Istnieje związek pomiędzy naszą florą bakteryjną przewodu pokarmowego a otyłością.
Prowadzone obecnie badania sugerują, że oddziaływanie pomiędzy czynnikami genetycznymi oraz składem bakterii żyjących w jelitach mogą predysponować niektóre osoby do otyłości. Jak mówi Margaret Zupancic, z Institute for Genome Sciences at the University of Maryland School of Medicine, która przedstawiła swoje wyniki badań "to odkrycie, może pomóc w przyszłości osobom z ryzykiem wystąpienia otyłości na utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez odpowiednie leczenie poprzedzone badaniami genetycznymi".
Naukowcy zaobserwowali zależność pomiędzy wariantem genu FTO (związanego z otyłością) oraz obecnością pewnych szczepów bakterii w przewodzie pokarmowym.
W innym badaniu stwierdzono, że bakterie z przewodu pokarmowego dzieci z problemem otyłości są bardziej efektywne w pozyskiwaniu energii z diety. Ta nadwyżka diety, może prowadzić do wzrostu masy ciała.
Naukowcy stwierdzili również, że u osób z niektórymi zmianami genetycznymi w obrębie genów receptorów smaku - niski poziom różnorodności bakterii w jelitach skorelowany był z większym prawdopodobieństwem otyłości. Natomiast wysoki poziom różnorodności szczepów bakterii - szedł w parze z mniejszym prawdopodobieństwem otyłości.
Badacze podkreślają, że dieta i aktywność ruchowa w utrzymaniu prawidłowej masy ciała są bardzo ważne. Jednak wyniki przedstawionych badań, mogą przyczynić się do rozwoju nowych metod leczenia otyłości - poprzez odpowiednie modyfikowanie mikroflory jelitowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz