piątek, 27 sierpnia 2010

Bakterie,wirusy i miód.


            
Bakterie można zwalczać bakteriofagami. No tak,  ale w Polsce jest tylko jeden instytut (Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu), do którego dostanie się prawie graniczy z cudem – czy jest więc inny sposób?

„Na zakażenia należy stosować  miód pszczeli” – pisał urodzony w 2650 roku p.n.e. egipski medyk Imhoteb.  Żyjący trzy tysiące lat później grecki lekarz Galen polecał miód jako środek na wzmocnienie, na potencję i odmłodzenie. Doceniał go również ojciec medycyny,  Hipokrates, a Pliniusz sławił pszczeli produkt, nazywając go lekiem niebios.

Sam miód jest kompozycją ponad 70 różnych witamin i innych ważnych dla zdrowia substancji. Bogaty jest w witaminy A, B1, B2, B6, C, K, PP oraz enzymy. Specjaliści twierdzą, że spożywany regularnie, pomaga usuwać z organizmu substancje trujące, w tym metale ciężkie i niektóre alkaloidy.

Różne odmiany miodu od dawna stosowane są w medycynie ludowej. Nasz babcie doskonale wiedziały, że:
-   miód lipowy jest dobry na przeziębienie i grypę,
-  gryczany na choroby serca i układu krążenia,
-  wielokwiatowy i spadziowy na choroby alergiczne dróg oddechowych,
-  rzepakowy jest cenną odżywką regeneracyjną,
-  malinowy jest świetnym środkiem napotnym i przeciwgorączkowym,
-  akacjowy wykorzystuje się w leczeniu nadkwasoty żołądka, zaburzeń przewodu pokarmowego, nerek i dróg moczowych

Niektórzy twierdzą, że dwie łyżki miodu zjedzone po nadużyciu alkoholu pozwalają pozbyć się bólu głowy. Podobno dzieje się tak dzięki fruktozie, która przyspiesza neutralizację szkodliwych substancji powstałych po przedawkowaniu alkoholu. Fruktoza na pewno przyśpiesza trawienie i leczy niestrawność.
Udowodniono również, że substancje zawarte w miodzie  mają działanie antybakteryjne. Mogą zatem w walce z infekcjami wspierać, a czasem nawet zastępować kurację antybiotykową.

Miód jest również polecany dla diabetyków, gdyż gatunki z wysoką zawartością fruktozy – akacjowy i wrzosowy - nie  wywołują dużych wahań poziomu cukru we krwi.

Na koniec zasady przechowywania: najkorzystniejsza temperatura to 8-10* w szczelnie zamkniętych pojemnikach z dala od światła UV, które niszczy enzymy; dopuszcza się trzymanie w pomieszczeniach o temperaturze nawet 20*, ale temperatura 25* może już spowodować fermentację.
Miód trzymany w cieple szybko traci swój płynny stan. Krystalizacja jest naturalnym procesem i gorzej jeśli nie nastąpi – oznacza że miód został podgrzany do wysokiej temperatury, przez co zawsze pozostanie płynny, ale za to pozbawiony właściwości leczniczych.

/na bazie artykułu Jacka Matwiejczyka ”Miód krzepi”/

Ciekawe tylko,  że Polacy produkujący najlepszy miód w Europie zjadają go tak mało – średnio szklankę rocznie..

wtorek, 24 sierpnia 2010

Odżywianie zgodne z grupą krwi.

Mistrzyni Świata Fitness, Ildikó Kállai jest zagorzałą zwolenniczką odżywiania zgodnego z grupą krwi. Światowej sławy sportsmenka, aktualnie menedżer dobrze wyposażonego, nowoczesnego klubu fitness w Budapeszcie, już od trzech lat stosuje ten sposób odżywiania. Poleca go również swoim uczniom. Jej własne doświadczenia oraz sygnały zwrotne są wyłącznie pozytywne. Poniżej przedstawiamy fragmenty z rozmowy przeprowadzonej z mistrzynią.

Odżywianie zgodne z grupą krwi:
"Mam same dobre doświadczenia"

Jestem orędowniczką i nauczycielką zdrowego stylu życia: to jest moje życie i moja praca. Prowadzę studio fitness należące do jednej z dużych węgierskich firm telefonii komórkowej, naszą salę fitness odwiedza regularnie około 500-600 jej pracowników.
Nie tylko prowadzimy treningi, ale również udzielamy porad w kwestii żywienia, a dwa razy do roku - z udziałem lekarzy i specjalistów rehabilitacji - organizujemy tzw.dzień zdrowia. Naszym klientom polecam przede wszystkim witaminy, jako uzupełnienie diety, a tym, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy, polecam spalacze tłuszczu oraz produkty energetyzujące.
Książka na temat odżywiania zgodnego z grupą krwi, która ukazała się również u nas przed trzema laty, okazała się punktem zwrotnym w moim życiu. Z początku postanowiłam, że wypróbuję rady doktora D'Adamo i jeżeli zauważę, że dieta zgodna z grupą krwi służy mojemu organizmowi, to będę ją stosowała. Od tej pory nie tylko jej przestrzegam, ale również nauczam diety zgodnej z grupą krwi - przecież mam tylko same dobre doświadczenia - i wielu moich wychowanków podąża za moim przykładem. Oczywiście nie to jest dla mnie naprawdę ważne, lecz fakt, że oni czują się znacznie lepiej, są zdolni do większego wysiłku, rzadziej chorują. Radośnie oznajmiają, że mają lepsze samopoczucie i więcej energii. Sądzę, że to oczywiste, że tak się dzieje, bo przecież odpowiednia dieta i właściwie dobrane dodatki żywieniowe służą organizmowi, jak najlepsza benzyna samochodowi.
Razem z moim ojcem wypróbowaliśmy nową dietę - oboje należymy do grupy krwi 0 - jednak moja mama często musi przygotowywać dwa rodzaje posiłków, ponieważ posiada grupę krwi B. Mój tata skończy niedługo 60 lat. Wcześniej skarżył się na bóle stawowe, zwłaszcza nóg, ciągle mu było zimno, z powodu nadkwasoty wciąż paliło go w żołądku. Po przejściu na dietę zgodną z grupą krwi, jego samopoczucie stopniowo ulegało poprawie, a teraz możemy już powiedzieć, że czuje się wyraźnie dobrze i uwolnił się od swoich problemów zdrowotnych.
Ja jestem jeszcze młoda, mam dopiero 30 lat i moim jedynym problemem było to, że podczas ciąży przybrałam na wadze 13 kilo, co przede wszystkim odbiło się na stanie moich nóg. Nie zawiodłam się na diecie zgodnej z grupą krwi i w tym przypadku, gdyż w końcu uwolniłam się od niechcianych kilogramów. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu i treningowi trzy razy w tygodniu, nawet po urodzeniu dziecka mogę stwierdzić: jestem zadowolona ze stanu mojego ciała i kondycji fizycznej.
Przeważnie spożywam pokarmy wysoce wskazane dla mojej grupy krwi, które mogę jeść częściej i w większych ilościach, ale oczywiście dobieram również dania z tych neutralnych. Im szersza skala, tym bogatsza jest moja dieta i bardziej mnie cieszy gotowanie. Z powodu szkodliwej dla mnie lektyny pszenicy, piekę chleb z mąki żytniej i ryżowej dla całej mojej rodziny.
Mój półtoraroczny synek - Zoltán Zoárd - waży już 14 kilogramów, jada 5-6 razy dziennie, a oprócz tego każdego dnia karmię go piersią. Jest wesołym, energicznym i szczęśliwym chłopcem. Mój syn bezwiednie wybiera dania dla niego korzystne. Prawidłowy sposób odżywiania i harmonijne życie wzmocniło jego system immunologiczny, a najlepszym na to dowodem jest fakt, że jeszcze nigdy poważnie nie chorował.

Życzę wszystkim dużo zdrowia!
Ildikó Kállai
Mistrzyni Świata Fitness

sobota, 21 sierpnia 2010

Zadbaj o swoją wagę!

Regularnie kontroluj masę ciała. Nadwaga i otyłość to plaga XXI wieku.Poza zmianą złych nawyków żywieniowych wskazane jest regularne sprawdzanie swojej wagi.

Sposoby diagnozowania nadwagi i otyłości:

1.Mierzenie obwodu talii
Obwód nie powinien przekraczać:
- 94 cm u mężczyzn
- 80 cm u kobiet
Jeżeli obwód w talii jest większy niż wartości podane powyżej,wtedy diagnozuje się tzw.otyłość brzuszną.

2.Obliczanie wskaźnika BMI
Wskaźnik BMI (Body Mass Inex) oblicza się następująco:
masa ciała w kg/wzrost w m kwadratowych (iloraz masy wyrażonej w kilogramach i wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu).

Zaburzenia masy ciała:
niedowaga  BMI< 18,5    niskie ryzyko kłopotów ze zdrowiem
norma         BMI 18,5 - 24,9
nadwaga     BMI> 25       nieznacznie podwyższone ryzyko chorób
okres przed otyłością BMI  25 - 29,9  umiarkowanie podwyższone ryzyko chorób
I st. otyłości BMI   30 - 34,9    podwyższone ryzyko chorób
II st.otyłości BMI   35 - 39,9    wysokie ryzyko chorób
III st.otyłości BMI  >40   bardzo wysokie ryzyko chorób

czwartek, 12 sierpnia 2010

Możesz zrobić jogurt w domu.

Jest zdrowszy od zwykłego mleka!

Jest produkowany z pasteryzowanego mleka krowiego poddanego naturalnej fermentacji przez bakterie mlekowe. Może być też z mleka owczego, koziego, a nawet sojowego. Często jest wzbogacany dodatkami smakowymi - cukrem, owocami, czekoladą, a nawet biszkoptami. Najzdrowszy jest jednak naturalny, bo nie zawiera cukru i sztucznych aromatów. Właśnie taki można zrobić w domu.

*Przygotuj litr słodkiego mleka i kubek gotowego naturalnego jogurtu bez cukru i innych dodatków.
Najlepsze jesz mleko ,,prosto od krowy" lub pasteryzowane, w foliowym woreczku. UHT nie nadaje się do tego celu.
*Mleko podgrzej w garnku do temperatury około 60 stopni C. Jego ciepłotę można zmierzyć termometrem lub...palcem.Jego koniuszek zanurz w mleku. Jeśli potrafisz utrzymać go w nim przez 10 sekund, to znaczy, że temperatura jest właściwa.
*Zahartuj jogurt: dodaj do niego 3-4 łyżki podgrzanego mleka. Dobrze wymieszaj, by nie było grudek. Wlej do reszty mleka i znów dokładnie wymieszaj.
*Garnek przykryj czystą, lnianą ściereczką, okręć kocem, kołdrą lub śpiworem. W ten sposób mleko dłużej trzyma ciepło, które sprzyja rozwojowi jogurtowych bakterii. Zostaw na 8 godzin, np.na noc. Rano otrzymasz porcję gęstego jogurtu. Możesz go przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce przez kilka dni. Można go jeść bez niczego lub z dodatkiem sezonowych owoców.

środa, 11 sierpnia 2010

Odchudzanie z CaliVitą.

"Sukces zawsze zależy od motywacji i wytrwałości zainteresowanego"

Odchudzanie z produktami CaliVita

Otyłość, czyli nadmierne odkładanie się tłuszczu w organizmie, w ilościach przekraczających przyjęte normy, to jeden z najczęściej spotykanych stanów patologicznych, upośledzających nasze zdrowie. Otyłość może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego, ale także do powstania cukrzycy, kamicy pęcherzyka żółciowego i zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego. Dla wielu osób nadwaga bywa powodem nie tylko problemów zdrowotnych, ale też dyskomfortu psychicznego - trudno być grubym, gdy lansowany jest ideał człowieka szczupłego i wysportowanego.
Odzyskanie i utrzymanie smukłej sylwetki to nie tylko sposób na zwiększenie własnej atrakcyjności i pozbycie się kompleksów, ale także na odzyskanie zdrowia, radości z życia i dobrego samopoczucia. Warto więc podjąć to wyzwanie i postarać się o osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Firma CaliVita przychodzi Państwu z pomocą, oferując wiele grup preparatów wspomagających odchudzanie. Wśród nich jest m.in. tzw. spalacz tłuszczu - Advanced Fat Burners. Głównymi składnikami tego produktu są substancje lipotropowe (cholina, inozytol, metionina i betaina), które poza nasileniem fizjologicznych procesów spalania tłuszczów umożliwiają szybkie usuwanie kwasów tłuszczowych z wątroby i w ten sposób zapobiegają jej stłuszczeniu. Preparat ten zawiera również L-karnitynę; substancję, która jest niezbędna w metabolizmie tłuszczów - bierze ona udział w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondrium, umożliwiając w ten sposób ich spalanie. Aby wzmocnić działanie "spalaczy tłuszczu", preparat został wzbogacony o substancje, które regulują wiele innych procesów biochemicznych organizmu. Są to witamina C, witamina B6, lecytyna, aminokwasy (lizyna i fenyloalanina) oraz żelazo i chrom.
W praktyce odchudzanie zawsze powinno oznaczać zmniejszenie przyjmowania kalorii w stosunku do wydatków energetycznych. Warto więc połączyć Advanced Fat Burners z innym preparatem CaliVita - Citrimax & Chromium, który zawiera wyciąg z rośliny Garcinia cambogia, będący źródłem hydroksycytratów - HC. Jak wykazały liczne badania, hydroksycytraty zmniejszają uczucie głodu oraz hamują przemianę węglowodanów w tłuszcze, dzięki czemu mniej tłuszczu odkłada się w organizmie oraz obniża się poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Stosowanie HC wpływa równieżna termogenezę - ich przyjmowanie zwiększa wydzielanie ciepła przez organizm podczas posiłku, dzięki czemu spala on więcej kalorii. Korzystne działanie HC jest wzmocnione przez dodatkowy składnik preparatu - chrom, występujący w postaci łatwo przyswajalnego pikolinianu chromu. Citrimax & Chromium nie należy do środków bezpośrednio stymulujących tkankę mózgową - zmniejsza apetyt w sposób bezpieczny, wpływając na naturalne procesy metaboliczne organizmu i nie powodując efektu jo-jo.
Kolejnym preparatem, na który warto zwrócić uwagę jest Nopalin. Jest to produkt, który zawiera wysuszoną łodygę kaktusa z gatunku Opuntia, bogatą w witaminy, składniki mineralne oraz cenny błonnik. Jego ogromną zaletą jest to, że pozwala nam kontrolować wagę i zrzucać zbędne kilogramy w naturalny sposób, jednocześnie dostarczając organizmowi zestaw tych składników odżywczych, których może nam zabraknąć podczas stosowania diet odchudzających. Zawarty w kaktusie błonnik, poskramiając nasz apetyt, stanowi niezbędną ochronę przed przejadaniem się i podjadaniem między posiłkami. Ponadto preparat ten zmniejsza poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz normalizuje poziomu cukru we krwi, a jednocześnie reguluje funkcje wątroby, posiada zdolności przeciwutleniające i oczyszczające organizm.
Omówione powyżej preparaty będą skuteczniejsze, jeżeli zapamięta się magiczną formułkę: dla uzyskania trwałego efektu odchudzania bardzo ważna jest zmiana niekorzystnego stylu życia i odżywiania oraz uświadomienie sobie, że nawet po skutecznej terapii pozostaje skłonność do tycia. Nie liczmy na to, że te produkty wykonają za nas całą ciężką pracę - nie zastąpią diety ani ruchu. Ale na pewno łącznie z odpowiednio dobranym zestawem ćwiczeń i pokarmów pomogą tym, którzy dotychczas bezskutecznie próbowali się odchudzać.

Zapraszam do sklepu internetowego:
www.ambasadazdrowia.mycali.biz

wtorek, 10 sierpnia 2010

Śmieszne Owoce

Owoc mangostanu.

Ksantony w owocu mangostanu

Mangostan (łac. Garcinia mangostana) to pochodzące z Azji Południowo – Wschodniej, wolno rosnące drzewo tropikalne. Jego owoce, wielkości od 2,5 do 7,5 cm, posiadają grubą, ciemnopurpurową skórkę (0,6-1,0 cm). Jadalna porcja owocu składa się z kilku cząstek białego, delikatnego, soczystego miąższu.
Pyszny owoc mangostanu był stosowany w medycynie ludowej* Azji Południowej w wielu dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka czy wrzody trawienne. Wykorzystywano go również do zwalczania infekcji i przyspieszenia procesu gojenia ran*. Tak szerokie spektrum działania zapewniło mu renomę „króla owoców ”.
Ksantony – główne składniki aktywne mangostanu – to najsilniejsze z dotychczas poznanych antyoksydantów, wspomagających nasz organizm w walce z wolnymi rodnikami. Należą do licznej grupy związków – polifenoli, które znane są również z korzystnego wpływu na układ sercowo- naczyniowy. Jak dotąd, wyodrębniono ponad 200 różnych ksantonów, z czego 50 wykryto w mangostanie. Owoc mangostanu zawiera także katechiny, dużą ilość składników mineralnych (potas, wapń, fosfor, żelazo) oraz witaminy. Tak bogaty skład sprawia, że „król owoców” często jest podstawowym elementem suplementów diety, zwłaszcza produktów zawierających silne antyutleniacze.
Wyniki wielu badań naukowych wskazują, że owoc mangostanu może charakteryzować się następującym działaniem farmakologicznym: przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym oraz hepatoprotekcyjnym (działanie ochronne na komórki wątrobowe). Może także obniżać ciśnienie tętnicze krwi, korzystnie wpływać na aktywność centralnego układu nerwowego oraz systemu odpornościowego. Może obniżać poziom cukru we krwi, wykazywać właściwości przeciwzapalne* oraz przeciwnowotworowe. Ponadto, może zwiększać liczbę komórek NK („naturalnych zabójców”), które są ważnym elementem wrodzonej odpowiedzi immunologicznej.
Na podstawie licznych danych naukowych, możemy również wspomnieć o właściwościach przeciwgruźliczych mangostanu, jak również o przeciwalergicznym, wazorelaksacyjnym (rozszerzającym naczynia krwionośne) oraz przeciwzakrzepowym działaniu ksantonów. Naukowcy odkryli również silne właściwości przeciwmalaryczne ksantonów. Co więcej, badania potwierdziły, że niektóre pochodne ksantonów mogą wykazywać działanie przeciwdrgawkowe**. Polisacharydy, wchodzące w skład owocni mangostanu, mogą pobudzać komórki fagocytarne i wspomagać działanie bakteriobójcze względem Salmonella enteritidis. Ponadto odkryto, że ekstrakt z Garcinia mangostana może hamować wzrost gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus).

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Dieta 1000 kcal.

Czy dieta 1000 kcal będzie dla mnie dobra?

,,Mam znaczną nadwagę. Lekarz radzi, abym zrzucił 20 kg. Jaką dietę powinienem stosować? Czy mogę stosować dietę 1000 kcal? "


Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe, w tym również na energię uzależnione jest od wielu czynników. Z tego też powodu nie każdej osobie będzie służyła dieta 1000 kcal i nie dla każdej osoby będzie ona odpowiednia. Odchudzania nie należy rozpoczynać od wprowadzania w życie bardzo restrykcyjnej diety. Najpierw należy poznać potrzeby swojego organizmu, a dopiero potem odpowiednio do nich określić ilość kalorii oraz innych składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Każdy człowiek w zależności od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej będzie potrzebował innej dawki energii i składników pokarmowych. Zbyt niska kaloryczność posiłków niedostosowana do konkretnej osoby może powodować najpierw osłabienie organizmu, a stosowana zbyt długo i bez kontroli specjalisty może doprowadzić nawet do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Przy dużej otyłości dieta 1000 kcal na pewno nie będzie wskazana do stosowania już na samym początku, gdyż zapotrzebowanie na energię organizmu osoby bardzo otyłej znacznie różni się od zapotrzebowania osoby z niewielką nadwagą. W takim przypadku należy stopniowo ograniczać ilość kalorii w diecie, co przekłada się na regularne zmniejszanie porcji spożywanych posiłków. Zbyt szybkie obniżenie kaloryczności posiłków do 1000 kcal może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i cały proces odchudzania. Nastąpi bowiem zbyt szybkie spowolnienie tempa przemian metabolicznych, co poważnie może wpłynąć na zatrzymanie lub spowolnienie utraty masy ciała.



Warto mieć na uwadze, że odchudzanie to nie zabawa i nie epizod, który po kilku tygodniach się skończy, jeśli “zaciśnie się pasa”. Utratę kilogramów należy rozłożyć w czasie i cierpliwie stopniowo zmniejszając porcje swoich posiłków powoli dążyć do celu.

Aby dobrać  właściwą dietę konieczny jest dokładny wywiad żywieniowy , który pozwoli ocenić zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe, uwzględniający  aktywność fizyczną i tryb życia.

Zachęcam więc do konsultacji ze mną.

niedziela, 8 sierpnia 2010

Wrogowie selenu.

Niedobór tego pierwiastka to ''nowoczesny problem''. Dzięki nowym uprawom gleby, jest on łatwiej spłukiwany z gleby do mórz, ale i usuwany z produktów żywnościowych w trakcie obróbki przemysłowej. Stąd też wegetarianie są szczególnie narażeni na braki selenu w roślinnej żywności. Im bardziej pokarm przetworzony tym bardziej pozbawiony selenu.

Sporo selenu tracą produkty podczas obróbki np. w puszkach i konserwach jest go o połowę mniej niż w świeżych produktach.  Największym zaś wrogiem selenu są węglowodany. Słodkie wypieki, słodzone produkty zbożowe, mogą z łatwością zniszczyć selen nawet w całości. Unikając, więc cukru - zachowujemy antyrakowy selen w organizmie.

Transport selenu w organizmie odbywa się po związaniu z aminokwasami i białkami.
==================================================

sobota, 7 sierpnia 2010

Kolory zdrowia.

Od wielu lat na całym świecie prowadzone są liczne kampanie, zachęcające do spożywania większej ilości warzyw i owoców. Specjaliści zalecają minimum pięć porcji świeżych warzyw i owoców dziennie. W praktyce niewiele osób stosuje się do tych wytycznych. Polacy słabo wypadają na tle innych krajów europejskich – statystyczny Hiszpan zjada rocznie około 120 kg owoców, Grek 400 kg, zaś Polak zaledwie 50 kg.

Menu przeciętnego Polaka
Jak wynika z badań dotyczących zwyczajów żywieniowych Polaków, przeprowadzonych na zlecenie Koalicji na rzecz Zdrowego Serca, 70% ankietowanych przynajmniej raz w miesiącu sięga po żywność typu fast food, a 24% badanych spożywa takie jedzenie co najmniej raz w tygodniu. Aż 40% przyznaje, że wychodzi z domu bez śniadania, 31% główny, bardzo obfity posiłek zjada dopiero wieczorem, 7% ankietowanych żyje w stresie, w związku z czym je szybko i nie dba o jakość spożywanych posiłków. O tym, co pojawia się na stole przeciętnego Polaka, można przekonać się, zaglądając w supermarkecie do jego koszyka z zakupami. Warzywa i owoce są tam tylko nieznacznym dodatkiem

Kolorowe zdrowie
Trudno nie doceniać roli, jaką pełnią warzywa i owoce w naszej codziennej diecie. To bogactwo witamin, składników mineralnych, naturalnych, kolorowych barwników, błonnika i wielu innych, mało poznanych substancji, które chronią organizm przed rozwojem współczesnych chorób cywilizacyjnych. Regularne spożycie tych produktów przywraca równowagę kwasowo- zasadową oraz zapewnia odpowiedni metabolizm. Sprzyja również zasiedleniu przyjaznej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, a tym samym korzystnie wpływa na odporność. Spowalnia procesy starzenia, poprawia ogólną kondycję psychofizyczną.

Owocowe spektrum
Mangostan
Ze względu na wyjątkową wartość odżywczą oraz fenomenalny smak mangostan uważany jest za „owoc bogów”. Świat poznał jego właściwości zdrowotne dzięki tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Skórka owocu, suszona i sproszkowana była używana przez tubylców jako doskonałe lekarstwo na rozmaite infekcje skórne. Ekstrakt z owocu stosowano do obniżania wysokiej temperatury, w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, infekcjach dróg moczowych oraz jako środek przeciwpasożytniczy. Mangostan zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości zdrowotne ksantonom – nowo odkrytej klasie związków roślinnych o silnym działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i przeciwgrzybicznym.

Grejpfrut
Prawdziwa wartość tego owocu o słodko-gorzkim smaku kryje się w osłonkach miąższu i białych resztkach skórek. Wykazuje on bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, obniża poziom cholesterolu we krwi (działanie przeciwmiażdżycowe). Wspiera naturalne siły obronne organizmu oraz zapewnia odpowiednią aktywność witaminy C. Z grejpfruta pozyskuje się ekstrakt o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym oraz przeciwpasożytniczym.

Winogrona
Zawierają naturalny kompleks antyoksydantów, skutecznie usuwających wolne rodniki. Potwierdzono ich ochronny wpływ na układ krążenia – nie tylko hamują utlenianie „złego” cholesterolu LDL, ale zwiększają również poziom korzystnej frakcji HDL, regulują rytm serca oraz działają przeciwzakrzepowo. Ponadto winogrona wykazują właściwości moczopędne, odtruwające i wzmacniające funkcje wątroby.

Granat
Bogate źródło błonnika, witaminy C oraz kwasu elagowego, który chroni materiał genetyczny przed uszkodzeniem oraz nasila odtruwające właściwości komórek wątrobowych.

Borówki
Zawdzięczają swoją barwę ciemnofioletowym barwnikom, które chronią owoce przed szkodliwymi promieniami UV i zarazkami. Ludzie od dawna wykorzystują tę strategię obronną roślin. Suszone owoce borówki to popularny środek przeciwbiegunkowy o bardzo łagodnym, a jednocześnie skutecznym działaniu. Wiążą w przewodzie pokarmowym toksyny bakteryjne i inne szkodliwe związki, utrudniając ich wchłanianie. Antocyjanozydy czarnych jagód działają stabilizująco na kolagen, który odpowiada za integralność tkanki łącznej. Dzięki zdrowym włóknom kolagenowym skóra zachowuje jędrny i młody wygląd, naczynia krwionośne odpowiednią szczelność, a dziąsła, stawy oraz kości pełną sprawność. Ze względu na korzystny wpływ na mikrokrążenie oczne oraz właściwości przeciwzapalne poprawiają ostrość wzroku, zwiększają zdolności adaptacyjne do ciemności oraz ograniczają rozwój zaćmy.

piątek, 6 sierpnia 2010

Niedobór selenu u wegetarian.

Niedobór selenu w codziennym żywieniu, szczególnie u wegetarian

Im staranniej jest uprawiana gleba, tym więcej traci selenu. Wypłukuje go woda, wywiera wiatr i wciąż go ubywa. Brak selenu stanowi szczególny problem w Skandynawii, gdzie żywność zawiera go bardzo
mało. Zawartość selenu w diecie w decydującym stopniu zależy od zasobności gleby w ten pierwiastek. Niestety znaczna część Europy jest uboga w selen. Nadmierne sztuczne nawożenie gleby oraz kwaśne
deszcze w znacznym stopniu redukują pochłanianie selenu przez rośliny i zwierzęta. Ujemny wpływ na przyswajalność tego pierwiastka ma też zniszczenie pożywienia metalami ciężkimi . Dieta bogata w
antyoksydanty w tym witaminę E, A, C poprawia wchłanialność oraz wykorzystanie selenu w ustroju.
Niedobór selenu w diecie może zaburzać funkcje obronne organizmu i objawiać się zwiększoną podatnością na infekcje, cięższym ich przebiegiem oraz wydłużeniem okresu zdrowienia. Zbyt mała ilość selenu jest odpowiedzialna za nasilenie procesów zwyrodnieniowych, reumatycznych, zapalnych, zwiększone ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych.

Niedobór selenu sprzyja powstawaniu: depresji, miopatii, dystrofia i zwapnienia mięśni, zaburzeniom skurczu mięśnia sercowego, zwyrodnieniom naczyń krwionośnych, choroby Keshana, impotencji oraz
ogólnemu spadkowi witalności. Obniżony poziom selenu stwierdzono w przebiegu chorób nowotworowych, łuszczycy, choroby wieńcowej, zawału serca, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz prostaty. Selen zalecam do terapii wszystkich rodzajów trądziku, a także w chorobach grzybiczych (drożdżaki, candida). Schorzenia wywołane niedoborem selenu to również: spadek witalności, płodności, nowotwory oraz choroba Keshana.

W Nowej Zelandii, gdzie ziemia uboga jest w selen, bydło cierpi na choroby serca i mięśni (np. miastenia). Mieszkańcy uzupełniają niedobory selenu w diecie dzięki spożywaniu importowanej z Australii pszenicy. Podobnie w chińskiej prowincji Keshan masowo występujące choroby mięśnia sercowego były wynikiem braku selenu (stąd nazwa choroby Keshan).

Jeżeli deficytowi selenu towarzyszy niedobór innych przeciwutleniaczy tzw. antyoksydantów, witamin i minerałów np. beta caroten, cynku, miedzi czy manganu, następuje dalszy wzrost prawdopodobieństwa
wystąpienia raka.

Wyniki wielu badań informowały, że chorzy na raka nerek, pęcherza moczowego, sutka, jajnika, prostaty, krwi, skóry i odbytu, mają niski poziom selenu we krwi i tkankach - niższy przynajmniej o 30% niż osoby
zdrowe z grupy kontrolnej.

Badania prowadzone przez wiele lat wykazały, że osoby u których rozwinął się nowotwór miały przez lata, zanim choroba się rozwinęła, niski poziom selenu we krwi. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Finlandii - stwierdzili bowiem , że jednoczesny niedobór witaminy E i selenu zwiększa 6-krotnie ryzyko zachorowania na raka!
Niedobór selenu związany z utlenianiem tłuszczy występuje w stwardnieniu rozsianym (sclerosis multiplex), gdzie takie przeciwutleniacze m.in. jak selen mogą przeciwdziałać utracie mieliny - osłonki włókien nerwowych. W wielu przypadkach suplementowania selenem osiąga się dobre wyniki np. miastenia gravis. Działa też przeciwzapalnie i łagodzi bóle reumatyczne, sztywność stawów i dolegliwości artretyczne.
==================================================

czwartek, 5 sierpnia 2010

Selen w mleku matki chroni niemowlę.

Mleko kobiece wg. Dr Money zawiera 2 razy więcej selenu i 5-6 razy więcej witaminy E niż krowie, co świadczy o odmiennych zapotrzebowaniach człowieka niż cielaka na tego typu składniki.
Tym też próbowano tłumaczyć nagłe - bez przyczyny zgodny niemowląt płci męskiej. Okazało się, iż dzieci te miały wyraźne niedobory witaminy E i selenu.
Jak się okazuje, nawet mikroskopijne ilości tego minerału w żywności,  mogą decydować o naszym zdrowiu, chorobie a nawet życiu.


Przykładowo w Nowej Zelandii, w Szkocji i w Turcji są duże niedobory tego pierwiastka w glebie. Odkryto, że tajemnicze nagłe zgony dzieci (jak i piskląt gołębi), szczególnie płci męskiej, są spowodowane
niedoborem selenu.

Skuteczność selenu w postaci organicznej - L selenometioniny - wykazały badania kobiet karmiących piersią. Odkryto wtedy, że selen jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm matki i następnie w
odpowiedniej ilości wydzielany z mlekiem. Selen nieorganiczny jest wchłaniany o wiele gorzej i nie stwierdza się go zupełnie w mleku karmiących matek. 
==================================================

środa, 4 sierpnia 2010

Selen - grzybobójca.

Zespół Kliniki hematologicznej w Krakowie dowiódł, że selen unieczynnia aflatoksyny i tym samym chroni komórki przed rakotwórczym działaniem tych trucizn - mykotoksyn.
Ponadto selen  wpływa niszczącona pleśnie, które je produkują.

W przypadku wilgotnego lata lub złego wysuszenia ziarna, ziarno może ulegać skażeniu pleśniami Aspergillus flavus i inne. Co jakiś czas słyszymy komunikat o tego typu zakażonej mące. Może wówczas to skażenie żywności stać się bardzo groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

W tym okresie np. mokrego lata celowe byłoby uzupełnienie działań dietetycznych, polegające na dostarczeniu organizmowi więcej ochronnych antyoksydantów w postaci pożywienia i suplementów
zwierających selen, witaminę E, C i inne np. w postaci Mega Protect lub multiwitamin - zobacz tutaj-
www.zdrowe-suplementy.blogspot.com
 
Podobna sytuacja może powstać, gdy zbiory ziemniaków ulegną skażeniu pleśnią w wilgotnych warunkach. Dla przykładu, grzyby Phitophtora infestans, Synchytrium endobioticum - to zaraza ziemniaczana. Pleśnie te wytwarzają silną toksynę, która ma właściwości uszkadzające tkankę mózgu. Zaraza ziemniaczana często występowała w Irlandii, gdzie kartofle stanowiły podstawę pożywienia. Statystyka wykazała, że w Belfaście anomalie mózgowe były siedmiokrotnie częstsze niż w Londynie. Dotyczyły one przede wszystkim dzieci, które rodziły się martwe, bez mózgu, z różnymi uszkodzeniami tkanki mózgu itd.. Kobiety będące w ciąży spożywały widocznie wiele zapleśniałych ziemniaków.
==================================================

wtorek, 3 sierpnia 2010

Sok z buraków obniża cisnienie.

Naukowcy brytyjscy wykazali to już dwa lata temu. Teraz jednak znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje Otóż swe działanie sok z buraków zawdzięcza zawartości azotanów. Badacze stwierdzili, że zarówno u ludzi, którzy pili dziennie szklankę soku z buraków,jak i u tych, którzy przyjmowali suplementy zawierające azotany,ciśnienie tętnicze się obniżało. A im było wyższe tym efekt działania azotanów większy. To dobra wiadomość dla nadciśnieniowców. Sok z buraków jest dla nich naturalnym lekiem. Azotany znajdują się też w sałacie, szpinaku, kapuście. Warto więc uwzględniać je w codziennej diecie.

Oceń stan swojego zdrowia - dieta