piątek, 19 listopada 2010

Nie wystarczy dobrze jeść!

Większość pacjentów, proszących lekarza o przepisanie profilaktycznie jakiegoś preparatu np. witaminowo-mineralnego czy ziół, zbywana jest często:

"nie potrzebuje Pan/Pani witamin i minerałów. Proszę się tylko dobrze odżywiać, a będzie Pan/Pani miał pod dostatkiem wszystkiego, czego Panu/Pani potrzeba dla zdrowia".

Tego rodzaju myślenie sprzeciwia się logice!

Co oznacza dla współczesnego człowieka dobre odżywianie się?

Dla każdego zapewne oznacza to zupełnie inne pożywienie. Dla jednych oznacza pulchne białe pieczywo, najdroższe wędliny i reklamowane smakołyki. Dla innych może oznaczać np. warzywa i owoce, a jeszcze innym skojarzyć się może z tłustym mięsiwem. Ale czy faktycznie wszyscy wiemy co znaczy dobrze się odżywiać i czy jest to łatwe w dzisiejszych czasach?

Dla przykładu, pomarańcze tracą 50% witaminy C w 24 godziny już po zerwaniu. W dniu, kiedy znajdą się na Twoim stole od zerwania mogły upłynąć tygodnie, a nawet miesiące.

Dla przykładu cytryna, na którą tak często liczysz, zawiera znikome ilości witaminy C, gdyż zrywana jest jako niedojrzała, a dojrzewa bez obecności naturalnych promieni słonecznych. To bardzo ważne, gdyż pod ich wpływem pod skórką tworzą się bioflawonoidy, a to właśnie w nich wytwarza się najwięcej witaminy C.

A czy wiesz ile pokarmów dziennie powinniśmy zjeść, aby zabezpieczyć podstawowe normy witamin i minerałów?

Oczywiście, podawane dane dotyczą zdrowych osób i profilaktycznych dawek tych skłaników odżywczych. Jak już wiesz w chorobie, należy stosować 2, 3- krotnie większe ilości brakujących skłaników, a w ciężkich przypadkach w dawkach klinicznych, 6 do 10 razy - pod ścisłą kontrola lekarza znającego dobrze naturalne produkty i ich odpowiednie dawkowanie -  szkolącego się w tym zakresie.

Zobacz - obecnie nie istnieje możliwość dostarczenia właściwych ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczo-leczniczych z pożywienia z odpowiedniej ilości.

Zjadamy zbyt mało naturalnych pokarmów bogatych w te składniki, a w diecie mamy coraz więcej napychających i bezwartościowych produktów. Oto niektóre produkty pokarmów bogatych w dany składnik witaminowy, mineralny lub inny.

Podane ilości zaspokajają dzienne zapotrzebowanie i zastępują właściwe dzienne ilości niektórych witamin, minerałów i innych składników, jakie powinniśmy dostarczyć dla zdrowia:

Lactobacillus acidophilus (AC Zymes) - niezbędna mikroflora powinna być dostarczana 1,5 litra dziennie kwaśnego mleka (kefir)

Witamina C (C500, C1000) = 45 pomarańczy dziennie

Witamina E (VITAMIN E) = 2,5 kg kiełków pszenicznych lub 1,5 l oleju

Beta karoten (Beta Caroten 9000 lub 25000) = 7-8 marchwi

Selen (Pro Selenium) = 2-10 orzechów brazylijskich
(uwaga na spożywanie orzechów ziemnych, brazylijskich i innych w dużej ilości

Chrom (Chromium Max) = właściwa ilość wymaga żywej diety (warzywa i owoce o liczbie 10 000kcal)

Cynk (Chelated Zinc) = właściwa ilość wymaga diety 2400 kcal ( przede wszystkim mięso i ryby)

Witaminy B (Stress Menagement B Complex, Mega B) = kwas foliowy przyswaja się tylko w 50% z naturalnego pożywienia (zielone części roślin)

Koenzym Q10 (Super Koenzym Q10) = 0,5 kg sardynek lub 1 kg orzeszków ziemnych

Miłorząb japoński (Protect 4 Life) = ekstrakt (5 razy mocniejszy od listków) tylko jako suplement a nie ziołowe listki

Nieunikniony kontakt z tak wielką liczbą substancji zatruwających środowisko, zmienił wiele podstawowych reguł życia, które będą obowiązywać w dwudziestym pierwszym stuleciu. Nauka gromadzi coraz więcej dowodów potwierdzających konieczność spożywania dodatkowych dawek witamin i minerałów oraz innych składników odżywczo-leczniczych poza tymi, które zawiera codzienne pożywienie - chociażby po to, aby ciało mogło skutecznie radzić sobie z obcymi naturze związkami chemicznymi pojawiającymi się w naszym otoczeniu, aby szybko zostały one zneutralizowane i wyprowadzone z organizmu poprzez sprawne systemy wydalnicze.

Korzystne działanie wielu suplementów: multiwitamin, witamin oraz minerałów, osiągniesz pod warunkiem, iż nie są one wytwarzane sztucznie, ale zwierają naturalne składniki takie jak bioflawonoidy, chelaty, antyoksydanty czy enzymy choćby w formie betainy HCL lub bromelainy jak w multiwitaminach CaliVita.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta