wtorek, 7 lutego 2017

Nie dawaj tego swojemu czworonogowi!

Znalezione obrazy dla zapytania Nie dawaj tego swojemu czworonogowi!

Trujące pokarmy i rośliny


Czy wiesz, jakich produktów nie powinien jeść Twój pupil?

Każdy świadomy właściciel czworonoga wie, że ludzkie jedzenie w większości nie jest odpowiednie dla jego psa lub kota. Często jednak zdarza się, że pupil "wyłudzi" u nas trochę tego, co jemy lub szybko przechwyci coś, co spadnie nam ze stołu. Warto wiedzieć, które z produktów są dla czworonogów niebezpieczne i mogą wywołać poważne zatrucia.

Czekolada, a właściwie kakao
- kakao zawiera substancję o nazwie teobromina, która może wywołać poważne zatrucie. Jej ilość w czekoladzie jest bezpieczna dla ludzi, ale u psów i kotów jej trawienie przebiega znacznie wolniej. Poza czworonogami teobromina jest toksyczna także dla koni, papug, królików i nornic. Szczególnie niebezpieczne jest zjedzenie przez psa lub kota czekolady gorzkiej, z dużą zawartością kakao. Jeżeli nasz pupil zje większą ilość czekolady najlepiej zgłosić się do weterynarza oraz spróbować wywołać wymioty (najlepiej w ciągu 2 godzin od spożycia czekolady). Objawy zatrucia teobrominą to m.in. wymioty, drgawki, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, drżenie, sztywność, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu.

Cebula i czosnek
- prowadzą do podrażnienia układu pokarmowego czworonogów i mogą spowodować rozpad czerwonych krwinek. Odpowiedzialne są za to dwusiarczki, które powstają podczas trawienia cebuli i czosnku. Koty są bardziej podatne na szkodliwe działanie tych substancji. Toksyczna ilość jest szacowana na 0,5% masy ciała.

Surowe ciasto drożdżowe
- jeśli nasz pupil zje surowe ciasto drożdżowe, może ono dalej rosnąć w jego przewodzie pokarmowym i stanowić poważne zagrożenie. Upieczone ciasto drożdżowe nie jest już szkodliwe.

Winogrona i rodzynki
- również rodzynki są toksyczne, szczególnie dla psów, choć mechanizm zatrucia jest mniej poznany i nie dotyczy wszystkich ras w tym samym stopniu. Dawka niebezpieczna wynosi około 11,5 grama na kilogram masy ciała. Spożycie tej lub większej ilości prowadzi do zapalenia żołądka i jelit, a także może poważnie uszkodzić nerki.

Dania z dużą zawartością soli i tłuszczu
- nie są również zdrowe dla ludzi. U zwierząt tego typu dieta może prowadzić do poważnych problemów trawiennych, zwykle manifestujących się biegunką i wymiotami.

Kruche kości (szczególnie gotowane kości drobiu)
- łamliwe kości mogą stanowić ryzyko zakrztuszenia się zwierzęcia, a także skaleczenia lub przebicia układu pokarmowego.

Słodycze bez cukru (słodzone ksylitolem, np. gumy do żucia)
- ksylitol może powodować u wrażliwszych ras poważne uszkodzenia wątroby.

Orzechy makadamii
- mało popularne w Polsce, a szczególnie toksyczne dla psów. Objawy takie jak słabość, wymioty, drgawki i gorączka pojawiają się w ciągu 12 godzin od spożycia orzechów i mogą trwać do 2 dni.

Awokado
- odmiana gwatemalska zawiera szczególnie dużo toksyny zwanej persin. Ta substancja nie jest szkodliwa dla ludzi (rozważa się nawet jej stosowanie jako lekarstwa na raka piersi), ale jest toksyczna dla wielu gatunków zwierząt (szczególnie dla ptaków, ale również królików, krów, kóz, koni, zwierząt gospodarskich i domowych). Objawami zatrucia są zwykle wymioty i biegunka.

Alkohol i kawa
- zawierają metyloksantyny (podobnie jak kakao) i są toksyczne dla zwierząt.


Choć zwierzęta zwykle instynktownie wiedzą, które rośliny są dla nich trujące, czasami zdarza się, że szczeniak lub kociak podgryza rośliny dla zabawy. Oto lista popularnych roślin domowych i ogrodowych, które lepiej przenieść poza zasięg takiego amatora roślinnych przekąsek:
*lilie: toksyczne dla kotów, mogą prowadzić do uszkodzenia nerek. Każda część rośliny jest toksyczna, a objawy może wywołać nawet zjedzenie jednego liścia. Co ciekawe, nie obserwuje się objawów zatrucia liliami u psów,
*aloes: toksyczny dla psów i kotów,
*skrzydłokwiat: wszystkie części rośliny są trujące,
*adenium: sok z tej rośliny może powodować nawet porażenie czynności serca,
*amaryllis: toksyczny dla psów i kotów, szczególnie cebulki rośliny,
*rododendron: toksyczny dla wielu gatunków zwierząt gospodarskich i domowych,
*gipsówka (łyszczec) - częste wypełnienie bukietów, wywołuje biegunkę i wymioty u psób i kotów,
*begonia: szczególnie jej bulwy, szkodliwe dla psów i kotów; powodują podrażnienie ust, języka, puchnięcie, trudności w oddychaniu i wymioty
*cyklameny: szczególnie toksyczna jest część korzenna,
*żonkile, tulipany, narcyzy, mieczyki - ich cebulki są toksyczne dla psów i kotów,
*ozdobne gatunki fasoli: korzenie i surowe strąki mogą powodować poważne zaburzenia jelitowe,
*cis: toksyczny dla psów i kotów, a szczególnie dla koni; toksyny nie zawierają jedynie owoce tej rośliny,
*funkia: popularna w ogrodach, toksyczna dla psów i kotów,
*wilce: poza objawami ze stronu układu pokarmowego, może wywoływać nawet halucynacje u psów i kotów,
*oleander: bardzo toksyczny dla psów, kotów oraz koni,
*bluszcz: szczególnie liście bluszczu są toksyczne dla psów i kotów,
*goździki, chryzantemy: nie stanowią poważnego zagrożenia, ale mogą wywołać wymioty i biegunkę,
*poisencja: historie o jej toksyczności są mocno przesadzone, może wywołać swędzenie i pieczenie w ustach, niegroźne wymioty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta