbędnych dla zapobiegania i leczenia chorób serca układu krążenia, a także przewodu pokarmowego zaburzeń przemiany i innych. Dlatego nie można sobie wyobrazić racjonalnego żywienia bez owoców i warzyw

Owoce i warzywa stanowią podstawowe źródło związków mineralnych niezbędnych dla organizmu człowieka. Związki te stanowią część składową krwi, limfy, soków trawiennych, wchodzą też w skład tkanek, są niezbędne do normalnego przebiegu procesów życiowych organizmu człowieka.

Owoce i warzywa są zasobne w związki potasu. Sole potasowe neutralizują tworzące się w organizmie produkty kwaśne. Potas podtrzymuje równowagę kwasowo-zasadową we krwi i tkankach organizmu, wzmaga wydalanie przez nerki wody i soli. Ma również duże znaczenie w przekazywaniu impulsów nerwowych.

Liczne owoce i warzywa są zasobne w żelazo, które bierze udział w procesie krwiotwórczym i stanowi część składową hemoglobiny krwi. Wchodzi ono również w skład enzymów oksydoredukcyjnych regulujących oddychanie tkankowe.

Owoce i warzywa zawierają także wapń i fosfor, które stanowią podstawowy budulec tkanki kostnej oraz wchodzą w skład krwi. Obniżenie w organizmie zawartości wapnia i fosforu powoduje zwiększenie pobudliwości nerwowej oraz łamliwość kości.

Ważną rolę w procesach życiowych organizmu odgrywają także mikroelementy: miedź, kobalt, jod i inne. Magnez, miedź, kobalt i mangan biorą udział w procesie krwiotwórczym. Magnez wpływa również na przyswajanie węglowodanów przez organizm. Jod jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Przedstawione informacje o zawartości niektórych składników pokarmowych w owocach i warzywach świadczą wyraźnie o tym, że są one niezbędne w żywieniu człowieka. Sezonowość występowania świeżych owoców i warzyw sprawia, że trzeba je odpowiednio przechować lub utrwalić na pozostałe okresy roku, starając się przy tym, aby podczas przetwarzania zachować ich wartość smakową i pokarmową.

Dzisiaj naukowcy udowodnili, że częste spożywanie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe i choroby układu krążenia.

Istnieją bardzo dobre dowody potwierdzające związek miedzy dietą bogatą w warzywa i owoce a zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na raka. Badania prowadzone w północnych Włoszech wykazały, że grupa spożywająca wiele porcji warzyw i owoców w ciągu dnia charakteryzowała się dwu - trzykrotnie mniejszym ryzykiem zachorowania na raka, niż grupa spożywająca niedostateczne ilości tych produktów. Istniały lokalizacje nowotworów, w których warzywa odgrywały ważniejszą rolę ochronną (np. jelita) oraz inne, gdzie skuteczniejsze okazały się owoce (np. żołądek), ale nie istniała taka lokalizacja, gdzie wysokie spożycie warzyw i owoców nie pełniło funkcji ochronnej.

Antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach, nie tylko chronią organizm ludzki przed chorobami, ale także zapobiegają starzeniu się komórek, czyli przedłużają młodość. (Antyoksydanty są substancjami, które zwalczają reaktywne atomy lub cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, wykazującymi działanie destrukcyjne zarówno na poziomie molekuł, jak i na poziomie komórkowym. Antyoksydanty ograniczają ilość powstających w organizmie wolnych rodników, przez co nie doprowadzają do uszkodzenia komórek, co w efekcie przeciwdziała starzeniu się organizmu i zainicjowaniu procesu nowotworowego) .

Warzywa i owoce to źródło cennych substancji bioaktywnych, jednak ulegają one szybkiemu rozkładowi a nasz organizm nie potrafi ich magazynować. Najkorzystniej jest więc spożywać niewielkie ilości warzyw i owoców wielokrotnie w ciągu dnia. Należy spożywać przynajmniej 5 takich porcji dziennie, przy czym porcja oznacza trzy łyżki warzyw, jeden średniej wielkości owoc - jabłko czy banan lub odpowiednik ilościowy mniejszych owoców.

Jednym z najważniejszych odkryć ostatnich lat jest wykazanie ochronnej roli diety bogatej w warzywa i owoce. Warzywa i owoce to niezastąpione źródło witamin, składników mineralnych, błonnika. Warzywa i owoce są produktami niskokalorycznymi, dlatego tak istotne jest ich spożywanie w zapobieganiu lub leczeniu nadwagi i otyłości. Stała obserwacja i dążenie do zwiększenia spożycia warzyw i owoców należą więc do ważnych elementów działań na rzecz poprawy zdrowia Polaków. Istotnym elementem tych działań jest promocja zdrowego stylu życia i powszechna edukacja w zakresie prawidłowego odżywiania.

Daj sobie szansę na:
- więcej energii
- większa odporność
- ładniejszy wygląd
- łagodzenie stresu

Pieć złotych dziennie, stać Cię na to.


www.martadymek.suportio.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta