Zdrowa Rodzina

Postaw na Zdrowie! -Indywidualny Program Ochrony Zdrowia

wtorek, 31 stycznia 2017

Wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem.

Znalezione obrazy dla zapytania Wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem.

Tak mawiał Hipokrates wiele wieków temu. 

Obecnie coraz częściej złe nawyki żywieniowe wywołują chorobę, a my zamiast je zmienić próbujemy się leczyć sztucznymi środkami farmaceutycznymi. Kto dziś nie bierze środków przeciwbólowych, leków na wzdęcia lub zgagę, sztucznych witamin oraz mikroelementów w tabletkach oraz wielu innych niepotrzebnych pigułek. Wdajemy coraz więcej pieniędzy na leki, co zmusza nas do kupowania tańszej żywności, która często jest tylko namiastką tego co powinniśmy właściwe zjadać. Powoduje ona niedobory substancji odżywczych, które przez mózg są trudno wykrywalne, gdyż nie manifestują się objawami niedożywienia. Żyjemy w sytuacji „głodu jakościowego", ponieważ nie czujemy łaknienia, niemniej jednak nasza dieta nie zawiera wielu składników odżywczych, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Żywność stała się więc podstawowym czynnikiem etiologicznym wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych, wobec których obecnie medycyna jest bezradna.

Dziś wiele osób zapomniało, jak smakuje prawdziwe wiejskie masło, chleb pieczony w domu z dużą ilością smalcu z cebulką, który robiła babcia. Kto pamięta smak śmietany spijanej rano z wierzchu mleka, z którego później robiło się pyszny twarożek z cebulką na śniadanie? Dawniej to każda gospodyni dbała o dobrej jakości produkty spożywcze, z których to przygotowywała posiłki dla domowników. Każdy przed pracą zjadał porządne, treściwe śniadanie, dzięki któremu był syty i mógł pracować cały dzień. Dziś zjadamy produkty wysoko przetworzone pozbawione wielu składników odżywczych. Rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na produkty określane jako ekologiczne, bogate w składniki pokarmowe, których nam tak brakuje. Taka żywność jest wprawdzie droższa, ale gdy sobie uświadomimy, że jest dużo lepsza od tej masowo produkowanej przemysłowej żywności zauważymy po pewnym czasie, że będzie ona dla nas lekiem.

Organizm lepiej odżywiony będzie mógł  łatwiej pokonać chorobę.

Takiej żywności możemy szukać w małych gospodarstwach rolniczych, gospodarstwach agroturystycznych gdzie możemy również wybrać się na wakacje, na odpoczynek od codziennej pracy. W wielu takich ośrodkach dowiemy się, jak wyrabia się te produkty oraz jak przygotować z nich smaczne regionalne potrawy. Coraz częściej popularne stają się też małe restauracje, karczmy, w których można spróbować dań kuchni regionalnych przygotowane z wysokiej jakości produktów spożywczych. Miła i fachowa obsługa z pewnością będzie wstanie zaspokoić nawet najbardziej wybredne podniebienia. A jeśli ktoś ma ochotę jeść tak nie tylko od święta i cieszyć się zdrowiem cały czas, może zakupić taką odpowiednią żywność w sklepach z ekologiczna żywnością. Na pewno tam znajdzie jajka, śmietanę bez zagęszczaczy, masło wiejskie, twarożek, mięso i wędliny które powinny być podstawą właściwego jedzenia. Produkty te pochodzą z małych gospodarstw rolniczych gdzie uprawa jest ekstensywna z wykorzystaniem naturalnych metod nawożenia i z ograniczeniem środków chemicznej ochrony roślin, a zwierzęta hodowane na mięso dostają naturalną karmę bez sztucznych dodatków chemicznych. W takiej żywności nie ma konserwantów, oraz produkty te nie potrzebują być upiększane przez dodatek sztucznych barwników czy polepszaczy smaku i zapachu.

Wybierając lepszą żywność dbamy o własne zdrowie, które jest naszym największym skarbem.


Autor: M.D. o 12:11 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Woda to życie

Znalezione obrazy dla zapytania Woda to życie


Fakty na temat wody i jej spożycia:

*brak odpowiedniej ilości wody jest najważniejszą przyczyną Twojego zmęczenia i bólu głowy;
*picie ponad 1 litra wody dziennie zmniejsza ryzyko powstania raka okrężnicy oraz pęcherza o około 50%, a o 79% ryzyko powstania raka piersi;
*picie ponad 1,5 litra wody dziennie zmniejsza ból (np. głowy, brzucha) w 80% przypadkach;
*woda stanowi 60-70% masy ludzkiego ciała;
*woda umożliwia poprawne funkcjonowanie ponad 50 miliardów komórek naszego ciała;
*75% społeczeństwa USA jest chronicznie odwodniona (w Polsce nie prowadzono podobnych badań, ale możemy sobie wyobrazić ich wynik);
*czując pragnienie już jesteś odwodniony;
*nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że nasz metabolizm zwalnia o 3%;
*już 2% odwodnienie sprawia, że mamy problem z koncentracją i pamięcią;
*pozbawienie organizmu wody na okres 48 godzin wystarczy, aby zagrozić żywotnym jego funkcjom;
*tylko 1% światowych zasobów wody jest zdatny do spożycia (wody słodkie bez uwzględnienia lodowców);
*woda ułatwia trawienie, orzeźwia, chłodzi, oczyszcza oraz wzmaga apetyt;
*80% chorób ma związek ze złą jakością wody i nie dotyczy to tylko brudnej wody ale również tej butelkowanej ubogiej w związki mineralne (Badania Światowej Organizacji Zdrowia);
*woda ma 0 kcal.

Wskazówki:

*zawsze noś ze sobą butelkę wody mineralnej;
*pij co najmniej 1,5 - 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Pamiętaj, że 80% chorób ma związek z tym, jaką wodę pijesz;
*wybieraj wodę, która najbardziej Ci smakuje, ale koniecznie bierz pod uwagę to, co widnieje na jej etykiecie. Pamiętaj, że woda pozbawiona składników mineralnych nie ma pozytywnego wpływu na Twoje zdrowie. Sięgaj zatem po tę wodę, która ma dużo składników mineralnych (ponad 1000 mg na litr), w tym wapnia (>150 mg), magnezu (>50 mg) i wodorowęglanów (HCO3>550 mg). Wapń wzmacnia kości, magnez m.in. poprawia koncentrację i zapobiega chorobom serca, a wodorowęglany regulują trawienie. Taka woda, bogata w składniki mineralne, jest dobra dla wszystkich, również dla sportowców i kobiet w ciąży;
*unikaj wody smakowej, gdyż zawiera ona niekorzystne dla zdrowia substancje słodzące (jest jednak zdecydowanie lepsza niż napoje gazowane typu cola);
*przed sięgnięciem po wody lecznicze skonsultuj się z lekarzem, posiadają one bowiem nawet kilkadziesiąt razy większe stężenie składników mineralnych niż rekomendowane dla większości wody mineralne.


Autor: M.D. o 09:02 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

sobota, 28 stycznia 2017

Jakie są podstawowe bezsensowne rozwiązania w domowej gospodarce wodnej

Znalezione obrazy dla zapytania domowa gospodarka wodna



Wody na świecie brakuje od dawna i jest coraz bardziej zanieczyszczona. 

Wiele krajów boryka się z problemem braku nie tylko wody pitnej. Ludzie umierają z pragnienia i głodu spowodowanego suszą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Polska ma najmniejsze zasoby wodne z całej Europy. W związku z coraz większym na nią zapotrzebowaniem i postępującym zanieczyszczeniem sytuacja szybko się pogarsza. Niedługo zacznie być odczuwalna nie tylko poprzez coraz wyższą cenę wody pitnej i przemysłowej.

W takiej sytuacji postępujemy jak szaleńcy. Mieszamy dobrą wodę pitną i wodę deszczową z trudno usuwalnymi zanieczyszczeniami chemicznymi i biologicznymi. Później nakładem dużych środków staramy się z niewielkim skutkiem (dziewięćdziesiąt parę procent) oczyścić wodę i utylizujemy wszystkie domieszane do ścieków często bardzo wartościowe składniki, z fatalnym skutkiem dla środowiska. To tak jak gdyby wymieszać kilka cennych składników, tracąc je w większości bezpowrotnie, a potem za duże pieniądze odzyskiwać jeden z nich, czyli wodę i to w dodatku mocno zanieczyszczony, silnie skażając przy tym środowisko. Brak w tym sensu zarówno ekonomicznego jak i zdroworozsądkowego, nie wspominając o ekologii.

Zarówno woda deszczowa jak i tak zwana szara woda w żadnym wypadku nie powinny być mieszane ze ściekami z toalet. Szara woda to taka, która spływa ze zlewów kuchennych, umywalek, wanny i spod prysznica. Jeżeli stosujemy biodegradowalne środki do czyszczenia i mycia, nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska. Może być używana bez żadnych zabiegów do podlewania ogrodu. Woda deszczowa zwykle też nie jest szkodliwa dla środowiska. Wyjątkiem są kwaśne deszcze, które spowodowane są bezmyślnym wypuszczaniem do atmosfery szkodliwych składników przez przemysł i energetykę. Zarówno szarą wodę jak i wodę deszczową bardzo łatwo i stosunkowo tanio można doprowadzić do parametrów wody pitnej.

Znane i stosowane są takie sposoby czyszczenia jak ultrafiltracja, czy odwrócona osmoza.
Jakość dostarczanej wodociągami tzw. wody pitnej bardzo często przedstawia wiele do życzenia w związku, z czym często i tak jakieś rodzaje dodatkowych filtrów są stosowane.

Tam gdzie jest kanalizacja centralna najczęściej opłaty za odprowadzanie ścieków są naliczane od ilości doprowadzonej wody. W związku z tym zysk za zaoszczędzenie wody jest podwójny.

W ściekach toaletowych największy problem stanowi zanieczyszczenie moczem. Oczyszczenie ze składników w nim zawartych tworzy większość kosztów. A przecież mocz to jeden z najlepszych i najłatwiej przyswajalnych nawozów. Zamiast wykorzystać, wielkim nakładem sił i środków niszczymy go.

Drugi z produktów, który powstaje w toalecie, też po odpowiednim potraktowaniu jest wspaniałym nawozem. Jest co prawda skażony biologicznie, ale z tym najłatwiej sobie można poradzić. Nie wolno tylko doprowadzić do wymieszania tych dwóch produktów, bo rozpoczyna się wówczas proces gnilny, tracone są cenne składniki i zwiększone jest wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Wspaniale rozwiązali ten problem Szwedzi tworząc toalety separujące, za co zdobyli światowe nagrody i certyfikaty. Mocz jest w nich odprowadzany do specjalnego zbiornika, z którego jest używany do podlewania. Kał jest wysuszany podciśnieniowo, co eliminuje wszelkie zapachy. Toalety opróżnia się raz na 3-6 miesięcy. Produkt trafia na kompost, gdzie po około 6 miesiącach zamienia się na wspaniały nawóz. Toalety praktycznie nie potrzebują wody do działania.

W przypadku stawiania domu, jeśli uwzględnimy wszystkie powyższe rozwiązania, nie jest potrzebne odprowadzanie ścieków, ani szambo czy oczyszczalnia biologiczna. Mamy ogromną oszczędność wody nawet, jeśli nie zainstalujemy oszczędnych baterii z czujnikami. Z przeprowadzonej kalkulacji wychodzi  prawie trzykrotna oszczędność na etapie inwestycji, a wielokrotna w eksploatacji.

Nawet, jeżeli nikt z nie planuje uwzględnić takich rozwiązań w swojej inwestycji warto je bliżej poznać. Wykorzystujemy to, co ziemia nam daje – żywność, drewno, biomasę, itd. W zamian dostarczamy ziemi kilka sztucznych związków chemicznych, które mają służyć do nowej produkcji oraz wiele trucizn. Zapominamy o dodatkach śladowych i mikroelementach. Wyjaławiamy z nich glebę tak mocno, że w niektórych miejscach nie istnieją.

Dawniej wszystko, co powstało z ziemi, wracało do niej i cykl się powtarzał. Dziś wyciągamy ile się da, a zamiast zwracać to co można, niszczymy i utylizujemy, produkując trucizny i dwutlenek węgla.



Autor: M.D. o 12:04 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

środa, 25 stycznia 2017

Dieta Los Angeles

Znalezione obrazy dla zapytania David Heber, "Dieta Los Angeles - sylwetka doskonala"

David Heber, "Dieta Los Angeles - sylwetka doskonala"


Książka "Dieta Los Angeles - sylwetka doskonała" jest polskim tłumaczeniem bestselleru "The L.A. Shape Diet. The 14-day Total Weight Loss Plan" autorstwa Dr Davida Hebera - profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Dr Heber pełnił również funkcję Dyrektora Centrum Ludzkiego Odżywiania oraz Dyrektora Laboratorium Odżywiania Komórkowego  i Molekularnego przy UCLA.

We wprowadzeniu czytamy:
"(...) Dieta L.A. Sylwetka Doskonała - mówi o kształcie twojego ciała i o tym, jak można go zmienić. Daj mi na początek tydzień, a potem dwa tygodnie, abym mógł sprawić, że poczujesz się lekko i w dobrej formie, lepiej niż kiedykolwiek przedtem (...) Podstawy naukowe tej książki i zawartą w niej filozofię stworzyłem, pracując przez ponad trzydzieści lat z tysiącami pacjentów w Los Angeles - mieście, w którym sylwetka ma ogromne znaczenie - zarówno dla studentów UCLA, aktorów z Hollywood, jak i zwykłych rodzin przychodzących na plażę. Każdy chce wyglądać jak najlepiej, ale ja nauczę cię, jak osiągnąć najlepszą sylwetkę, wprowadzając w życie prosty, czternastodniowy plan (...)"


Autor: M.D. o 04:20 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

wtorek, 24 stycznia 2017

Na czym polega dieta cytrynowa?

Znalezione obrazy dla zapytania Na czym polega dieta cytrynowa?

Dieta cytrynowa jest jednym ze sposobów szybkiego odchudzania. Pozwala spalić około 3kg w ciągu 5dni.


Głównym składnikiem jest szklanka wody z sokiem z cytryny.Należy ją wypić na czczo przed śniadaniem, następnie przed obiadem i kolacją. Jest to główna część każdego dnia diety.

Oto propozycja śniadania odpowiednia do diety cytrynowej:


*Kromka chleba z pełnego przemiału lub pumpernikla z łyżką twarożku, skropionego kilkoma kroplami soku z cytryny.

*3 łyżki płatków owsianych lub jęczmiennych ugotowanych na filiżance chudego mleka. Na talerzu dodaj utarte jabłko i skrop sokiem z cytryny.

Na drugie śniadanie można spożyć:


*Pomarańcze lub 2 mandarynki.

A na podwieczorek:


*Mały pojemnik tłustego jogurtu z sokiem z połowy cytryny.

Potraw korzennych jak i ziołowych można używać tyle, ile się tylko chce. Natomiast powinno się ogranicz sól, ponieważ ta zatrzymuje wodę w organizmie.Jeżeli chodzi o napoje można pić herbatki ziołowe, owocowe bądź wodę mineralną. Łącznie powinno się wypić do 1,5 – 2 litrów na dobę. 

Najlepiej jest zrezygnować z czarnej herbaty i kawy.


Autor: M.D. o 04:45 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

poniedziałek, 23 stycznia 2017

ZUPA PAPRYKOWA

Znalezione obrazy dla zapytania ZUPA PAPRYKOWA

Przepis pochodzi z książki "Dieta uzdrawiająca organizm" Magdaleny Makarowskiej.


Składniki:

1 czerwona papryka
1 szklanka pokrojonych pomidorów lub soku pomidorowego bez cukru
1 cebula
2 ząbki czosnku
zioła prowansalskie, bazylia, oregano, pieprz czarny, opcjonalnie szczypta chili
2 łyżeczki oliwy
1 szklanka bulionu
świeża natka pietruszki
½ łyżeczki nasion czarnuszki uprażone na suchej patelni przez 30 sekund
1 łyżeczka pesto bazyliowego

Przygotowanie:


Paprykę kroimy i smażymy z cebulką na oliwie. Dodajemy czosnek i przekładamy do garnka. Zalewamy pomidorami i bulionem, dodajemy pieprz, chili i świeżą oraz zioła prowansalskie i zagotowujemy. Miksujemy zupę na krem. Podajemy posypane natką i czarnuszką oraz łyżeczką pesto bazyliowego.



Autor: M.D. o 02:28 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

niedziela, 22 stycznia 2017

KOTLETY SCHABOWE Z PIEKARNIKA

Znalezione obrazy dla zapytania KOTLETY SCHABOWE

Składniki:


4 kotlety schabowe bez kości
2 białka jaj
1/4 szklanki tartej bułki
1/4 szklanki otrąb pszennych
5 łyżek jogurtu naturalnego o obniżonej zawartości tłuszczu
sól
2 łyżki musztardy miodowej
łyżka posiekanego szczypiorku
pieprz
pół cytryny
2 ząbki czosnku
zioła prowansalskie


Przygotowanie:


Kotlety włóż do wrzątku z sokiem z cytryny, skórką z cytryny, wyciśniętym czosnkiem i szczyptą ziół prowansalskich. Całość gotuj 5 minut i wyjmij.
Bułkę tartą wymieszaj z otrębami, jogurtem, musztardą i szczypiorkiem.

Na talerzyk wlej białka i roztrzep z solą i pieprzem. Kotlety zanurz w białku i posmaruj panierką, mocno dociskając ją do mięsa.

Piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C przez 15 minut




Autor: M.D. o 11:48 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

piątek, 20 stycznia 2017

Walka z nadwagą.

Znalezione obrazy dla zapytania walka z nadwagą


Pozbycie się nadwagi lub wysmuklenie sylwetki to częste noworoczne postanowienia. 

Co raz częściej  słychać również o lepszym, zdrowszym jedzeniu. Aby uzyskać zamierzony efekt, należy określić swoje oczekiwania i możliwości, zaplanować i przystąpić do realizacji.

Gdy chcemy schudnąć, zazwyczaj przystępujemy do realizacji z dnia na dzień, bez żadnego planu i trzymania się zasad. Takie działanie grozi rezygnacją z osiągnięcia zamierzonego celu lub szybkim nawrotem nadwagi w wyniku jo-jo po uzyskaniu upragnionych efektów. Dlatego zanim przystąpimy do odchudzania, należy zastanowić się, jaki jest nasz cel, co chcemy osiągnąć, jakimi metodami tego dokonać, a następnie przygotować szczegółowy plan działania.

Jakich błędów unikać?

Większość z nas, kiedy podejmuje decyzję o zrzuceniu kilogramów, nie zastanawia się nad przyczyną nadwagi. Najczęściej skupiamy się nad tym, aby pozbyć się jej do lata, by lepiej prezentować się w bikini. Bierzemy się zatem ostro za odchudzanie, korzystając z polecanej diety, najczęściej popularnej w danej chwili, by latem z wyraźnym zadowoleniem stwierdzić, że wyglądamy lepiej i…znowu przestajemy dbać o linię. Po wakacjach wracamy do starych nawyków i w ten sposób zaczyna się błędne koło.

Z nowym rokiem szukamy metody, która bez większego wysiłku z naszej strony rozwiąże za nas kłopot z wagą. Najczęściej dotyczy to osób nie lubiących i raczej nie uprawiających sportu. Wybór więc pada na dietę o bardzo niskiej energetyczności, która powoduje duże niedobory składników odżywczych, a w efekcie bardzo duże obniżenie tempa metabolizmu i błyskawiczny efekt jo-jo.

Nie należy się sugerować zaleceniami tzw. diety „cud”, którą zasugerują nam "rzyczliwi". Nie uwzględnia ona informacji na temat naszego trybu życia. A przecież istotne jest, czy np. sami sobie gotujemy, czy możemy liczyć na pomoc w kuchni, na jakie choroby najczęściej zapadamy itp. Takie diety obiecują spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie, nie uwzględniając naszych preferencji żywieniowych, a co gorsza - stanu zdrowia. Dlatego należy spodziewać się, że zakończą się niepowodzeniem.
Dieta „cud” – fakty i mity

Obecnie można się zetknąć z wieloma różnorodnymi dietami, stosowanymi grupowo lub indywidualnie. Niektórzy poddają się temu trendowi, przechodząc z jednej diety do drugiej, w zależności, która jest bardziej modna. Zazwyczaj cieszą się popularnością z każdą nadchodząca wiosną. Ich wspólną cechą jest brak wprowadzenia zmian nawyków żywieniowych na stałe oraz to, że nie uczą podstaw tego na czym powinno polegać prawidłowe odżywianie odpowiadające rzeczywistym potrzebom danej osoby, ale przede wszystkim nie uwzględniają jej stanu zdrowia.

Załóżmy, że chcemy zgubić kilkanaście kilogramów zebranych w ciągu ostatnich pięciu lat. Wybieramy reżimową dietę eliminacyjną, dzięki której mamy stracić 5-7 kilogramów w dwa tygodnie. Jak zatem wygląda dieta? Jej jadłospis nie jest urozmaicony i smaczny, ale za to prosty do wykonania. Dieta nie obejmuje innych członków rodziny, więc osoba, która ją stosuje, musi gotować dla siebie dodatkowe, osobne posiłki, co jest bardzo czasochłonne i trudne do realizacji. Panowie bardzo często opierają się na swoich Partnerkach, które niejednokrotnie zgadzają się wesprzeć te działania. Bardzo często są to diety wysokobiałkowe, które mogą obciążyć (toksycznymi produktami przemiany białka) różne narządy w organizmie, a nawet, przy długim stosowaniu, uszkodzić je.

Kiedy już osiągniemy swój cel, rezygnujemy z reżimu diety i wracamy do starych nawyków. Kobiety często są tak zmęczone przygotowywaniem osobnych posiłków dla rodziny, że rezygnują z diety juz po niedługim czasie. Z kolei osoby samotne (tzw. single) często niedojadają, przez co organizm odkłada zapas tłuszczu i znowu przybiera na wadze.

Cóż więc zrobić? Rozwiązaniem jest zaproszenie do pomocy swojego partnera. Panowie są bardziej zadaniowi i świetnie mogą pomóc w chwilach słabości zmotywują też do systematycznego ruchu. A jeśli w domu mamy „misia” będzie to dla niego dodatkowa korzyść. Panie zazwyczaj są lepiej zorganizowane jeśli chodzi o zakupy i samo gotowanie.

Drogie Panie jedynym minusem działania w tandemie jest to, że nasz mężczyzna będzie gubił kilogramy mniej więcej dwa razy szybciej, jedząc nieraz nawet więcej niż my.

Plusów jest więcej: wspólne zakupy, wspólne gotowanie, wspólne spędzanie czasu, np. w trakcie uprawiania sportu i oczywiście - świetny przykład dla dzieci.

Planowanie zmian

Obserwując siebie, bardzo łatwo możemy określić to, co chcielibyśmy zmienić. Zdefiniujmy zatem słabe punkty, które mogą osłabiać naszą motywację w dążeniu do celu. Zróbmy wszystkie potrzebne badania, aby dopasować odpowiednie odżywianie. Pomocna w tym względzie będzie również kontrola specjalisty dietetyka a nieraz nawet lekarza w trakcie całego procesu.

Podczas odchudzania wyróżnia się sześć etapów: przedwstępny, rozważanie, przygotowanie, działanie, utrzymanie i nawrót. Podczas pierwszego etapu odczuwamy małą potrzebę zmiany, unikamy mówienia i myślenia o niej. Drugi etap charakteryzuje się nieustającym myśleniem o konieczności zmiany i świadomości problemu. Jednak nasza postawa jest niepewna i podatni jesteśmy wtedy na wpływy innych osób. Kiedy następuje etap przygotowania, pojawia się również silna motywacja, którą wieńczy decyzja o wprowadzeniu zmiany i tworzenia konkretnych planów np. w postaci zapisania się na wizytę do dietetyka. Etap czwarty to działanie, na którym widoczne są już zmiany i efekty, ale wtedy pojawiają się także tzw. wpadki. Jest to czas, podczas którego powinno się pracować nad podtrzymaniem motywacji i opracowywać nowe sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które zapobiegną powrotowi do dawnych nawyków żywieniowych.

Etap piąty, czyli utrzymanie, oznacza zachowanie zmiany przez dłuższy czas. Warto wtedy podkreślać dotychczasowe osiągnięcia i w ten sposób się motywować. Najlepiej, jeżeli ten etap trwa równie długo, jak etap działania. Jest to również faza, w której niekontrolowane wpadki powodują wchodzenie w etap nawrotów.

Etap szósty to nawrót, czyli powrót do dawnych nawyków żywieniowych. To moment, kiedy zazwyczaj rezygnujemy z podjętych działań, wracając do punktu wyjścia. Dobrze zdiagnozowane powracające błędy pozwalają na pracę nad nimi i osiągnięcie sukcesu. Nawrót jest pewnym przełomem i jeśli go przetrwamy i nie poddamy się, uda nam się dokonać zmiany.

Wprowadzanie zmian w zakresie odżywiania jest dużym wyzwaniem, ale efekty w postaci wypracowania nowego stylu życia dają wiele wymiernych korzyści. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że większość ludzi, zanim wprowadzi trwałe zmiany do swojego życia, przemierza opisany cykl zmian 4-5-krotnie. 

95% osób, które odnoszą sukces w zmienianiu siebie, ma kilka nawrotów.


Autor: M.D. o 01:13 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

czwartek, 19 stycznia 2017

Kulinarne sposoby na poprawę nastroju.

Znalezione obrazy dla zapytania kulinarne sposoby na poprawę nastroju.

Czy cukier i słodycze naprawdę działają? Co jest lepsze na dłuższą metę - ciastko czy cytrus, cukierek czy gorzka czekolada?


Autor: M.D. o 02:12 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

środa, 18 stycznia 2017

DIETA W MIAŻDŻYCY


Znalezione obrazy dla zapytania DIETA W MIAŻDŻYCY

Profilaktyka miażdżycy polega na eliminowaniu czynników ryzyka poprzez odpowiednie żywienie oraz wykonywanie aktywności fizycznej. 

U osób u których postępowanie niefarmakologiczne nie przynosi efektu stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu. Głównym celem leczenia hipercholesterolemii jest obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego we krwi przy braku innych chorób, poniżej 200 mg/dl oraz cholesterolu LDL poniżej 100mg%. Postępowanie niefarmakologiczne umożliwia obniżenie poziomu cholesterolu co najmniej o 15%.

Kwasy tłuszczowe i cholesterol


Nasycone kwasy tłuszczowe (kwas laurynowy, kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy) zwiększają stężenie cholesterolu LDL, dlatego należy dążyć do ich ograniczenia w diecie. Głównym ich źródłem są produkty mleczne, mięso oraz olej kokosowy i palmowy i ich spożycie powinno być mniejsze niż 7% ogółu energii. Zastosowanie takiej diety łącznie z ograniczeniem spożycia cholesterolu poniżej 200mg/doba może zmniejszyć stężenie cholesterolu o około 16%.

Izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych również zwiększają stężenie cholesterolu LDL, nawet w większym stopni niż nasycone kwasy tłuszczowe oraz powodują zmniejszenie stężenie cholesterolu HDL. Głównym ich źródłem są utwardzone tluszcze roślinne oraz produkty z nich produkowane takie jak twarde margaryny, tłuszcze cukiernicze, ciastka, batoniki, produkty typu fast-food i ich spożycie powinno być mniejsze niż 1% ogółu energii.

Cholesterol znajdujący się głównie w żółtku jaj, salcesonie, pasztetach, wątróbce zwiększają stężenie cholesterolu LDL. Należy ograniczyć spożycie cholesterolu do 300mg/doba.

Kwasy tłuszczowe nienasycone
*Kwasy tłuszczowe jednonienasycone (MUFA) – kwas oleinowy (olej oliwkowy, olej rzepakowy)
*Kwasy tłuszczowe wielonienasycone (PUFA)
-PUFA n-6 – kwas linolowy (olej sojowy, olej kukurydziany, olej słonecznikowy)
-PUFA n-3 – kwas kwas alfa linolenowy (olej rzepakowy, olej sojowy, olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie), eikozapenaenowy (tłuste ryby morskie: łosoś, makrela, śledzie, sardynki), dokozaheksaenowy (tłuste ryby morskie: łosoś, makrela, śledzie, sardynki)

W przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych kwasy tłuszczowe nienasycone MUFA oraz PUFA n-6 obniżają poziom cholesterolu LDL i zwiększają stężenie cholesterolu HDL we krwi, natomiast kwasy PUFA n-3 obniżają stężenie trój glicerydów oraz działają przeciwkrzepliwie i przeciwzapalnie dzięki czemu mają zastosowanie w profilaktyce choroby niedokrwienne serca. 
Zaleca się spożywanie 2 porcji ryb morskich tygodniowo.

Błonnik

Spożycie błonnika, w który obfitują warzywa, owies, jęczmień, owoce, nasiona roślin strączkowych i produkty z pełnego przemiału zmniejsza stężenie cholesterolu LD. Błonnik dodatkowo hamuje uczucie łaknienia, zmniejsza poposiłkową glikemię i insulinemię co sprzyja profilaktyce otyłości.

Sterole i stanole roślinne


Sterole i stanole roślinne to związki podobne w budowie do cholesterolu będące składnikiem błon komórek roślinnych. Związki te znajdujące się w olejach roślinnych i orzechach oraz dodawane do margaryn i jogurtów zmniejszają stężenie cholesterolu.

Węglowodany


Węglowodany zwiększają stężenie trójglicerydów poprzez zwiększenie ich produkcji przez wątrobę i ich spożycie powinno dostarczać do około 50% ogółu energii. Należy ograniczyć spożycie węglowodanów łatwo przyswajalnych (cukier, miód) na korzyść węglowodanów złożonych występujących w produktach zbożowych i ziemniakach.

Alkohol

Alkohol nasila trójglicerydemię, dlatego u osób z hipertrójglicerydemią nie powinien być spożywany.
Umiarkowane spożycie alkoholu poprzez wzrost stężenia cholesterolu HDL, działanie antyagregacyjne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne zmniejsza ryzyko zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca. Jednakże regularne spożycie alkoholu może doprowadzić do alkoholizmu, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, stłuszczenia wątroby i jej marskości, nowotworów krtani, jamy ustnej, przełyku, żołądka, trzustki, dlatego nie zaleca się rozpoczynania picia alkoholu przez osoby niepijące. Dozwolone jest spożywanie do 2 drinków /dzień przez mężczyzn oraz do 1 drinka przez kobiety najlepiej w czasie posiłku. Za jeden drink uważa się 12g etanolu (150ml wina, 250ml piwa, 30ml wódki).

Antykosydanty


Nie zaleca się stosowania witaminy E, C i beta-karotenu w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Homocysteina


Ważnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej i innych chorób na tle miażdżycy jest podwyższony poziom homocysteiny we krwi, która silnie uszkadza ścianę tętnicy i zwiększa krzepliwość krwi. Do prawidłowych przemian homocysteiny potrzebne są kwas foliowy, witamina B6, B12, B2, jednak w wyniku przeprowadzonych badań nie zaleca się stosowania tych witamin w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.


Autor: M.D. o 03:53 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

wtorek, 17 stycznia 2017

Czy stewia może zastąpić cukier?

Znalezione obrazy dla zapytania Czy stewia może zastąpić cukier?

Stewia jest bardzo wszechstronnym środkiem słodzącym, ponieważ może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. 

Nie ma przeciwskazań, żeby mogły ją stosować kobiety w ciąży czy karmiące. Co więcej stewia może być używana przez diabetyków


Autor: M.D. o 03:12 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Jak uniknąć "brudu" w przewodzie pokarmowym?


Znalezione obrazy dla zapytania Jak uniknąć "brudu" w przewodzie pokarmowym i wpłynąć pozytywnie na swoje zdrowie?



Trwała walka organizmu z ciężkostrawnymi mieszankami żywieniowymi oraz toksycznymi produktami ich rozpadu wcześnie czy później prowadzi do spadku odporności organizmu, do obniżenia energii życiowej i sił tradycyjnych. 

To powoduje kwaśne odbijania po obfitym posiłku, składającym się z mięsa, chleba, ziemniaków, mleka, warzyw i owoców. Czy są one objawem dobrego trawienia tych mieszanek? Na pewno nie.

Można sobie wyobrazić widok śmierdzących i rozpadających się produktów w żołądku, przechodzących w formie nie strawionej do dwunastnicy. Żołądki ludzi, które łączą różne produkty w jednym pożywieniu, zamieniają się w szamba i śmietniska. Na pewno widziałaś śmietnik z resztkami pokarmu: jaki smród rozchodzi się wokół z powodu rozpadu odpadków. Nie potrzebujesz niczego specjalnego, żeby uniknąć takiego brudu w swoim organizmie.

Ilość środków farmakologicznych kupowana w Polsce jest zadziwiająca.

Czy wiesz, że zmieniając zasady łączenia produktów zlikwidujesz gazy, odbicia, zgagę bez pomocy chemicznych preparatów z apteki?


Autor: M.D. o 05:29 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

piątek, 13 stycznia 2017

Jedzenie jest nałogiem!

Znalezione obrazy dla zapytania Jedzenie jest nałogiem

Czy wiesz dlaczego jedzenie jest nałogiem dla większości ludzi? 

Nałogiem? Dziwne, nieprawdaż? A co byś powiedział, gdybyś poznał te przyczyny i na ich podstawie potrafił prawidłowo ustawić ilość, wartość i zestaw mieszanki paliwowej dla Twojego organizmu?

"Myślę, że najlepszym wynalazkiem ubiegłego stulecia jest odnalezienie możliwości odmłodzić samego siebie fizycznie, umysłowo i duchowo "- dr Pol S. Bregg - wybitny amerykański naukowiec, fizjoterapeuta


Czy wiesz jakich produktów nie "mieszać" ze sobą, a jakich najlepiej nie spożywać wcale?

Poznaj podstawy prawidłowego żywienia

Czy wiesz, że schabowy z ziemniakami, tradycyjna polska potrawa, jest złym połączeniem białka z węglowodanami i tłuszczem zwierzęcym? A bigos - dobrym?

UWAGA! Przyczyny niemalże wszystkich chorób w starszym wieku są jednakowe (za wyjątkiem wypadkowych). Choroby degeneracyjne, takie jak rak, choroby serca, choroby reumatyczne, krążeniowe, choroba Alzheimera nie tworzą odrębnych schorzeń. 

Takie choroby stanowią rozmaite przejawy, modyfikowane przez geny, zatrucia organizmu w wyniku nieprawidłowego łączenia pokarmów.


 

Autor: M.D. o 01:51 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

czwartek, 12 stycznia 2017

WĘGLOWODANY

Znalezione obrazy dla zapytania WĘGLOWODANY

Węglowodany stanowią najpoważniejsze źródło energii w żywieniu człowieka, zarówno tej natychmiastowej, jak i przechowywanej.


Wyróżnia się trzy klasy węglowodanów:
*Monosacharydy (jednocukry: glukoza i fruktoza) - Są proste w budowie i stanowią podstawowy składnik węglowodanów.
*Disacharydy (dwucukry) - Składają się z dwóch jednocukrów. Przykładami dwucukrów są cukier kuchenny (sacharoza), który zbudowany jest z fruktozy i glukozy, oraz cukier mleczny (laktoza), która składa się z galaktozy i glukozy.
*
Polisacharydy (wielocukry) - W skład wielocukrów wchodzi wiele jednocukrów. Przykładem może tu być skrobia (chleb, owoce, ziarno, makaron, ryż).

Węglowodany powinny stanowić w przybliżeniu 60% zapotrzebowania kalorycznego. Dlatego, przeliczając to na 3000 kalorii dziennego zapotrzebowania równa się to 1800 kaloriom otrzymanym z węglowodanów.

Jeśli ilość dostarczanych węglowodanów jest niewystarczająca, organizm zaczyna zużywać białko jako substrat energetyczny, nawet do tego stopnia, że spalane są tkanki mięśni w tym celu.

Enzymy trawiące w jelicie cienkim rozbijają węglowodany na cząsteczki glukozy. Glukoza może zostać wykorzystana od razu, albo przechowywana pod postacią glikogenu w mięśniach, albo w wątrobie. Mięśnie mogą zmagazynować tyle glikogenu, ile starczyłoby na 20-minutowy wydatek energetyczny. We krwi znajduje się wystarczająca ilość glukozy na 1 godzinę pracy. Jeżeli stężenie glukozy osiąga poziom maksymalny, a wszystkie miejsca gromadzenia glikogenu są pełne, wtedy nadmiar cukru jest w wątrobie przekształcany w tłuszcz i przechowywany w tkance i komórkach tłuszczowych. Tak naprawdę, nie istnieją jakiekolwiek granice ilości tłuszczu, które ciało może zmagazynować. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Massachusetts, węglowodany są zwykle przekształcane w tłuszcz w 75%, przy czym około 25% z nich jest wykorzystywane w samym procesie transformacji.

Cukier jest wchłaniany do krwiobiegu w przeciągu minut. Spożycie dużej ilości cukru zaraz przed wysiłkiem może nawet uniemożliwić jego wykonanie. Dochodzi wtedy do ogromnego wzrost stężenia cukru we krwi. To z kolei zmusza trzustkę do wydzielenia dużych ilości insuliny, która jest potrzebna do metabolizmu cukru. Cała ta insulina hamuje metabolizm tłuszczu w mięśniach. Dlatego mięśnie zaczynają wykorzystywać glikogen, który jest w ograniczonym zapasie. Insulina prowadzi do zmniejszenia poziomu cukru we krwi, który i tak został już obniżony poprzez mięśnie wykorzystujące glikogen do produkcji energii.

W końcu dochodzi do sytuacji, kiedy stężenie cukru we krwi jest na tyle niskie, że powoduje nie tylko zmęczenie, ale nawet zawroty głowy.


Autor: M.D. o 02:58 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

środa, 11 stycznia 2017

Odnowa ciała i ducha.

Znalezione obrazy dla zapytania Woda oczyszcza ciało i umysł.


Woda oczyszcza ciało i umysł. 

Myśląc poważnie o zmianach w sposobie odżywiania i zmianach w stylu życia, nie możesz zapomnieć o istotnym znaczeniu wody. 

Jest ona niezbędnym dobrodziejstwem dla Twojego ciała.


Autor: M.D. o 02:51 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

wtorek, 10 stycznia 2017

Pasztet biały

Znalezione obrazy dla zapytania Pasztet biały

Składniki:


Kurczak tuszka 1000 g (1 x kilogram)
Wątróbka kurczaka 150 g
Masło śmietankowe 300 g
Cebula 110 g (1 x średnia)
Pietruszka. korzeń 6 g (2 x szt.)
Bułki wrocławskie 80 g (1 x szt.)
Jaja kurze całe 180 g (3 x szt.)

Przyprawy:
Sól biała 1 g (1 szczypta)
Pieprz czarny, zmielony 1 g (1 szczypta)
Gałka muszkatołowa 1 g (1 szczypta)

Instrukcje:
1. Mięso z kurczaka dokładnie umyć, pokroić na kawałki i przełożyć do garnaka.
2. Zalać niewielką ilością wody.
3. Dodać do niej 100g masła, umutą i przekrojoną pietruszkę oraz obraną cebulę.
4. Dusić na wolnym ogniu, aż do całkowitego zmięknięcia mięsa.
5. Następnie do całości dodać wątróbki i dusić razem jeszcze około 10minut.
6. Gdy wątróbki są już dobre, zestawić garnek z ognia i wystudzić.
7. Oddzielić mięso od kości.
8. W pozostałym wywarze namoczyć bułkę, odsączyć.
9. Mięso wraz z wątróbkami, bułką i resztą masła zemleć na drobno.
10 Dodać jajka i wymieszać wszystko starannie ze sobą.
11. Przyprawić solą, pieprze i gałką muszkatołową.
12. Masę wyłożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą formy.
13. Wstawić do rozgrzanego do temperatuty 180st.C piekarnika i piec około 30minut.
14. Po tym czasie pasztet wyjąć i ostudzić. Podawać na zimno.


Autor: M.D. o 01:54 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

piątek, 6 stycznia 2017

Pasztet z królika

Znalezione obrazy dla zapytania Pasztet z królika

Składniki:


Królik tuszka 1000 g (1 x kilogram)
Wieprzowina boczek bez kości 300 g
Cebula 110 g (1 x średnia)
Wątróbka kurczaka 200 g
Jaja kurze całe 180 g (3 x szt.)
Borowik cały (grzyb suszony) 105 g (3 x szt.)
Olej słonecznikowy 26 g (2 x płaska łyżka)
Masło śmietankowe 5 g (1 x płaska łyżeczka)
Bułka tarta 26 g (2 x płaska łyżka)
Bułki wrocławskie 160 g (2 x szt.)

Przyprawy:
Liść laurowy 4 g (2 x szt.)
Pieprz czarny, całe ziarna 14 g (7 x szt.)
Pieprz czarny, zmielony 2 g (2 szczypta)
Sól biała 2 g (2 szczypta)
Gałka muszkatołowa 1 g (1 szczypta)

Instrukcje:
1. Mięso i podroby z królika oraz boczek należy zalać niewielką ilością wody.
2. Dodać przyprawy: listki laurowe, pieprz ziarnisty.
3. Cebulę obrać i przekroić na cztery części, dodać do mięsa razem z grzybami.
4. Całość dusić pod przykryciem aż mięso zmięknie.
5. Gdy mięso będzie już niemalże całkiem miękkie, dodać do niego umytą wątróbkę i jeszcze chwilę podusić.
6. Po zmięknięciu, mięso zdjąć z ognia i przestudzić.
7. W wywarze namoczyć bułki i odcisnąć.
8. Mięso z królika oczyścić, oddzielić od kości i razem z boczkiem, wątróbkami, grzybami i bułkami przepuścić przez maszynkę (2-3 razy).
9. Do powstałej masy dodać olej i roztrzepane jajka. Dokładnie ze sobą połączyć.
10. Formę nasmarować masłem i wysypać bułką tartą.
11. Masę mięsną przełożyć do formy i piec około godziny w teperaturze 180st.C
12. Pasztet po przestudzeniu wstawić do lodówki. Podawać na zimno.


Autor: M.D. o 03:29 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

czwartek, 5 stycznia 2017

Udka z kurczaka z oliwkami i winem

Znalezione obrazy dla zapytania Udka z kurczaka z oliwkami i winem

Składniki:


Noga (udo) kurczaka 600 g
Oliwki zielone marynowane 70 g
Cytryna 94 g (1 x szt.)
Wino białe wytrawne 25 g (25 ml)
Czosnek 14 g (2 x ząbek)

Instrukcje:
1. Udka obsypać przyprawami ziołowymi według własnego uznania (imbir, rozmarym papryka, curry).
2. Wycisnąć sok z cytryny i wymieszać go z częścią przypraw. Skropić nim mięso.
3. Czosnek obrać, zmiażdżyć.
4. Udka umieścić w brytfannie, dodać czosnek, piec w piekarniku w temperaturze około 220 stopni do uzyskania miękkości. Skrapiać od czasu do czasu wodą.
5. Przed wyłożeniem z piekarnika dodać pokrojone oliwki i wlać wino. Po upływie około kwadransa potrawę wyjąć i podawać.


Autor: M.D. o 05:00 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

wtorek, 3 stycznia 2017

Sałatka z kurczaka z kiwi, pomarańczami i jabłkami

Znalezione obrazy dla zapytania Sałatka z kurczaka z kiwi, pomarańczami i jabłkami

Składniki:


Mięso z piersi kurczaka bez skóry 250 g
Sałata 300 g
Kiwi 200 g (2 x średnia szt.)
Jabłko 300 g (2 x średnie)
Pomarańcza 250 g (1 x średnia szt.)
Mandarynki 160 g (2 x średnia)
Olej słonecznikowy 39 g (3 x płaska łyżka)

Instrukcje:
1. Mięso z kurczaka ugotować, ostudzić, pokroić na kostki.
2. Sałatę umyć, osuszyć, porwać na kawałki.
3. Owoce obrać ze skórki, mandarynki i pomarańczę podzielić na cząstki, kiwi pokroić na kostki lub krążki, jabłka pokkroic na kostki.
4. Wszystkie składniki delikatnie połączyć i polać olejem. Zanim dodany zostanie olej można go wymieszać ze szczypta cukru oraz przyprawami ziołowymi (tymiankiem, estragonem, bazylią itp.).


Autor: M.D. o 08:14 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest

poniedziałek, 2 stycznia 2017

Barszcz biały

Znalezione obrazy dla zapytania Barszcz biały

Składniki:

Śmietana 12% tłuszczu 150 g
Jaja kurze całe 120 g (2 x szt.)
Kiełbasa domowa 250 g
Chrzan 30 g (2 x płaska łyżka)
Czosnek 7 g (1 x ząbek)
Zakwas na żur 500 g (500 ml)
Wędzonka krotoszyńska 250 g

Przyprawy:
Ziele angielskie 4 g (2 x szt.)
Majeranek 1 g (1 szczypta)
Liść laurowy 2 g (1 x szt.)
Sól biała 1 g (1 szczypta)

Instrukcje:
1. Ugotować wywar na wędzonce: mięso zalać 2-3 litrami wody, dodać przyprawy i zagotować.
2. Do wywaru dodać zakwas z mąki żytniej razowej i ponownie zagotować.
3. Sparzyć kiełbasę, najlepiej białą i wkroić do zupy.
4. Ugotować jajka, obrać, pokroić i dodać do wywaru.
5. Całość zaprawić śmietaną. Aby się nie zważyła rozprowadzić ją w kilku łyżkach gorącej zupy.
6. W razie potrzeby doprawić do smaku.


Autor: M.D. o 11:10 Brak komentarzy:
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Nowsze posty Starsze posty Strona główna
Subskrybuj: Posty (Atom)

Oceń stan swojego zdrowia - dieta


Subskrybuj

Posty
Atom
Posty
Komentarze
Atom
Komentarze

Newsletter ,,Zdrowa Rodzina"

Email :
Imię :
Nazwisko :
Miasto :
Wiek :
Płeć :
Zgadzam się z polityką prywatności

Moja lista blogów

  • Zdrowa Rodzina
    Bądź przykładem.
    3 lata temu
  • Zdrowa Rodzina
    Witaminy dla kobiet w ciąży.
    5 lat temu
  • Zdrowa Rodzina
    Bądź zorganizowany
    5 lat temu
  • zdrowymlm
    Zasady sukcesu.
    5 lat temu
  • Zdrowa Rodzina
    Zdrowie i piękno dla skóry.
    5 lat temu
  • Zdrowa Rodzina
    10 zasad dobrego odżywiania w sporcie.
    5 lat temu

Archiwum bloga

  • ►  2020 (3)
    • ►  lutego (2)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2019 (29)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (4)
    • ►  kwietnia (8)
    • ►  marca (3)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2018 (73)
    • ►  grudnia (1)
    • ►  listopada (3)
    • ►  października (1)
    • ►  kwietnia (12)
    • ►  marca (23)
    • ►  lutego (18)
    • ►  stycznia (15)
  • ▼  2017 (151)
    • ►  grudnia (11)
    • ►  listopada (14)
    • ►  października (11)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (7)
    • ►  lipca (10)
    • ►  czerwca (26)
    • ►  maja (5)
    • ►  kwietnia (18)
    • ►  marca (14)
    • ►  lutego (9)
    • ▼  stycznia (20)
      • Wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem.
      • Woda to życie
      • Jakie są podstawowe bezsensowne rozwiązania w domo...
      • Dieta Los Angeles
      • Na czym polega dieta cytrynowa?
      • ZUPA PAPRYKOWA
      • KOTLETY SCHABOWE Z PIEKARNIKA
      • Walka z nadwagą.
      • Kulinarne sposoby na poprawę nastroju.
      • DIETA W MIAŻDŻYCY
      • Czy stewia może zastąpić cukier?
      • Jak uniknąć "brudu" w przewodzie pokarmowym?
      • Jedzenie jest nałogiem!
      • WĘGLOWODANY
      • Odnowa ciała i ducha.
      • Pasztet biały
      • Pasztet z królika
      • Udka z kurczaka z oliwkami i winem
      • Sałatka z kurczaka z kiwi, pomarańczami i jabłkami
      • Barszcz biały
  • ►  2016 (85)
    • ►  grudnia (18)
    • ►  listopada (12)
    • ►  października (4)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (6)
    • ►  kwietnia (12)
    • ►  marca (9)
    • ►  lutego (5)
    • ►  stycznia (15)
  • ►  2015 (32)
    • ►  grudnia (24)
    • ►  listopada (4)
    • ►  września (2)
    • ►  sierpnia (2)
  • ►  2014 (40)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (22)
    • ►  marca (11)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2013 (65)
    • ►  grudnia (5)
    • ►  października (6)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (3)
    • ►  lipca (17)
    • ►  czerwca (4)
    • ►  maja (20)
    • ►  kwietnia (2)
  • ►  2012 (61)
    • ►  września (2)
    • ►  sierpnia (9)
    • ►  lipca (2)
    • ►  czerwca (2)
    • ►  maja (5)
    • ►  kwietnia (16)
    • ►  marca (21)
    • ►  lutego (4)
  • ►  2011 (89)
    • ►  marca (20)
    • ►  lutego (40)
    • ►  stycznia (29)
  • ►  2010 (93)
    • ►  grudnia (16)
    • ►  listopada (20)
    • ►  października (5)
    • ►  września (11)
    • ►  sierpnia (14)
    • ►  lipca (3)
    • ►  czerwca (6)
    • ►  maja (18)
  • ►  2009 (5)
    • ►  lutego (5)

Szukaj na tym blogu

Obserwatorzy

Łączna liczba wyświetleń

Popularne posty

  • Nadmiar wody w organizmie.
    Mimo, że woda jest całkowicie naturalnym i przeważającym składnikiem naszego organizmu, sprawia nam tak wiele problemów… Puchniemy, czujemy...
  • Kuracja cytrynowa
    Oczyszczanie organizmu z kwasu moczowego (stosować przy następujących chorobach: osteoporoza, podagra, chroniczny reumatyzm, kamienie żółci...
  • Aronia - przepisy.
    Najdroższe w wykonaniu, lecz stosunkowo najzdrowsze (nie tylko z aronii) są przetwory wykonane z nieratyfikowanego cukru żelująceg...
  • Nowa piramida żywienia
    Czarny chleb, warzywa i olej Ta dieta może ci towarzyszyć przez całe życie. Reguluje przemianę materii, pozwala zachować szczupłą sylwetk...
  • Soja - nie tylko dla Azjatów i wegetarian
    W krajach Dalekiego Wschodu wartość soi odkryto już dawno, u nas dotychczas interesowali się nią wegetarianie.  Warto, by sięgnęli po nią ...
  • Co łączy Danonki,Morlinki,wodę Żywiec ......
    Co łączy Danonki, Morlinki, wodę Żywiec Zdrój i kawę Astra? Rekomendują je nam polscy naukowcy. Za to niemieccy – wręcz przeciwnie. ,,Zdrow...
  • Jak oczyścić nerki?
    Najlepiej i chyba najwygodniej to pić cały czas około 1, 5 litra wody dziennie, to powinno na bieżąco oczyszczać nasz organizm. Spośród ...
  • Smak otyłości
    Otyłość jest przyczyną wielu "chorób cywilizacyjnych": cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, kamicy pęcherzyka żółciowego...
  • Jak zdrowi byli ,,ludzie pierwotni"?
    Czy nasza opinia o ludziach pierwotnych jest dokładna? Powszechnie uważa się, że ludzie pierwotni byli niedożywieni i nękani przez c...
  • Wielkanocne życzenia.
    Zdrowych, pogodnych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, wspaniałych chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Miłości, która jest ważniejsza od wsze...