sobota, 25 stycznia 2014

Przed ważnym zadaniem




Egzamin, klasówka, rozmowa kwalifikacyjna – jak doraźnie pomóc sobie, by myślało się sprawniej?


Godzinę lub dwie przed takim ważnym momentem, zjedz lekki posiłek z produktów bogatych w tyrozynę. Doraźnie zwiększy to poziom pobudzenia, poprawi myślenie.

Tyrozyna to aminokwas pomagający w wytwarzaniu głównych substancji pobudzających mózg – noradrenaliny i dopaminy – ale także adrenaliny. Dlatego nie przesadzaj z takim wspomaganiem, jeśli masz problemy z opanowaniem stresu.

Źródłem tyrozyny są: ser biały ziarnisty, tofu, pełne ziarna,z mięs – tuńczyk, indyk, kaczka.


wtorek, 21 stycznia 2014

Nie tylko: "Jesteś tym, co jesz"


 "Radzisz sobie tak, jak się odżywiasz"!


Jak pisze angielski psycholog Hans Eysenck, nieomal jedna trzecia brytyjskich dzieci odżywiana jest nieprawidłowo.

Zwykle jedzą za mało owoców i warzyw. Mają za mało  witamin i minerałów. W jego ocenie, iloraz inteligencji IQ dzieci niewłaściwie odżywianych, daje się podnieść o około 10 punktów, tylko poprzez zmianę diety!  Wyłącznie dzięki dostarczeniu witamin i minerałów!

Wiadomo także, jak bardzo niekorzystnie wpływa na organizm ma nadmiar cukru.
Dzieci jedzące dużo słodyczy, gorzej radzą sobie w testach inteligencji i są mniej skuteczne w nauce szkolnej, niż ich dobrze odżywiani koledzy.

To co jesz wpływa na ciebie na co dzień i w każdej chwili. Wiadomo, na przykład, że węglowodany zwiększają stężenie serotoniny w mózgu. Zmniejsza to wrażliwość sensoryczną i prowadzi do senności.
Sprawność umysłowa, tym samym, obniża się.

Białko przeciwnie, obniża poziom serotoniny i podnosi sprawność  intelektu. Ale to nie cała prawda. 


.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Przy czarce herbaty


Herbaciany napar jest dzisiaj tak popularny, iż nawet nie zastanawiamy się skąd on właściwie się wziął.


Jego rozpowszechnienie przypisywano mnichom Buddyjskim. Mocny napar LuAn ("Czysty, Klarowny widok") umożliwiał im podobno nocne czuwanie i wielogodzinne czytanie sutr.

Zwykle traktowano go jako ceremonialny napój lub skuteczne lekarstwo na różne dolegliwości. Od czasów panowania Tang`ów (618-907) herbaciane komplety składały się z różnych naczyń, które służyły do przechowywania, prażenia, mielenia i gotowania herbaty.

Zmieniały się również sposoby przyrządzania napoju herbacianego. Początkowo liście herbaty mieszano z ryżem, które następnie kruszono i gotowano w wodzie z dodatkiem cebuli, imbiru i pomarańczy. Zastanawiacie się pewnie jak smakowała taka herbata... Następnie liście herbaty formowano w małe kulki i prażono nad ogniem.

U schyłku panowania dynastii Ming zaczęto używać aromatyzowanych gatunków. Świeże, umyte i wysuszone liście mieszano z aromatycznymi kwiatami jaśminu, róży, orchidei lub magnolii.

W tym okresie również wymyślono specyficzny sposób fermentacji herbaty dając początek tzw. "czarnej herbacie". Jest to chiński gatunek Hong Cha "Herbata czarna", jednak w języku chińskim określa się ją jako "Czerwona".

Produkuje się ją poprzez fermentację liści skutkiem czego jest ciemny czerwony kolor i bardzo mocny smak. Ten gatunek herbaty pijany jest w Chinach w chłodne dni, zimą i jako dodatek do potraw pieczonych. Ta technologia pozwoliła na uzyskanie zupełnie nowego wywaru, znacznie różniącego się od znanej do tej pory "Herbaty zielonej".

Nowy wizerunek herbacie nadał okres panowania Mandżurów. Zapotrzebowanie na wykwintne i specyficzne gatunki dyktowały pojawiające się możliwości eksportowe. Rynki handlowe w Europie wchłaniały coraz większe ilości herbaty z Chin kontynentalnych, gdzie rozpowszechniała się bardzo szybko. 

Na europejskich stołach (początkowo u arystokracji) zaczął coraz częściej pojawiać się cudowny aromatyczny napój.


Oceń stan swojego zdrowia - dieta