czwartek, 23 sierpnia 2012

Zdrowie dla serca


Tradycyjne  menu obfituje w tłuste i ciężkostrawne potrawy. Jak przygotować zdrowe i pełnowartościowe potrawy, tak aby pogodzić zamiłowanie do tradycji i troskę o serce.


Nie musimy rezygnować z przysmaków i tradycyjnych potraw, aby mieć pewność, że dbamy o zdrowie naszych serc. Wystarczy, że racjonalnie przygotujemy posiłki i wzbogacimy je o wartościowe produkty.

Przygotowując  potrawy, kierujmy się przede wszystkim rozsądkiem. Nikt nie przetrwa jedząc jedynie sałatki, popijając je szklanką wody. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość potraw, omijać posiłki takie jak np. mocno smażone mięsa, obficie polane ciężkimi, zawiesistymi sosami. Tego typu potrawy zawierają tłuszcze nasycone, które sprzyjają wytwarzaniu większych ilości cholesterolu w organizmie. Nadmiar cholesterolu może prowadzić do choroby wieńcowej, zawału serca lub udaru mózgu. Zamieńmy więc potrawy obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe zdrowszymi, bogatymi w kwasy nienasycone, takimi jak ryby, które chronią serce i wzmacniają układ krążenia, zapobiegając miażdżycy.

Najzdrowsze są ryby morskie: makrele, łososie, sardynki lub tuńczyk, bogate w tłuszcze Omega 3. Należy unikać panierowania, ponieważ podczas smażenia panierka wchłania duże ilości tłuszczu. Zdrowsze są te przyprawione świeżymi ziołami i pieczone w folii. Dietetycy radzą ograniczać śledzie w śmietanie ze względu na dużą zawartość soli, która podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego ryby warto namoczyć w wodzie, a śmietanę zastąpić jogurtem o niskiej zawartości tłuszczu. Przy przygotowaniu tradycyjnego bigosu boczek czy kiełbasę należy zastąpić chudą wołowiną, redukując w ten sposób ilość spożywanych kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu. Przy przygotowaniu dodatków do dań warto pomyśleć o sałatkach i surówkach. Te zdrowe przekąski, dzięki zawartości witamin, które biorą udział we wszystkich procesach przemiany materii, regulują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ograniczmy spożycie tłuszczu poprzez zastąpienie gotowych sosów oliwą z oliwek, doskonałym akcentem do sałatek.

Spożycie tłuszczów, jako produktów wysokoenergetycznych, należy ograniczać, ale w prawidłowym menu nie może zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego przy przygotowaniu potraw  należy używać wyłącznie wysokiej jakości tłuszczów roślinnych. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w olejach roślinnych, tłuszczu ryb morskich oraz w produktach do smarowania pieczywa wytwarzanych na bazie olejów roślinnych, pomagają usprawniać funkcjonowanie układu krążenia, w tym zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Równie ważna, jak ilość i rodzaj zjadanych  pokarmów, jest aktywność fizyczna, która pobudza układ pokarmowy do pracy. Spędzanie wolnego czasu w pozycji siedzącej przy zastawionym obficie stole powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Specjaliści radzą każdemu dorosłemu człowiekowi ćwiczenia o umiarkowanej intensywności co najmniej 30 minut dziennie, każdego dnia tygodnia. Dlatego warto tak zaplanować wolne dni, aby część czasu przeznaczyć na spacer lub inną formę aktywności fizycznej. 

Rodzinny spacer będzie nie tylko miłą alternatywą dla serii  filmów w telewizji  ale i wzmocni kondycję naszych serc.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oceń stan swojego zdrowia - dieta