czwartek, 3 maja 2012

Dieta bez diety


Nim zaczniesz się odchudzać, sprawdź, czy to konieczne. Być może nie musisz stosować rygorystycznych ograniczeń, a jedynie odżywiać się z głową.

Choć większość osób zna zasady zdrowego odżywiania, to się do nich nie stosuje. I w tym najczęściej tkwi przyczyna pojawiającej się nadwagi. A przecież o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze dla zdrowia jest przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania się niż stosowanie restrykcyjnych diet. Gdy jesz racjonalnie, twój organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki. To gwarantuje szczupłą sylwetkę i zwiększa szansę na uniknięcie wielu chorób.

1. 5 razy dziennie
Każdego dnia zjadaj 3 większe i 2 mniejsze posiłki. Śniadanie, obiad i kolacja to główne źródła energii. Między nimi jest miejsce na przekąski. Nie zapominaj o nich. Bo choć wydaje się, że im więcej zjesz, tym będziesz grubsza, to okazuje się jednak, że bardziej zgubne jest nieregularne jedzenie.

2. Liczą się proporcje
Zgodnie z piramidą żywienia każdego dnia powinnaś zjeść 5 porcji produktów zbożowych, jak najwięcej warzyw, 2, 3 porcje owoców. Ich uzupełnieniem powinny być ryby, drób, strączki, nabiał i oliwa, a tylko czasami mięso.

3. Zacznij od śniadania
W żadnym wypadku nie rezygnuj ze śniadania. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Wraz z nim otrzymujesz siłę i składniki zapewniające dobre samopoczucie. Zjadając rano chociażby kanapkę, uchronisz się też przed wrzodami żołądka.

4. Kolacja nie za późno
Zaleca się, by ostatni posiłek zjeść 2–3 godziny przed pójściem spać. Ale nawet jeśli kładziesz się około północy, kolację powinnaś zjeść nie później niż o godz. 20. Wieczorem nasz metabolizm zwalnia, a to oznacza, że wolniej zachodzą procesy trawienia i przyswajania pokarmu. Z pełnym żołądkiem znacznie trudniej też się wyspać.

5. Woda na zdrowie
Większość osób sięga po napoje jedynie podczas posiłków. Kawa na mleku na śniadanie, sok do obiadu i herbata na kolację – to wszystko. Oznacza to, że wypijają 0,75 l płynów w ciągu dnia. Czyli o połowę mniej niż zalecają normy! Warto to zmienić i pamiętać, że najdoskonalszym napojem jest woda.

6. Postaw na rozmaitości
Im bardziej urozmaicone posiłki jadasz, tym większa szansa na to, że twój organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki. Nie każdy przecież zna skład poszczególnych produktów żywnościowych. Kierując się tą zasadą, zwiększasz prawdopodobieństwo skomponowania pełnowartościowego dziennego menu.

7. Zdrowe przekąski
Jeśli czujesz głód i burczy ci w brzuchu, nie katuj się, lecz sięgnij po małe co nieco. Powinno to być coś niskokalorycznego i zdrowego, np. świeże warzywa (marchewka, rzodkiewki, ogórek, pomidor), owoce (jabłko, gruszka, pomarańcza, grejpfrut), chrupkie pieczywo, wafel ryżowy czy batonik musli. Zawsze miej którąś z tych przekąsek pod ręką. To ułatwi ci powstrzymanie się przed słodyczami czy chipsami.

8. Energia na miarę potrzeb
Ilość kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem powinna być dopasowana do twoich potrzeb. Jeśli masz siedzącą pracę, jesteś mało aktywna, a na dodatek przekroczyłaś trzydziestkę, to potrzebujesz zdecydowanie mniej energii niż kobieta młodsza i bardziej aktywna.

9. Zimne czy ciepłe
Bardziej kaloryczne posiłki (np. obiad) jedz na ciepło, przekąski zaś na zimno. Ciepłe jedzenie jest bardziej sycące niż zimne. Dzięki temu zadowolisz swój żołądek mniejszą porcją. Z kolei na trawienie zimnych potraw organizm zużywa więcej energii. Tak więc galarety i sałatki mogą być sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki. Warto także pamiętać, że ciepłe potrawy relaksują i rozleniwiają, a zimne orzeźwiają.



1 komentarz:

  1. Zgadza się, nie trzeba się katować dla diety, wystarczy urozmaicać. Fajny blog, polecam mojego bloga o naturalnych zamiennikach dla leków.

    OdpowiedzUsuń

Oceń stan swojego zdrowia - dieta