1. Piwo to głównie cukier.
Otóż nie. Fakt, piwo otrzymuje się z jęczmienia, z którego powstaje słód zawierający maltozę, czyli cukier. Jednak podobnie jak w przypadku wina, w procesie fermentacji drożdże piwne zmieniają cukier w alkohol. W zasadzie większość dzisiejszych piw zawiera znikomą lub zerową ilość cukru.
2. Piwo ma wysoki indeks glikemiczny.
Jest to o tyle nieprawdziwe, że stwierdzenie to opiera się właśnie na przekonaniu, że piwo zawiera cukier (patrz 1.). Prawdziwe IG? W tym momencie jest w zasadzie niemożliwe do sprawdzenia. Trunek ten zawiera za mało węglowodanów. By zmierzyć IG “czegoś” potrzeba zjeść w ciągu 15 minut taką ilość danej rzeczy, by zawierała ona około 50 g węglowodanów. W przypadku piwa człowiek musiałby w ciągu kwadransa wypić 7,5 litra!
3. Piwo odpowiada za “brzuszek”.
3. Piwo odpowiada za “brzuszek”.
Nie. Przypomnijcie sobie, ile przekąsek towarzyszyło waszemu piwku? “Brzuszek” jest wynikiem spożycia zbyt dużej ilości kalorii i braku ruchu. Piwo nie zawiera tłuszczu, więc na pewno samo Was nie utuczy.
4. W takim razie mogę pić piwo bez ograniczeń?
4. W takim razie mogę pić piwo bez ograniczeń?
Patrz punkt 2. Jeżeli wypijesz hurtowe ilości piwa na pewno będzie miało ono wpływ na poziom glukozy we krwi.Aczkolwiek jedno piwko nie zaszkodzi ;).
5. Piwo tuczy.
5. Piwo tuczy.
Poruszone lekko w punkcie 3. Pamiętajcie - samo piwo NIGDY was nie utuczy! Zakładając, że nie spożywacie niczego innego - alkohol zawarty w piwie jest przetwarzany przez organizm w pierwszej kolejności, także obróbka węglowodanów, tłuszczu i białka spada na dalszy tor, co sprawia, że spowalnia także Wasz metabolizm.
6. Piwo podnosi poziom cholesterolu.
6. Piwo podnosi poziom cholesterolu.
Nie. Piwo nie ma cholesterolu.
7. Nie ma znaczenia kolor piwa ani jego smak.
7. Nie ma znaczenia kolor piwa ani jego smak.
Ma, i to spore. Ciemne jak również smakowe piwa faktycznie mają wysokie IG, a to przez dodatek innych substancji słodzących, jak choćby miodu lub soku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz