piątek, 25 lutego 2011

Znane diety pod lupą

Wymyślono ich już tyle, że doprawdy trudno czasem zdecydować się, którą z nich rozpocząć. A oto co na temat najpopularniejszych kuracji wyszczuplających sądzi wielu lekarzy oraz dietetyków.


KWAŚNIEWSKIEGO

Dieta ta zakłada, że można jeść bez ograniczeń np. wieprzowinę, podroby, masło, smalec, żółte sery i tłuste sosy, natomiast nie wolno jeść np. cukru, słodyczy, miodu i owoców oraz przetworów z nich sporządzanych. Chodzi o to, by z jadłospisu niemal wyeliminować węglowodany.

Podstawowa teza diety dr-a Kwaśniewskiego brzmi: "Na gram zjedzonego białka ma przypadać ok. 3 g tłuszczu i tylko 0,5 g węglowodanów". Zdaniem dra Kwaśniewskiego można ją stosować stale, aż do osiągnięcia celu, czyli zrzucenia nadmiaru kilogramów.

Jada się: 3 posiłki dziennie: na śniadanie np. jajecznica na bekonie, na obiad gulasz lub golonka, a na kolację - zapiekanka z jajek, szynki wieprzowej i żółtego sera.

Utrata wagi: w ciągu miesiąca 5-6 kilogramów.

Zdaniem eksperta: z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że dieta Kwaśniewskiego podnosi poziomu cholesterolu, co grozi rozwojem miażdżycy. Ponieważ mało w niej błonnika, mogą pojawić się problemy z jelitami, a ze względu nie niedobory wapnia - osteoporoza. Spalanie dużej ilości tłuszczu zwierzęcego powoduje powstanie związków ketonowych, które hamują głód, ale zakwaszają i odwadniają organizm. Ponadto ich nadmiar niekorzystnie wpływa na pracę układu nerwowego.

1200 Kalorii

Tylko tyle zawiera codzienne menu. Dieta jest jednak tak zbilansowana, by dostarczała niezbędnych składników: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i mikroelementów. Opiera się na razowych produktach zbożowych, chudym mleku i jego przetworach, chudym mięsie, wędlinach i rybach. Z menu trzeba natomiast wyeliminować tłuste mięsa, wędliny, tłuste ryby, podroby, słodycze, a także ograniczyć orzechy, pestki.

Jada się: 5 posiłków dziennie. Np. na śniadanie bułeczka pełnoziarnista posmarowaną margaryną, 2 plasterki gotowanej szynki lub polędwicy z indyka, kilka plasterków świeżego ogórka; na drugie śniadanie banan; na obiad 10 dag piersi kurczaka i do tego pół szklanki ryżu na sypko i warzywa; na podwieczorek kefir; na kolację sałatka z tuńczyka.

Utrata wagi: w ciągu miesiąca 4-8 kg.

Zdaniem eksperta: dobrze skomponowana dostarcza niezbędnych składników. Czasem trzeba dodatkowo przyjmować preparaty witaminowo-mineralne. Stosowanie jej ponad miesiąc wymaga konsultacji z lekarzem.

MONTIGNACA

Twórca tej diety ułożył tabele produktów określając ich tzw. indeks glikemiczny IG (nie jest tożsamy z ilością kalorii w danym produkcie!). Mówi o





  • o możliwości podniesienia poziomu glukozy we krwi przez określony produkt. IG jest tym większy, im wyższy jest poziom cukru we krwi po zjedzeniu określonego składnika. Montignac podzielił węglowodany na dobre (IG poniżej 60) i złe (IG od 60 do 100). W diecie powinny dominować składniki o niskim indeksie.

    Jada się: 3 posiłki dziennie, choć dopuszczalny jest podwieczorek. W śniadaniu powinny dominować węglowodany z niewielką ilością białka (np. 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa i 4 łyżki chudego twarożku ze szczypiorkiem i połówką papryki). Obiad - to potrawy bogate w tłuszcz i białko (np. 50 g dzikiego ryżu, 100 g smażonej piersi z indyka). Kolacja powinna być węglowodanowo-białkowa lub białkowo-tłuszczowa (np. duszony filet z dorsza i pół szklanki makaronu al dente). Przerwy między posiłkami nie mogą być krótsze niż 3 godziny.

    Utrata wagi: w ciągu tygodnia 1-2 kg.

    Zdaniem eksperta: dieta daje dobre rezultaty, gdy nie robi się od niej odstępstw. Zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych.

    KAPUŚCIANA

    Zaplanowana została na 7 dni. Mięso i węglowodany je się w minimalnych ilościach, natomiast bez ograniczeń można jeść zupę ugotowaną z główki kapusty, 2 cebul, papryki i selera naciowego. Warzywa siekamy, zalewamy 2 litrami wody i gotujemy do miękkości. Pod koniec gotowania dodajemy puszkę koncentratu pomidorowego i ewentualnie lekko solimy.

    Jada się: kapuśniak w dowolnych ilościach. Śniadania i kolacje są urozmaicone, np. pierwszego dnia - owoce, drugiego - warzywa, trzeciego - warzywa i owoce, czwartego - mleko i banany, piątego - owoce i 20 dag mięsa lub ryby z warzywami, szóstego - to samo co piątego, siódmego - szklankę gotowanego ryżu.

    Utrata wagi: przez tydzień do 5 kg.








  • Zdaniem eksperta: chudnięcie wynika przede wszystkim z odwodnienia organizmu. Nie jest to dieta dla tych, którzy mają problemy jelitowe - ze względu na duże ilości zjadanej kapusty wzdęcia są nieuniknione. Jest w niej mało białka i wapnia, dlatego nie powinny jej stosować nastolatki i osoby zagrożone osteoporozą. Reszta osób może, ale czyha na nie pułapka w postaci efektu jo-jo. Po dość monotonnej diecie z ochotą wraca się do urozmaiconego menu.

    MONODIETA PSZENNA

    Polega na jedzeniu wyłącznie gotowanych ziaren pszenicy. Dietę stosuje się od 3 do 14 dni.

    Jada się: 4-5 razy dziennie szklankę ziaren. Trzeba namoczyć je na noc, a rano gotować pod przykryciem na małym ogniu. Pszenicę gotuje się w trzykrotnej objętości wody w stosunku do ziaren, ok. 2 godzin. Można ją zastąpić kaszą jaglaną, gryczaną lub płatkami zbożowymi.

    Utrata wagi: przez 2 tygodnie 5-6 kg.

    Zdaniem eksperta: ta dieta należy do tzw. oczyszczających. Zawiera sporo węglowodanów, mniej białka i trochę tłuszczu. Przy dłuższym (ponad 3 dni) stosowaniu powinno się ją wzbogacić warzywami czy owocami, by dostarczyć organizmowi witamin i składników mineralnych. Krótkotrwała monodieta (czyli 2-3 dni) może być wstępem do innej racjonalnej diety.

    KOPENHASKA

    Nazywana jest także dietą 13 dni - bo tyle trwa. Można ją przeprowadzać raz na dwa lata. To restrykcyjna dieta, bowiem dziennie można jeść produkty o łącznej wartości 500-600 kcal. Wykroczenia w postaci wypicia kieliszka wina lub zjedzenia kulki lodów przerywają dietę i można do niej wrócić dopiero za dwa lata. Dieta obfituje w białko, a ogranicza węglowodany, co powoduje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej.

    Jada się: 3 razy dziennie (śniadanie to prawie zawsze tylko filiżanka kawy z kostką cukru). W diecie dominują jaja, czerwone mięso, sałata i wybrane owoce. Jedyną dopuszczalną przyprawą jest sok z cytryny.

    Utrata wagi: przez 13 dni nawet 10 kg.

    Zdaniem eksperta: dieta bardzo niskokaloryczna, a wysokobiałkowa, co obciąża nerki i wątrobę. Znacznie odbiega od zasad zdrowej diety odchudzającej. Często występuje efekt jo-jo. Dla pracujących fizycznie jest nie do przyjęcia.

    ZONE

    W języku sportowców "zone" to pożądany stan maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej. Ważne jest, by w każdym posiłku zachować odpowiednie proporcje: 40 proc. kalorii powinno pochodzić z węglowodanów, 30 proc. z białek i 30 proc. z tłuszczów. Taka równowaga pozwala utrzymać właściwy poziom cukru we krwi poprzez regulację ilości insuliny. Zdaniem twórcy diety zbyt wysoki poziom insuliny powoduje magazynowanie tłuszczu w organizmie, a co za tym idzie - otyłość.

    Jada się: 5 posiłków dziennie. Każdy z nich składa się z tzw. cegiełek - kobieta powinna zjadać ich codziennie 11, np. 3 cegiełki na śniadanie, 2 na drugie śniadanie, 3 na obiad, 1 na podwieczorek i 2 na kolację. Każda cegiełka składa się z porcji białka, porcji węglowodanów (pochodzących głównie z warzyw i owoców) i porcji tłuszczu roślinnego. Jedna porcja węglowodanów to np. 3 morele, szklanka malin, 2 pomidory, szklanka gotowanego szpinaku, pół kromki chleba razowego czy 1/4 szklanki ugotowanego makaronu. Porcja białka to np. 30 g wędliny drobiowej, jedno ugotowane jajko, 2 parówki cielęce, 90 g tuńczyka w sosie własnym. Porcja tłuszczów to np. pół łyżki oleju tłoczonego na zimno, 3 oliwki, łyżeczka masła, łyżka majonezu light.

    Utrata wagi: przez pierwsze 2 tygodnie 2-3 kg, a potem 1-3 kg miesięcznie.

    Zdaniem eksperta: dieta jest niskokaloryczna, więc może być skuteczna. To dobrze, że są w niej różne produkty i że chudnie się powoli, bo to pozwala uniknąć efektu jo-jo. W badaniach naukowych wykazano istotny związek między rozwojem otyłości a podwyższonym poziomem insuliny we krwi.

    NIEŁĄCZENIA

    Dieta opiera się na trzech zasadach. Pierwsza: dziennie zjada się produkty o łącznej wartości 1000 kcal. Druga: nie łączy się w jednym posiłku produktów białkowych z węglowodanowymi. Trzecia: każde z dań głównych (czyli obiad i kolacja) zawiera przynajmniej jeden tzw. ekstraspalacz tłuszczu, czyli witaminę C, magnez, żelazo, wapń, karnitynę, jod lub chrom.

    Jada się: 5 posiłków dziennie, przy czym drugie śniadanie i podwieczorek powinny być jak najmniej kaloryczne (do 100 kcal). Zarówno białka, jak i węglowodany można łączyć z warzywami.

    Utrata wagi: w ciągu 3 tygodni 6-7 kg.

    Zdaniem eksperta: dieta jest dobrze zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne składniki. Chudnie się, bo ograniczone są kalorie w posiłkach, a produkty są tak połączone, by można je było lepiej spalać. Dłuższe stosowanie tej diety trzeba skonsultować z lekarzem. Osoby ciężko pracujące fizycznie powinny jadać więcej, np. 1500 kcal dziennie.

    PRZEDE WSZYSTKIM: ĆWICZ!

    Żeby szybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę, musimy znacznie więcej się ruszać. Wskazana jest co najmniej 20-minutowa gimnastyka poranna i 30-60 minut wysiłku fizycznego po południu. A oto ile kalorii możemy spalić w ciągu 10 minut aktywności:

    Taniec - ok. 40 kcal

    Pływanie - ok. 50 kcal

    Gra w badmintona - ok. 60 kcal

    Gra w tenisa - ok. 70 kcal

    Koszykówka - ok. 70 kcal

    Gra w piłkę nożną - ok. 85 kcal

    Jazda na rowerze - ok. 100 kcal

    Jazda na nartach - ok. 100 kcal

    Bieganie w szybkim tempie - ok. 110 kcal.

    www.martadymek.suportio.pl

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Oceń stan swojego zdrowia - dieta