czwartek, 3 lutego 2011

Dieta a zdrowie

Organizm ludzi można by przyrównać do wielkiego placu budowy i odbudowy. Bez przerwy zachodzą w nim kolosalne zmiany. Przecież codziennie 1% krwinek ulega zniszczeniu i musi nastąpić ich odbudowa, tzn. trzeba na nowo utworzyć 8-9 g hemoglobiny. Przeciętne życie leukocytów trwa 8-10 dni. Białko wątroby i plazmy krwi jest w ciągu 10-20 dni w połowie odnawiane. Białko skóry ludzkiej odnawia się w ciągu ok. 160 dni. Nasze kubki smakowe na języku – a mamy ich od 10 do 20 tysięcy ( zależnie od wieku ) – żyją najdłużej 10 dni, ale na ogół o wiele szybciej, bo i co 3 godziny, są odnawialne. Nawet włosy muszą nie tylko wciąż powstawać, ale do tego rosnąć ( w ciągu roku ok. 12 cm). A włosy – to też m. in. białko!

Należy pamiętać, iż możemy starzeć się w sposób naturalny lub przyspieszony przez reakcje wolnorodnikowe. Ustawicznie powstaje nowa generacja komórek. W ich skład wchodzi kilkadziesiąt rozmaitych składników. Jeśli któregoś zabraknie lub jest go za mało czy za dużo, to nasz organizm próbuje się do tego najpierw przystosować, „produkując” gorsze generacje komórek. Aż w pewnym momencie sytuacja się załamuje i wtedy dochodzi do choroby, dolegliwości lub choćby złego samopoczucia.

Kilka rad żywieniowych
  1. Jedzenie powinno być smaczne. Powinno sprawiać przyjemność i radość, a także być ... celebrowane.
  2. Nie za dużo, ale i nie za mało, tylko wystarczająco. Kiedy FAO miało odpowiedzieć jednym hasłem na pytanie: jak się odżywiać, po wielu naradach ustalono, że „pierwszą zasadą racjonalnego odżywiania jest urozmaicenie w jedzeniu” . Jedząc „wszystko”, czyli jak najbardziej różnorodne produkty, ma się największą pewność, że organizm otrzymał to, czego potrzebuje.
  3. Dla organizmu korzystniej będzie odżywiać się regularnie, czyli jadać posiłki o tych samych porach.
  4. Prawidłowe odżywianie opiera się na kilku podstawowych składnikach. Są to: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne i woda. Porcję każdego z tych składników trzeba organizmowi dostarczać codziennie.
  5. Białko buduje i odbudowuje.Nie bój się tłuszczu (jeżeli nie masz zaleceń lekarskich do zmniejszenia spożywanego tłuszczu). Tłuszcz jest konieczny do dostarczenia odpowiedniej ilości energii Twojemu organizmowi. Nigdy nie spożywaj tłuszczu z węglowodanami (np.: ziemniakami, makaronem, pierogami itp.).
  6. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), są niezbędne! Najwięcej ich jest w olejach roślinnych.
  7. Nie spożywaj pożywienia tłustego i kwaśnego jednocześnie.
  8. Po ciepłym posiłku nigdy nie pij zimnych płynów, a szczególnie po tłuszczach.
  9. Nie pojadaj między posiłkami.
  10. Nie łącz owoców z mlekiem.
  11. Odmawiaj zjedzenia posiłku, który Ci nie służy.
  12. Staraj się jeść jak najwięcej ciepłych posiłków – przede wszystkim śniadanie.
  13. Bardzo ważną rolę odgrywa też prawidłowe przygotowanie posiłków. Posiłek może być małym cudem z punktu widzenia fizjologiczno – żywieniowego, jeśli jest dobrze przemyślany. Staraj się spożywać warzywa gotowane lub blanszowane; surowe powinny stanowić 1/4 część spożywanych warzyw; surowe dokładnie przeżuwaj.
  14. Aby jadać prawidłowo, wcale nie trzeba kupować produktów najdroższych. Najczęściej – wprost przeciwnie. Najgorzej odżywiają się nędzarze i milionerzy.
  15. Nie objadaj się (staraj się wstawać od stołu trochę wcześniej niż zwykle) - nie oznacza to, że musisz się głodzić.
  16. Należy jeść kiedy odczuwamy głód.
Nie można ustalić diety na stałe, żaden sposób odżywiania nie jest pozbawiony wad. Odżywianie jest jednym z najważniejszym warunków pełnego zdrowia, które uzależnione jest od destrukcyjnych innych czynników m.in. promieniowania jonizującego i niejonizującego, emisji przemysłowych i samochodowych, zanieczyszczenia wód, atmosfery, brak ruchu, nadmiaru tytoniu czy alkoholu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta