czwartek, 7 września 2017

Woda królowa napoi ?

Znalezione obrazy dla zapytania Woda królowa napoi ?

Nasz rynek zalany jest różnego rodzaju wodami. Czy wiesz, że marka Żywiec należy do Danone, Nałęczowianka do Nestle, Kropla Beskidu do Coca – cola?

Jak się nie pogubić, w tym gąszczu nazw, co wybierać, aby służyło naszemu zdrowiu?

Mamy wody:
- mineralizowane – wysoko, nisko, średnio
- żródlane
- gazowane
- niegazowane

Źródlana czy mineralna, gazowana czy niegazowana? Oto dylematy.


Która woda jest zdrowa ? Eksperci mówią, że ta woda, która dostarcza nam cennych składników odżywczych jest dla nas najlepsza. Badania amerykańskie dowiodły, że kobiety, które piją dużo wody bogatej w minerały (czyli wodę mineralną), nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu tych pierwiastków w organizmie, natomiast woda źródlana, która tak chętnie pijemy ze względu na to, iż jej nazwa kojarzy się nam tak dobrze – z czystością i naturą dostarcza ich w niewielkim stopniu, a woda pozbawiona składników mineralnych może być dla zdrowia nawet szkodliwa. Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej, człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity, wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne.
To, co dla jednych jest dobre inny może zaszkodzić. Jeśli ktoś choruje na nadciśnienie, cukrzycę albo na serce powinien wystrzegać się wody z dużą zawartością sodu (zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie). Wody lecznicze nie nadają się do beztroskiego popijania bez kontroli lekarza (zawarte w niej minerały można przedawkować).
Jaką wodę dobrze, aby piły osoby zdrowe i średnio aktywne? Dla tych osób najlepsza jest naturalna woda mineralna średniozmineralizowana Ten rodzaj wody ma sporo minerałów i niezbyt dużo sodu. Warto sprawdzić też zawartość wapnia - to pierwiastek, którego ciągle brakuje w organizmach Polaków, a można go uzupełnić wraz z wodą.

Gazowaną czy niegazowaną? To kwestia twoich preferencji, a nie zdrowia, choć nie do końca – osoby z dolegliwościami gastrycznymi mogą odczuwać pewien dyskomfort po wypiciu wody gazowanej. Woda gazowana wskazana jest po posiłku – nasila ona wytwarzanie moczu, a z nim wydalane są również toksyny. Ten rodzaj wody powinien być pity bardzo powoli, małymi łyczkami. Dzieci lepiej, aby popijały wody niegazowane – często piją dosyć łapczywie, a zbyt duża iulośc gazu zebranego w żołądku gazu może być dla nich szkodliwa.

Zwróćcie uwagę na zawartość magnezu jest on jednym z najcenniejszych dla zdrowia pierwiastków i ciągle go nam brakuje. Czy wiesz, że w każdej sekundzie w każdej z komórek naszego ciała zachodzi 600 reakcji chemicznych. Magnez bierze udział w 300 z nich. Wody z Beskidu Sądeckiego, zwłaszcza z rejonu Muszyny i Piwnicznej, z Doliny Kłodzkiej oraz z Kujaw zawierają w jednym litrze 100–200 mg magnezu.

Kiedy zaczniesz czytać etykiety wód okaże się, że są takie, które mają niecałe dwieście miligramów składników mineralnych w litrze, i takie, które mają przeszło 2 tyś. Woda lecznicza Zuber zawiera 23 tyś mg składników mineralnych w litrze!

Specjaliści zgodni są co do tego, że oddziaływanie wody na organizm zależy od znaczącego stężenia soli rozpuszczonych w wodzie - co najmniej 1000 mg/l - lub określonego stężenia przynajmniej jednego z cennych dla zdrowia składników, np. magnezu (od 50 mg w litrze), wapnia (powyżej 150 mg), wodorowęglanów (powyżej 600 mg w litrze).

Uwaga!
W klasyfikacji wód butelkowanych panuje bałagan. Nie wszystkie wody zaklasyfikowane jako mineralne mają te cenne składniki w ilościach oddziałujących na nasze zdrowie. Przykładem może tu być Nałęczowianka zwąca się naturalną wodą mineralną średniozmineralizowaną - ma 709 mg składników mineralnych w litrze, w tym 23 mg magnezu, 114 mg wapnia, 488 mg wodorowęglanów. To jednak za mało, aby mianować się „mineralną” .
Wody niskozmineralizowane mają poniżej 500 mg składników mineralnych/l, średniozmineraliowane 500-1500 mg/l, a wysokozmineralizowane powyżej 1500 mg/l. W Polsce wytwarza się kilkaset wód butelkowanych, z czego tylko około 30 prawdziwych wód mineralnych.
A co z Żywcem Zdrój polecanym przez Instytut Matki i Dziecka w żywieniu niemowląt – taki napis widnieje na etykiecie. Dokładnie tak jest używajmy jej do rozcieńczania soczków i przygotowywania innych posiłków dla naszych ”milusińskich” do szóstego miesiąca życia, bo maluchy z niedojrzałymi nerkami i delikatnym żołądkiem źle tolerują wodę bogatą w minerały.
Natomiast wody tej raczej nie powinny używać kobiety ciężarne lub karmiące, bowiem przeciętne dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń wynosi od 800 do 1200 mg., ale zwiększa się ono u kobiet w czasie ciąży i karmienia oraz u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Głównym źródłem tego pierwiastka są produkty mleczne, ale i tak jego niedobór w przeciętnej diecie w Polsce dochodzi do 1/3 dziennego zapotrzebowania. Dlatego ważnym składnikiem pożywienia, dostarczającym wapń dla organizmu, mogą być wody mineralne mające w jednym litrze co najmniej 150 mg tego składnika mineralnego”. Żywiec zawiera 27,73 mg wapnia w litrze. Kropla Beskidu jest naturalna wodą źródlaną o zawartość minerałów 369 mg w litrze.

Kupując wodę przeczytaj informację o składnikach mineralnych. Zdrowe wody zawierają ich powyżej 1000 mg w litrze w tym magnezu powyżej 50 mg w litrze, wapnia powyżej 150 mg, siarczanów powyżej 250 mg, wodorowęglanów powyżej 600 mg w litrze. Podczas upałów powinniśmy pić wodę z jak największą zawartością minerałów (powyżej 1000-1500 mg w litrze). Taka też woda jest najlepsza dla osób intensywnie uprawiających sport, kobiet w ciąży i matek karmiących. 

Wód leczniczych nie należy beztrosko pić bez kontroli lekarza.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta