piątek, 24 maja 2019

Dobre i gorsze węglowodany

Znalezione obrazy dla zapytania Dobre i gorsze węglowodany

Krokiem na drodze do prawidłowego odżywiania, jest sprawdzenie, czy jesz właściwe węglowodany!


Twój organizm zamienia węglowodany na cukier, którego potrzebujesz, by mieć energię. Jednak nie wszystkie węglowodany są sobie równe. Niektóre zbyt szybko przetwarzane są w zbyt duże ilości cukru i zawierają sporą ilość kalorii. Sprawdzając indeks glikemiczny możesz określić, które węglowodany są dla Ciebie dobre, a których należy unikać.

Indeks glikemiczny wskazuje, jak szybko w organizmie zachodzi proces przemiany węglowodanów zawartych w pożywieniu w cukier. W pokarmach o wysokim indeksie glikemicznym proces ten zachodzi szybko, powodując gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi, zmiany nastroju oraz tycie. Gdy we krwi szybko wzrasta poziom cukru, Twoja trzustka reaguje również gwałtownie i szybko obniża ten poziom, co sprawia, że szybko zaczynasz odczuwać głód i masz chęć na kolejne węglowodany. Częste przeciążanie trzustki prowadzi do cukrzycy. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym stopniowo zamieniają się w cukier, wyzwalając energię równomiernie, dzięki czemu unikasz wahań poziomu cukru. Dłużej zachowujesz uczucie sytości.

Ładunek glikemiczny oznacza ilość cukru, jaka jest uwalniana w organizmie z określonego pokarmu. Pokarmy o niskim ładunku glikemicznym mają zwykle niski indeks glikemiczny i stanowią dobry wybór. Niektóre pokarmy mogą mieć wysoki indeks glikemiczny, a mimo to mieć niski ładunek glikemiczny. Inne pokarmy mogą mieć zarówno indeks, jak i ładunek na wysokim poziomie. Zaleca się więc unikania pokarmów o wysokim ładunku glikemicznym w regularnym planie żywieniowym.
Wybieraj węglowodany o niskim i średnim indeksie glikemicznym, aby regulować swój poziom energii oraz wagę. 

To proste!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta