niedziela, 4 marca 2012

Cukrzyca.



Cukrzyca jest poważną chorobą objawiającą się m. in. podwyższonym poziomem zawartości cukru
(glukozy) we krwi czego negatywnymi konsekwencjami jest pogorszenie krążenia (z powodu zawężania małych naczyń krwionośnych), choroby nerek, choroby serca, utrudnione gojenie się ran i inne.


Cukrzyca jest przyczyną znacznej części amputacji kończyn. Przyczyną cukrzycy jest niedostateczna ilość
insuliny wytwarzanej przez organizm.

Rozróżnia się dwa rodzaje cukrzycy:

typ I (insulinozależna) wymagająca systematycznego codziennego podawania insuliny w zastrzykach,

typ II (insulinoniezależna), przy której stosować można doustne leki przeciwcukrzycowe.

Typ II zdecydowanie przeważa i stanowi 85 do 90 % przypadków.

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych związanych z zachodnim stylem życia (m. in. dietą). Oznacza to że sami możemy mieć duży wpływ na to czy i w jakim stopniu zostaniemy dotknięci tą chorobą jak również na skuteczność kuracji w przypadku gdy stwierdzimy u siebie jej objawy.

Rośliny przydatne w leczeniu cukrzycy

cebula,fasola,,czosnek,orzech ziemny,orzech pistacjowy,herbata chińska,śliwa tarnina,borówka czarna,
rutwica lekarska,wawrzyn szlachetny (liść laurowy),kozieradka pospolita,oliwka,prawoślaz lekarski

Osoby dotknięte cukrzycą powinny w swojej diecie stosować jak najwięcej cebuli, fasoli, czosnku,orzechów ziemnych i pistacjowych, oliwek unikając jednocześnie słodkich i tłustych potraw (zwłaszcza zawierających niezdrowe tłuszcze zwierzęce).

Można im polecić smaczną zupę fasolową według następującego przepisu (porcja dla 4 osób):

szklanka wody,,500 g fasoli,1 cebula nieobrana (z łuskami),1 mała marchewka pokrojona,pół filiżanki orzeszków ziemnych,,4 ząbki czosnku, posiekane 2 liście laurowe,pół łyżeczki nasion kozieradki pospolitej
mielony cynamon i goździki do przyprawienia.

Cebulę nieobraną pokrojoną na ćwiartki należy zagotować z wodą w dużym garnku na średnim ogniu.
Następnie dodać fasolę, marchew, orzechy ziemne, nasiona kozieradki, czosnek, liście laurowe,
cynamon i goździki. Po doprowadzeniu do wrzenia przykryć i gotować na małym ogniu przez 30 minut.
Kiedy cebula będzie bardzo miękka należy rozgnieść ją widelcem wyławiając uprzednio jej łuski.
Smacznego!

Czarna herbata powinna być regularnie pita dla obniżenia poziomu cukru we krwi. W celu wzmocnienia jej dobroczynnego działania warto zaparzać ją wraz z dodatkiem liścia laurowego, cynamonu i goździków. Można też dodać szczyptę kozieradki pospolitej. Herbatę z ziołami należy parzyć przez 10 minut.

Z kwiatów śliwy tarniny wraz z liśćmi czarnej borówki można przygotować leczniczy napój. Łyżkę mieszanki obu ziół należy zalać wrzątkiem (pół szklanki), następnie gotować przez 2 minuty. Pozostawić pod przykryciem przez 20 minut. Pić 3 filiżanki dziennie.

Zastąpienie niektórych węglowodanów zdrowymi olejami roślinnymi, zwłaszcza z oliwek, ma dobroczynny wpływ na obniżenie zawartości cukru we krwi nie powodując jednocześnie podwyższenia stężenia cholesterolu.Oliwa z oliwek powinna być więc nieodłącznym składnikiem diety osób cierpiących na cukrzycę.
Innym źródłem zdrowych roślinnych tłuszczów są: awokado, orzechy ziemne i pistacjowe, orzechy nerkowca i orzechy brazylijskie.

Wyciągi z rutwicy lekarskiej i prawoślazu lekarskiego należy stosować tylko w konsultacji z lekarzem ponieważ bardzo istotne jest stosowanie właściwych dawek jak też unikanie łączenia tych specyfików z innymi lekami. Warto je jednak stosować szczególnie w przypadku problemów z sercem i układem krążenia.

Inne zalecenia:
unikanie produktów żywnościowych bogatych w cukier, spożywanie owoców takich jak jagody, borówki,
owoce tarniny i jeżyny, przyjmowanie suplementów diety zawierających mikroelementy, w szczególności kobalt, nikiel i cynk (najlepiej w konsultacji z lekarzem), regularne uprawianie gimnastyki i sportu, dbanie o
prawidłową wagę ciała (unikanie nadwagi).




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta