piątek, 5 maja 2017

Wyzwaniem w odchudzaniu jest zapobieganie efektowi jo-jo.

Znalezione obrazy dla zapytania Wyzwaniem w odchudzaniu jest zapobieganie efektowi jo-jo.

Wstępna redukcja masy ciała nie wydaje się być osiągnięciem, dopiero utrzymanie jej przez dłuższy okres czasu, uchronienie się przed efektem jo-jo, czy inaczej efektem z odbicia, możemy uznać za pewien sukces.


W Canadian Medical Association Journal ukazał się komentarz Dr Rossa poruszający zagadnienia związane z odchudzaniem i tendencją do powtórnego przybierania na wadze. Dane literaturowe wskazują, iż utrata do 10% wyjściowej masy ciała jest kwestią osiągalną, jednak większość osób ponownie przybiera na wadze i to w dość szybkim tempie, odzyskując nawet do 30% utraconej masy ciała, a po 3 do 5 lat powracając do masy wyjściowej. 

Okazuje się, iż utrzymanie zredukowanej masy ciała przez okres na przykład dwóch lat wcale nie zależy od intensywności wsparcia w samym procesie odchudzania. Tu analizie poddano grupę otrzymującą intensywne wsparcie w procesie odchudzania, jak i grupę wspieraną jedynie przez pielęgniarki. Tej drugiej udało się utrzymać redukcję wyjściowej masy ciała o 8% po 2 latach. Te powyższe wyniki poddają w wątpliwość prowadzenie bardzo drogich i bardzo intensywnych programów edukacyjnych. Tu za przykład może posłużyć badanie STOP (Study to Prevent Regain), w którym stosowano różne interwencje (od wysyłania broszur informacyjnych do bardzo restrykcyjnego nadzoru), wykazując korzystny wpływ wszystkich strategii postępowania na powodzenie terapii.

Oddzielnym zagadnieniem pozostaje kwestia wysiłku fizycznego, jego wielkości i częstości poddawania się aktywności fizycznej. Okazuje się wbrew dotychczasowym poglądom, iż intensywny wysiłek fizyczny nie jest zdecydowanym czynnikiem determinującym zachowanie niższej masy ciała. Wypływa z tego wniosek, iż porady w zakresie aktywności fizycznej nie muszą być koniecznym elementem składowym programów odchudzających, chociaż oczywiście sam stopień aktywności fizycznej ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla ogólnego samopoczucia i akceptacji swojej osoby, jak i dla wskaźników chorobowości i śmiertelności. 

Obecnie przeważa pogląd, iż w programach odchudzania powinniśmy się skoncentrować na ograniczeniach kaloryczności posiłków, a nie na różnicowaniu składu diety. Aczkolwiek podstawowe zasady związane z piramidą żywienia pozostają w dalszym ciągu aktualne. Dr Ross nie deprecjonuje roli specjalistów od treningu fizycznego ani roli dietetyków w procesie odchudzania, ale życie i ostatnio przedstawione badania potwierdzają, iż dla osiągnięcia sukcesu wystarczające mogą być proste programy, nie wymagające dużych nakładów finansowych. 

Najważniejsza pozostaje motywacja.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta