niedziela, 21 listopada 2010

Chcesz żyć? NIE JEDZ!

Chcesz zdrowo się odżywiać?

Działanie kojarzysz z cierpieniem:

- zdrowe jedzenie dużo kosztuje,
- przygotowywanie zdrowych posiłków zajmuje dużo czasu,
- nie możesz jeść swoich ulubionych potraw, bo są niezdrowe,
- nie możesz jeść w restauracjach oferujących szybkie jedzenie,
- nie możesz jeść ulubionych słodyczy,
- musisz zrezygnować z używek,
- będzie doskwierał Ci głód,
- staniesz się nerwowa (nerwowy).

Odkładanie kojarzysz z przyjemnością:

- bardzo lubisz objadać się słodyczami,
- obfity posiłek sprawia, że czujesz przyjemne rozleniwienie i senność,
- kiedy nasycisz się, stajesz się bardziej opanowana (opanowany).

Odkładanie skojarz z cierpieniem:

- będziesz się źle czuć,
- będzie Cię dopadać ból brzucha i głowy,
- będziesz się obawiać o swoje zdrowie,
- szybko umrzesz,
- będziesz chorować,
- szybko zbrzydniesz,
- pojawią się wypryski skórne i wyskoczą pryszcze,
- dostaniesz łupieżu i będą łamać Ci się włosy.

Działanie skojarz z przyjemnością:


- będziesz się dobrze czuć,
- staniesz się zdrowsza (zdrowszy) i piękniejsza (piękniejszy),
- zyskasz energię życiową,
- będziesz długo żyć w zdrowiu.

Możesz zrobić teraz następujące rzeczy:

- wyszukać kilku zdrowotnych przepisów w internecie,
- zacząć jeść więcej warzyw i owoców,
- pić więcej świeżych soków,
- jeść więcej mniejszych posiłków zamiast kilku obfitych,
- jeść wcześniej kolację, między 18-19,
- odstawić kawę i alkohol,
- kupić sobie książkę o zdrowym odżywianiu.

sobota, 20 listopada 2010

10 zasad zdrowia!

1. Rano wypić szklankę wody mineralnej lub filiżankę naparu ziół. (Można rozważyć picie wody osmotycznej, nie wszystkie wody mineralne zasługują na taką nazwę)

2. Na śniadanie zjeść chleb razowy z zieleniną i zsiadłym mlekiem, maślanką albo napojem porannym. (Przetwory mleczne o ile je toleruje nasz organizm)

3. Na obiad tylko tyle, by czuć się przyjemnie sytym. Nie należy zapominać o surówkach. To samo dotyczy kolacji.

4. Raz w tygodniu wprowadzić dzień postu, w którym jedynym pokarmem będą owoce lub sok owocowy albo też surowe jarzyny lub sok z nich.

5. Rano, po południu i wieczorem pić herbaty ziołowe.

6. Codziennie bez względu na pogodę zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Równie dobrze pracować w ogródku, jeździć na rowerze, pływać. Gospodynie, które własnoręcznie wykonują wielkie pranie, mogą sobie te ćwiczenia darować.

7. Jeśli ktoś cierpi już od miesięcy na zaparcie i osiąga wypróżnienie dzięki tabletkom przeczyszczającym, powinien zmienić sposób odżywiania, tzn. jadać tyle jarzyn, ile ma ochoty, zsiadłe mleko lub maślankę, zjeść na czczo filiżankę surowej kiszonej kapusty i taką samą porcję wieczorem.

8. Należy obficie zaprawiać wszystkie potrawy drobno siekaną cebulą i roztartym czosnkiem, rezygnując chwilowo z pieprzu i innych ostrych przypraw. Składniki te polepszają: akcję serca i ukrwienie naczyń wieńcowych serca, mają wpływ na komórki wątroby pobudzając je do wzmożonej produkcji żółci,
wzmacniają pracę mięśni gładkich jelit i macicy.

(Spożywanie cebuli nie jest wskazane przy nadczynności tarczycy. Jeśli obawiasz się przykrego zapachu z ust po spożyciu czosnku, można rozważyć suplement czosnku w kapsułkach).

9. Do poduszki schrupać nieobrane jabłko.

10. Organizm przyzwyczajać można do regularnego wypróżniania o określonych porach dnia. Najlepiej rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Prawidłowe wypróżnianie powinno być dwukrotne w ciągu dnia.

Jeśli chodzi o mleko, proszę rozważyć spożywanie mleka nie przetworzonego a lepiej mleko zsiadłe, czy ser biały. Mleko poddane jakiejkolwiek obróbce termicznej staje się nieprzyswajalne (a nawet trucizną)

piątek, 19 listopada 2010

Nie wystarczy dobrze jeść!

Większość pacjentów, proszących lekarza o przepisanie profilaktycznie jakiegoś preparatu np. witaminowo-mineralnego czy ziół, zbywana jest często:

"nie potrzebuje Pan/Pani witamin i minerałów. Proszę się tylko dobrze odżywiać, a będzie Pan/Pani miał pod dostatkiem wszystkiego, czego Panu/Pani potrzeba dla zdrowia".

Tego rodzaju myślenie sprzeciwia się logice!

Co oznacza dla współczesnego człowieka dobre odżywianie się?

Dla każdego zapewne oznacza to zupełnie inne pożywienie. Dla jednych oznacza pulchne białe pieczywo, najdroższe wędliny i reklamowane smakołyki. Dla innych może oznaczać np. warzywa i owoce, a jeszcze innym skojarzyć się może z tłustym mięsiwem. Ale czy faktycznie wszyscy wiemy co znaczy dobrze się odżywiać i czy jest to łatwe w dzisiejszych czasach?

Dla przykładu, pomarańcze tracą 50% witaminy C w 24 godziny już po zerwaniu. W dniu, kiedy znajdą się na Twoim stole od zerwania mogły upłynąć tygodnie, a nawet miesiące.

Dla przykładu cytryna, na którą tak często liczysz, zawiera znikome ilości witaminy C, gdyż zrywana jest jako niedojrzała, a dojrzewa bez obecności naturalnych promieni słonecznych. To bardzo ważne, gdyż pod ich wpływem pod skórką tworzą się bioflawonoidy, a to właśnie w nich wytwarza się najwięcej witaminy C.

A czy wiesz ile pokarmów dziennie powinniśmy zjeść, aby zabezpieczyć podstawowe normy witamin i minerałów?

Oczywiście, podawane dane dotyczą zdrowych osób i profilaktycznych dawek tych skłaników odżywczych. Jak już wiesz w chorobie, należy stosować 2, 3- krotnie większe ilości brakujących skłaników, a w ciężkich przypadkach w dawkach klinicznych, 6 do 10 razy - pod ścisłą kontrola lekarza znającego dobrze naturalne produkty i ich odpowiednie dawkowanie -  szkolącego się w tym zakresie.

Zobacz - obecnie nie istnieje możliwość dostarczenia właściwych ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczo-leczniczych z pożywienia z odpowiedniej ilości.

Zjadamy zbyt mało naturalnych pokarmów bogatych w te składniki, a w diecie mamy coraz więcej napychających i bezwartościowych produktów. Oto niektóre produkty pokarmów bogatych w dany składnik witaminowy, mineralny lub inny.

Podane ilości zaspokajają dzienne zapotrzebowanie i zastępują właściwe dzienne ilości niektórych witamin, minerałów i innych składników, jakie powinniśmy dostarczyć dla zdrowia:

Lactobacillus acidophilus (AC Zymes) - niezbędna mikroflora powinna być dostarczana 1,5 litra dziennie kwaśnego mleka (kefir)

Witamina C (C500, C1000) = 45 pomarańczy dziennie

Witamina E (VITAMIN E) = 2,5 kg kiełków pszenicznych lub 1,5 l oleju

Beta karoten (Beta Caroten 9000 lub 25000) = 7-8 marchwi

Selen (Pro Selenium) = 2-10 orzechów brazylijskich
(uwaga na spożywanie orzechów ziemnych, brazylijskich i innych w dużej ilości

Chrom (Chromium Max) = właściwa ilość wymaga żywej diety (warzywa i owoce o liczbie 10 000kcal)

Cynk (Chelated Zinc) = właściwa ilość wymaga diety 2400 kcal ( przede wszystkim mięso i ryby)

Witaminy B (Stress Menagement B Complex, Mega B) = kwas foliowy przyswaja się tylko w 50% z naturalnego pożywienia (zielone części roślin)

Koenzym Q10 (Super Koenzym Q10) = 0,5 kg sardynek lub 1 kg orzeszków ziemnych

Miłorząb japoński (Protect 4 Life) = ekstrakt (5 razy mocniejszy od listków) tylko jako suplement a nie ziołowe listki

Nieunikniony kontakt z tak wielką liczbą substancji zatruwających środowisko, zmienił wiele podstawowych reguł życia, które będą obowiązywać w dwudziestym pierwszym stuleciu. Nauka gromadzi coraz więcej dowodów potwierdzających konieczność spożywania dodatkowych dawek witamin i minerałów oraz innych składników odżywczo-leczniczych poza tymi, które zawiera codzienne pożywienie - chociażby po to, aby ciało mogło skutecznie radzić sobie z obcymi naturze związkami chemicznymi pojawiającymi się w naszym otoczeniu, aby szybko zostały one zneutralizowane i wyprowadzone z organizmu poprzez sprawne systemy wydalnicze.

Korzystne działanie wielu suplementów: multiwitamin, witamin oraz minerałów, osiągniesz pod warunkiem, iż nie są one wytwarzane sztucznie, ale zwierają naturalne składniki takie jak bioflawonoidy, chelaty, antyoksydanty czy enzymy choćby w formie betainy HCL lub bromelainy jak w multiwitaminach CaliVita.

czwartek, 18 listopada 2010

Biologicznie aktywna żywność (BAF)

Biologicznie aktywna żywność (BAF) i biologicznie aktywne suplementy to żywność i odpowiednie suplementy, w naturalny sposób dostarczające wszystkie elementy odżywcze, niezbędne do optymalnego zdrowia. Żywność taka i suplementy są niezwykle bogate w substancje odżywcze, tak więc spożywając je, można osiągnąć znaczące korzyści odżywcze.
Aby szerzej zrozumieć wartość "żywej żywności" biologicznie czynnej i różnicę miedzy żywnością wysokoprzetworzoną, aby poznać wartość wysokiej jakości naturalnych suplementów i ich korzyści dla zdrowia w odniesieniu do leków farmakologicznych ( półsyntetyków lub syntetyków), warto sięgnąć
do podstaw fizyki kwantowej, które dziś tylko nielicznym są dobrze znane, a większość niewiele wie na ich temat i stąd często nie rozumiejąc mechanizmu działania leczniczej mocy dźwięku, światła, kolorów czy też żywności i suplementów nie potrafimy dokonać trafnego wyboru kilku połączonych metod leczenia. Przeważnie udajemy się do lekarza w nadziei na kompleksową pomoc, a ten z reguły nie zna ani jednej z powyższych naturalnych metod leczenia, często wykazuje się ich ignorancją i lekceważeniem wyśmiewając najnowocześniejsze zdobycze nauki kwantowej. Tym samym taki lekarz zwraca naszą uwagę na swój brak wiedzy z zakresu medycyny holistycznej i pełnych kompetencji zawodowych. Jednak coraz większy krąg osób zainteresowanych własnym zdrowiem poznaje z zapartym tchem tajniki i korzyści odpowiednich częstotliwości (światła, kolorów,dźwięków, składników pokarmowych i innych) pola elektromagnetycznego -
ogółem fizyki kwantowej dla swojego zdrowia.

Czy wiesz, że wszystko z czym mamy do czynienia -  również żywność, napoje, zioła, witaminy, leki, różne kolory, a także dźwięki docierają do nas i rozchodzą się w naszych organizmach za pomocą fali elektromagnetycznej działając poprzez rezonans na błony naszych komórek, które nieustannie drgają?

Fale elektromagnetyczne poruszają się z prędkością światła i zależnie od długości fali przejawiają się jako (od fal najdłuższych do najkrótszych): fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet,
promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X), promieniowanie gamma. Dzięki tak szybkiemu przepływowi energii prawie z prędkością światła - niektórzy naukowcy uważają, że z informacja w naszym organizmie przebiega za pomocą fali elektromagnetycznej jednak wolniej - z prędkością dźwięku.
Mimo to, dzięki temu  można wytłumaczyć tak szybkie reakcje mózgu, a dalej
naszych reakcji i odwrotnie. Np. kierowca, kiedy widzi przeszkodę na drodze wprowadza pilnie ruch nogi, który pozwala na zahamowanie pojazdu i jednocześnie zredukowanie jego prędkość. Podobnie kiedy się skaleczymy to w krótkim czasie informacja o bólu dociera do naszego mózgu. Wielu naukowców od setek lat zastanawiało się nad tym zjawiskiem. Dzięki fizyce kwantowej rozwiązanie tej zagadki okazało się bajecznie proste dzięki poznaniu fotonów -  kwantów światła.

Idąc dalej w poznawaniu tematu oddziałowania pola elektromagnetycznego fal o różnych widmach jak myślisz, czy mammografia do której tak licznie są nawoływane kobiety przez lekarzy i niektóre fundacje, ma jakieś ukryte skutki uboczne?
Dlaczego nikt o nich nie informuje wraz z szeroką kampanią zachęcającą do mammografii, dlaczego nikt nie mówi o zastępczych nieszkodliwych metodach wykrywania guza piersi na długo wcześniej niż robi to mammografia

Ale wracamy do tematu biologicznie żywej żywności i suplementów naturalnych.
Ostatnio naukowo potwierdzono, że spożywanie żywności, drgającej z częstotliwością ponad 72 MHz, wzmacnia metabolizm i zwiększa produkcję energii. Niestety, rezonans przetworzonej żywności (gotowanej,
pasteryzowanej, duszonej, pieczonej, smażonej, wędzonej, podgrzewanej w kuchenkach mikrofalowych itd...) wynosi tylko od 10 MHz do 30 MHz, w przeciwieństwie do rezonansu świeżej (nieprzetworzonej) żywności, który waha się od 30 MHz do 80 MHz. Zatem spożywanie żywności o znacznie obniżonej częstotliwości ( również leków farmakologicznych i złej jakości suplementów) stopniowo powoduje ogólne obniżenie bioenergii organizmu.


Żywność i preparaty przygotowane przez  firmę CaliVita podczas specjalnych procesów (tzw. preparaty pola energetycznego) dają wzrost nawet do 121 MHz, tzn. do częstotliwości, o której wielu naukowców sądzi,
że jest w harmonicznym rezonansie z DNA. Dzięki zastosowaniu technologii liofilizacji wysoką energetykę posiadają np. sok POLINESIAN NONI LIQUID, ZenThonic, OCEAN21 i Liquid Chlorophyll, AC Zymes itp., jak również wiele dehydratyzowanych suplementów firmy CaliVita.

 A co z bioenergią roślin?
"Dziś również zachodnia kultura uznaje fakt, że rośliny i żywność przekazują naszemu organizmowi  pewne informacje (również spirytualne!) Każda materia odżywcza posiada swoją jakość i stan. Każdy rodzaj żywności jest ucieleśnieniem wolnej energii. Znając i stosując tę wiedzę możesz sam panować nad swoim zdrowiem. Musisz tylko stosować biologicznie aktywną, czyli "żywą" żywność i  suplementy, które zapewnią ci aktywność bioenergetyczną ciała, ducha i intelektu."
   - prof. nauk med. V.Szedlak-Vadocz.




Medycyna chińska i Chińczycy mawiają, że nie ma chorób. Według nich, są tylko ludzie, którym brakuje właściwej energii zawartej w otoczeniu, a dolegliwości fizyczne pojawiające się u człowieka, to wołanie
o pomoc.

Podobne oddziaływanie posiadają glony morskie i słodkowodne, które z odpowiednio większą determinacją, również podlegają fotosyntezie i kumulują w sobie biofotony

Wiemy już teraz - im więcej kwantów światła posiada żywność, tym większą ma moc bioenergii i znaczenie dla zdrowia. Kwanty światła pochodzą z promieni słonecznych jak również z ziemi podczas pochłaniania
promieniowania podczerwieni przez korzenie roślin. Zagadnienia te są bardzo ciekawe i pasjonujące dla naukowców. Im lepsza ziemia -  tym silniejsze promieniowanie podczerwone. Stąd najlepszą ziemią okazały się miejsca gdzie tysiące lat temu lub  obecnie wybuchały wulkany -  ziemia wulkaniczna. Zrozumiały zatem jest fakt, dlaczego owoc noni jest tak silnie zdrowotny. Pamiętaj tylko aby stosować sok z tego owocu nie
poddawany pasteryzacji, która przecież obniża bioenergię owocu.

Niestety podczas obróbki termicznej ( gotowanie, pasteryzacja, smażenie, długoterminowe mrożenie itp.) znaczenie zdrowotne żywności nieodwracalnie maleje i zostaje zniszczone. Stąd też w przetworzonej żywności i napojach, w podpsutej żywności, w suplementach złej jakości (jest ich wiele na rynku) oraz w antybiotykach i innych lekach farmakologicznych, często nie ma już korzystnej dla zdrowia bioenergii. Pokarmy takie czy leki nie potrafią  usunąć przyczyny choroby poprzez doładowanie osłabionych
"akumulatorów" i wzmocnienie naszego organizmu, a wprost przeciwnie - osłabiają nasz organizm jeszcze bardziej...

Warto się nad tym głębiej zastanowić, zanim wydamy kolejną złotówkę czy EURO na zakup  niezdrowej żywności, byle jakich tanich suplementów, wielu leków farmakologicznych, a szczególnie tych bez recepty  - chemicznych środków przeciwbólowych i na zgagę. Łatwiej i zdrowiej będzie jednak zmienić przyzwyczajenia żywnościowe i odżywiać się zgodnie z prawidłami natury np. ze swoją grupą krwi.

wtorek, 16 listopada 2010

Dieta rozdzielna.

Dlaczego tak korzystne dla zdrowia jest stosowanie diety rozdzielnej?

Dieta rozdzielna dotyczy podziału żywności na grupy pokarmowe. Ciekawe zestawienie na ten temat opisane jest w książki Daniela Reid "Tao Zdrowia"


Daniel Reid opiera się na praktyce zawodowej dr Watsona, który wiele przewlekłych schorzeń wyleczył dobraną dietą. Dieta ta polegała na odpowiednim zestawieniu grup pokarmowych z  przewagą surowego
nieprzetworzonego pożywienia, które jak wiemy jest bogate w cenne enzymy trawienne i lecznicze, w witaminy, sole mineralne oraz błonnik. Większość tych składników ulega zniszczeniu podczas gotowania i pasteryzacji.

Jak skuteczne są enzymy w leczeniu większości schorzeń?
Enzymoterapia: "...Niewłaściwie dobrane produkty hamują pracę żołądka i funkcje trawienne, a wtedy do głosu dochodzą bakterie. One otrzymują wszystkie składniki odżywcze i kwitną, Ty zaś otrzymujesz wszystkie odpadki i cierpisz".

Sprawdź czy odżywiasz się zgodnie z grupą krwi.

W swojej książce "Jedz zgodnie z grupą krwi" dr P. Adamo dokładnie wyjaśnia mechanizmy działania różnych pokarmów na poszczególne czynniki grupy krwi.

Badania naukowe nad dzielącymi ludzi różnicami według ich grupy krwi prowadzone są już od blisko 100 lat. W tym czasie zebrano ogromny materiał dotyczący właściwego odżywiania dla poszczególnych przedstawicieli grupy krwi, dokonano charakteryzacji predyspozycji do wielu chorób w zależności od reprezentowania danej grupy krwi, ustalono większą skłonność niż przeciętna poszczególnych chorób w danej grupie krwi, a także opracowano szczegółowe różnice w osobowości i psychice.

Niektórzy z nas zadają sobie pytanie, czy człowiek jest mięsożerny czy może roślinożerny?

Czy wybrać dietę wegetariańską czy też optymalną dr Kwaśniewskiego?

Na to pytanie każdy sobie z łatwością odpowie sam, po przeanalizowaniu pokarmów  leczniczych, neutralnych i nie wskazanych dla swojej grupy krwi.
Zrozumieć te zagadnienia pomoże opis historii ewolucji dotyczącej podziałów na poszczególne grupy krwi oraz zapoznanie się z podstawowymi cechami i skłonnościami do poszczególnych chorób wg. posiadanej grupy krwi.

Aby dokładnie poznać podstawy zgodne z naturą dla poszczególnych przedstawicieli grup krwi, wystarczy przeczytać książkę dr P.Adamo  - JEDZ ZGODNIE  Z  GRUPĄ  KRWI.

poniedziałek, 15 listopada 2010

Zdrowe odżywianie

,,Jesteś tym co jesz''  HIPOKRATES

  "Twoje pożywienie decyduje o stanie Twojego umysłu  i o tym kim naprawdę
jesteś."  dr Watson


"Jadło i picie są źródłem energii życiowej. Różne substancje mają różne, niekiedy całkowicie przeciwstawne natury. Bezmyślne łączenie potraw, będące skutkiem nieznajomości ich natury, zakłóca naturalny rytm pracy
narządów wewnętrznych, co w krótkim czasie prowadzi do groźnych następstw. Tak więc ci, którzy pragną żyć w dobrym zdrowiu, muszą starannie unikać takich błędów." Chia Ming


"Jeżeli w Przyrodzie jest choroba to znaczy, że Przyroda ma na nią lekarstwo"  - słowa ojca medycyny Hipokratesa

czwartek, 11 listopada 2010

Woda - pamięć wody 1/9

Gaźnik pokarmowy.

Czy może zastanawiałeś się kiedyś nad tym skąd tak naprawdę biorą się wszystkie choroby na świecie? Mówią, że współczesna medycyna stoi na bardzo wysokim poziomie, że życie się wydłuża...

...zastanawiające, skąd więc biorą się zawały w wieku średnim (40 - 50 lat), czy osteoporoza u dzieci, a może to właśnie przez rozwój takowej medycyny "chemicznej" powstają te wszystkie choroby...

80% wszystkich chorób przyczyną jest nieprawidłowa praca przewodu pokarmowego, którego funkcję można przyrównać do gaźnika w samochodzie, albo w nowoczesnych, wtrysku! Czy jeżeli zatankujemy samochód, do połowy benzyną, a do połowy wodą, pojedzie? Może i pojedzie, ale co z silnikiem? Długo
pożyje taki silnik?

Tak jest też z naszym organizmem. Układ pokarmowy to nasz gaźnik, jeżeli jest źle wyregulowany, zaczyna szwankować, jeżeli dorzucimy do organizmu mieszankę wybuchową, czyli wszystko co możliwe z pożywienia, to zdrowe i niezdrowe, to czy długo damy radę tak żyć?

Zdrowie otrzymaliśmy po to, aby o nie dbać, gdyż ono jest najważniejsze dla nas i naszych bliskich...

Niestety, dane statystyczne są przerażające, jedynie co 10 -ta osoba na świecie potrafi się odżywiać... tak to nie fikcja, tylko tyle osób potrafi jeść! Jedzenie jest naszym lekarstwem, tak więc od tego jak się odżywiamy zależy nasze zdrowie, a często także zdrowie naszej rodziny, naszych bliskich...

środa, 10 listopada 2010

Top lista jesiennych potraw.

Pobudka wczesnym rankiem nie jest już tak przyjemna jak kilka tygodni temu, kiedy słońce zaglądało do okna. Teraz szaro, chłodno i nie chce się wstawać. Skorzystaj z ostatnich wspomnień smacznego lata i zaserwuj sobie oraz domownikom smaki, które w zimie będzie trzeba zastąpić mrożonkami, konserwami czy produktami przechowywanymi w formie suchej.


Lato to jedna z przyjemniejszych pór roku. Dużo słońca, które dodaje energii i sił do działania, uśmiechy maluchów bawiących się na zewnątrz, grających w piłkę czy spędzających czas z rodzicami nad jeziorem. Chwile te dodatkowo uprzyjemnia nam przyroda kiedy wysypuje w każdym tygodniu owocami i warzywami. Pierwsza oznaka zbliżającego się lata to szparagi, truskawki i czereśnie. Wtedy nawet te nie do końca dojrzałe owoce zaczynają nam smakować i bierzemy je za specjały, dopóki ich miejsca nie zajmą już w pełni smaczne i dojrzałe dary natury. Potem przychodzi czas na porzeczki, maliny, śliwki, a gdy pojawia się już winogrono, brzoskwinie, zaczynają spadać orzechy, to już czuć nadchodzącą jesień, a po niej zimę.

Lato to najlepsza pora na uzupełnienie niezbędnych witamin i składników mineralnych, głównie witaminy C, ale też i karotenów, witaminy E, kwasu foliowego. Wtedy w owocach i warzywach jest ich najwięcej. Znajdują się w nich również inne elementy cenne dla zdrowia, np. błonnik pokarmowy, który doskonale reguluje pracę jelit. Nawet jeśli zdecydujemy się je mrozić, konserwować, kisić czy zwyczajnie przechowywać w postaci suchej ich smak nie będzie już taki sam. W miarę upływu czasu, z miesiąca na miesiąc w przechowywanych produktach witamin i minerałów będzie coraz mniej. W miesiącach zimowych najtrudniej więc pokryć zapotrzebowanie organizmu na te elementy, warto więc korzystać z nich dopóki łatwo i w miarę tanio można je kupić.




Top lista najsmaczniejszych jesiennych potraw:

Kabaczek w pomidorach
Składniki:
150 g kabaczka
1 pomidor
1 cebula
oliwa z oliwek
tymianek, zioła prowansalskie

Sposób przyrządzenia:
1. Cebulę obrać, pokroić.
2. Pomidora sparzyć. Obrać ze skórki. Pokroić na ćwiartki.
3. Kabaczka obrać, wyjąć miąższ. Pokroić w kostkę.
4. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić rozdrobnionego kabaczka. Dusić go przez kilka minut.
5. Następnie dodać cebulę, pokrojonego pomidora. Dokładnie wymieszać z ziołami.
6. Wszystkie warzywa umieścić w naczyniu żaroodpornym. Naczynie włożyć do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 10 minut.
7. Gotową potrawę posypać tymiankiem.

Wartość energetyczna 1 porcji około 214 kcal

Cukinia po prowansalsku
Składniki:
2 długie cukinie
2 pomidory
1 cebula
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
oliwa z oliwek
zioła prowansalskie

Sposób przyrządzenia:
1. Cukinię opłukać, obrać, pokroić w plasterki. Gotować na parze przez kilka minut.
2. Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Zeszklić na rozgrzanym tłuszczu. Połączyć z cukinią.
3. Pomidory umyć, pokroić w plastry. Wrzucić do cukinii.
4. Całość wymieszać z koncentratem pomidorowym i przyprawami.
5. Dokładnie połączone i wymieszane składniki gotować na małym ogniu przez około 10 minut.

Wartość energetyczna 1 porcji około 322 kcal

Winogronowa sałatka z kurczakiem (dla 2 osób)
Składniki:
120 g mięsa z piersi kurczaka
120 g winogrona
1 jabłko
1 ziemniak
½ szklanki jogurtu naturalnego
sok z cytryny
pieprz do smaku

Sposób przyrządzenia:
1. Pierś z kurczaka skropić sokiem z cytryny i opiec w piekarniku.
2. Ziemniaka ugotować, ostudzić pokroić w kostkę.
3. Kurczaka i jabłko pokroić w kostkę. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać.
4. Dodać jogurt i skropić sokiem z cytryny. Schłodzić w lodówce.

Wartość energetyczna 1 porcji około 223 kcal

Jabłka pieczone z miodem i orzechami
Składniki:
1 jabłko
½ łyżeczki miodu
½ łyżeczki posiekanych orzechów

Sposób przyrządzenia:
1. Jabłko umyć, osuszyć. Podzielić na połowy. Usunąć gniazda nasienne.
2. Orzechy drobno posiekać.
3. Orzechy wymieszać z miodem. Częścią z nich wyłożyć gniazda nasienne. Wierzch polać pozostałą ilością orzechów z miodem.
4. Całość wstawić do nagrzanego do 160 stopni piekarnika i piec około 20 minut. Jabłka będą gotowe, gdy zmiękną.
5. Spożywać na ciepło.

Wartość energetyczna 1 porcji około 108 kcal

wtorek, 9 listopada 2010

Uważaj na owoce!

One też są źródłem kalorii

Czy podczas odchudzania można jeść tyle owoców na ile ma się ochotę? Owoce, choć niewątpliwie są bardzo zdrowe, dostarczają bowiem sporych ilości witamin i minerałów, to jednak spożywane winny być z umiarem. Oprócz wspominanych cennych składników regulujących funkcjonowanie naszego organizmu, owoce zawierają także spore ilości prostego cukru owocowego, czyli fruktozy. Sprawia ona, iż kaloryczność ich, w porównaniu np. z warzywami, które są przecież zazwyczaj wymieniane jednym tchem wraz z owocami, jest znacznie wyższa. Dla przykładu 100 g pomidora dostarcza około 15 kcal, ogórka 13 kcal. Z kolei taka sama ilość 100 g pomarańczy to 44 kcal, gruszki 54 kcal. Do zdecydowanych rekordzistów pod względem energetyczności wśród świeżych owoców należą winogrona (69 kcal)banany (95 kcal).




Zaleca się, aby owoce pojawiały się w diecie każdego dnia. Jednak zwrócić należy uwagę na to, by się nimi nie przejadać, szczególnie, jeśli nie są wliczone w jadłospis. Jeśli bowiem zjemy w ciągu dnia średniej wielkości banana, jabłko i gruszkę kaloryczność dobowego jadłospisu wzrośnie o 321 kcal.

Często też spotkać można się z przeświadczeniem, iż pewne owoce, np. jabłka, można jeść zupełnie bezkarnie. Nic bardziej mylnego. Jeśli przyjmiemy, iż średniej wielkości jabłko waży około 150 g, a w ciągu dnia zjemy ich 3, dodatkowo wprowadzimy do diety 207 kcal. Po raz kolejny zatem kłania się tutaj zasada, iż można sobie pozwolić od czasu do czasu na pewne odstępstwa w diecie, pamiętać jednak przede wszystkim należy tutaj o umiarze.

Tak naprawdę nawet coś co kalorii ma niewiele zjadane w dużych ilościach może przynieść niekorzystny efekt, a owoce są tego najlepszym przykładem.

Oceń stan swojego zdrowia - dieta