niedziela, 31 października 2010

Zdrowsze desery.

Jak zredukować tłuszcz w deserach?

Creme brulee - użyj odtłuszczonego jogurtugreckiego zamiast śmietany.

Strudel jabłkowy - użyj ciasta filo zamiastfrancuskiego.

Sernik - użyj odtłuszczonego sera ricotta zamiast tłustego twarogu.

Naleśniki - na wierzch nałóż jogurt i owoce, a nie śmietanę.

Gofry - zamiast śmietany użyj odtłuszczonego jogurtu.

Ciasta - zamiast całych jajek używaj białek.

Inne wypieki - zastąp część tłuszczu sokiem jabłkowym,jogurtem lub maślanką.

środa, 27 października 2010

10 kluczowych składników zdrowszych deserów

Ciasto filo.
Świetne na ciasta i strudle,ponieważ zawiera mniej tłuszczu niż zwykłe ciasto francuskie.

Odtłuszczony ser ricotta.
Pyszny do naleśników i sernika

Olej.
Zamiast smarować blachę do ciasta masłem lub margaryną,użyj oleju.

Owoce.
Niektóre desery zamiast cukrem można dosłodzić świeżymi lub suszonymi owocami.

Odtłuszczony serek homogenizowany.
Świetnie nadaje się zamiast zwykłych serków kremowych lub tłustego twarogu.

Odtłuszczony jogurt grecki.
Można nim zastąpić śmietanę.

Mleko 0,00% lub 0,5% tłuszczu.
Używaj zamiast mleka pełnotłustego.

Oliwa z oliwek.
Używaj do pieczenia zamiast masła.

Dietetyczne herbatniki.
Używaj zamiast zwykłych,słodkich herbatników.

Białka jajek
Doskonale zastępują w cieście całe jajka.

piątek, 22 października 2010

Niskotłuszczowe desery.

Mam dobrą wiadomość:dbanie o linię nie oznacza konieczności rezygnowania z ulubionych deserów.Większość z nich można przygotować tak,by zawierały mniej tłuszczu i cukru.

Kiedy przechodzimy na dietę odchudzającą,unikanie deserów jest dla nas zazwyczaj niełatwym zadaniem.Na szczęście,nie ma takiej potrzeby.Istnieje  mnóstwo przepisów na pyszne i zdrowe niskotłuszczowe desery.Przyrządzenie takiego smakołyku jest dość łatwe.Najważniejsze to zamienić wysokokaloryczne składniki na produkty z niską zawartością tłuszczu,np.mleko pełnotłuste można zastąpić odtłuszczonym.Nie należy jednak zapominać,że bez względu na skład deseru,najważniejszy warunek utrzymania prawidłowej masy ciała to zachowanie umiaru.

Pilnuj wielkości porcji.
Od czasu o czasu można zjeść ulubiony deser,nawet jeśli zawiera on sporo łuszczu,ale należy zwracać uwagę na to,ile się je.Wiele deserów ma w sobie dużo kalorii,tłuszczu i cukru,ale można sobie na nie pozwolić,jeśli zjada się niewielkie porcje.Np.zamiast dużego kawałka ciasta czekoladowego - mniejszy kawałek,który należy zjeść powoli,delektując się smakiem.Nie ma tez konieczności zjadania całej porcji naraz - te przyjemność możemy sobie przecież rozłożyć na kilka dni.

Pyszne owoce.
Z owoców można przyrządzać łatwe i pyszne desery niskotłuszczowe. Zamiast zjeść owoc od razu,można go pokroić na kawałki i nabić na szpikulec,a potem posmarować odrobiną roztopionej czekolady lub skropić sokiem limonkowym i włożyć do opiekacza.Owoce smakują też doskonale w sałatce,polane jogurtem greckim lub z dodatkiem odtłuszczonych lodów albo sorbetów,posypane orzechami i pestkami.Inny świetny pomysł na deser to przekładaniec z ciasta biszkoptowego,niskotłuszczowego kremu,owoców i galaretki.

Lodowe przysmaki.
Równie dobry jest mrożony deser,np.sorbet pomarańczowy lub ananasowy albo granita kawowa.Te pyszności możesz przygotować bez trudu.Na małym ogniu podgrzej w wodzie odrobinę cukru,następnie zdejmij rondel z ognia i odstaw syrop.by ostygł.Następnie dodaj sok owocowy lub zaparzoną kawę  i wymieszaj.Potem wlej mieszankę do pojemnika i włóż do zamrażalnika co najmniej na 3 godziny.Granita będzie po tym czasie gotowa,natomiast sorbet trzeba co pół godziny wyjmować z zamrażalnika i rozbijać widelcem kryształki lodu,po czym ponownie wstawiać do zamrażalnika.

Płatki owsiane w deserach.
Płatki owsiane dodane do deseru wzbogacają go o ważne witaminy,minerały i błonnik,a przy tym pasują do wielu rozmaitych przepisów.Można je dodać na wierzch duszonych lub pieczonych owoców,co nada deserowi smacznej chrupkości.Płatki owsiane mogą tez zastąpić część czekolady w przepisie na ciasteczka czekoladowe.Mogą być również ukryte w ciasteczkach z musli,naleśnikach,ciastach,babeczkach i herbatnikach.

piątek, 1 października 2010

Aquarion - nowość w Polsce!

 
Dlaczego warto zadbać o właściwy bilans wody w organizmie?
Aby zachować homeostazę organizmu należy zadbać o właściwy bilans wody. Niedobór wody w organizmie wynoszący 2-3% masy ciała obniża wydolność fizyczną, odwodnienie w granicach 5-8% masy ciała powoduje dalsze osłabienie wydolności fizycznej i psychicznej. Utrata wody w ilości ok. 20% prowadzi do śmierci.

CE0003 Aquarion
PB: 18000
PH: 4590
Cena klubowa: 5600 PLN
Cena sprzedaży: 7448 PLN
Każdego dnia pij czystą, bezpieczną, jonizowaną wodę!
AQUARION NA KREDYT
Informujemy naszych Klubowiczów o możliwości uzyskania korzystnego kredytu na zakup urządzenia Aquarion. Wystarczy w godzinach 8.00 – 17.00 (od poniedziałku do piątku) zatelefonować do firmy UNILINK S.A. (504 049 447 lub (22) 483 19 00), podać hasło CaliVita i udzielić odpowiedzi na kilka pytań. Wstępną decyzję kredytową otrzymacie Państwo w przeciągu 24 godzin. Podpisanie umowy nastąpi w biurze doradcy kredytowego UNILINK S.A. najbliższym miejsca zamieszkania Klubowicza.
Woda w organizmie człowieka stanowi od 45-75%. Jej ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Ciało noworodka zawiera 78% wody, dorosłego człowieka – 59-65%, zaś u osób w podeszłym wieku tylko 45%. Wartość ta zależy od ilości tkanki tłuszczowej, w której występuje 10-20% wody. U osób otyłych jest mniej wody ustrojowej. Organizm kobiet ze względu na większą zawartość tkanki tłuszczowej, zawiera mniej tego składnika.
Zawartość wody w organizmie powinna utrzymywać się na stałym poziomie, co oznacza, że bilans wody powinien być zerowy. Dodatni bilans wody występuje w okresie wzrostu i w czasie ciąży. Ustrój otrzymuje wodę z płynami m.in. w postaci wody, herbaty, zup, soków, itp. i z pożywieniem o konsystencji stałej. Dzięki temu dorosły człowiek w ciągu doby przyjmuje ok. 1-1,5 l wody. Jej zawartość w żywności w postaci stałej jest zróżnicowana np.: tłuszcze i cukier prawie wcale nie zawierają wody, owoce i warzywa – ok. 90%, ryby i mięso - 70-80%, chleb – 37%. Z pokarmów stałych organizm może otrzymać ok. 1,2 l wody/dobę. Ponadto w ustroju powstają znaczne ilości wody metabolicznej w wyniku procesów przemiany materii. Najwięcej wody powstaje w wyniku spalania tłuszczów – 1,07 g, następnie węglowodanów – 0,6 g, białek – 0,4 g. Łącznie wskutek przemian metabolicznych w organizmie powstaje ok. 300 g wody.
Wydalanie wody z organizmu odbywa się głównie przez nerki w postaci moczu – ok. 1500 ml, z wydychanym powietrzem przez płuca ok. 350 – 550 ml, przez skórę 500-600 ml, z kałem ok. 150 ml.
Bilans wody w organizmie (0) = woda dostarczona do ustroju (2500 l) – woda wydalona z ustroju (2500 l)
Należy spożywać od 2-2,5 l dobrej jakości wody/dzień. Co oznacza woda dobrej jakości? To woda dostarczająca odpowiednią ilość składników mineralnych, wykazująca właściwości alkalizujące, o właściwych parametrach fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych. Należy dążyć, aby w organizmie była zachowana równowaga kwasowo-zasadowa, warunkuje to właściwy przebieg procesów życiowych (przemiany biochemiczne, funkcjonowanie narządów wewnętrznych). Ze względu na przewagę spożycia składników posiadających właściwości kwasotwórcze, w celu przywrócenia i zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w diecie powinny przeważać produkty zasadotwórcze, a także woda o odczynie zasadowym.
Woda o odczynie zasadowym:
· aktywuje i równoważy naturalny system obronny organizmu;
· wspomaga funkcje trawienne;
· wspomaga funkcjonowanie nerek;
· dodaje energii;
· zmniejsza zmęczenie;
· zmniejsza cellulit;
· właściwe jej połączenie z codzienną dietą może wspomóc proces odchudzania.
W CaliVita® jest już dostępne urządzenie Aquarion, które umożliwia uzyskanie wody oczyszczonej, jonizowanej, natlenionej o odczynie alkalicznym.
Dzięki Aquarion można otrzymać wodę:
- oczyszczoną – bez zanieczyszczeń fizycznych, bakterii, wirusów, metali ciężkich, chloru;
- jonizowaną – o odczynie zasadowym lub kwaśnym (w zależności od potrzeb). Jonizowana woda alkaliczna jest wspaniałym antyoksydantem. Zawiera wiele hydroksylowych jonów (OH-), które wiążą wolne rodniki w naszym organizmie. W odróżnieniu od wody tradycyjnej zawierającej 12-18 molekuł, klastery wody jonizowanej składają się z 6 cząsteczek, dzięki czemu jest ona łatwiej dostępna dla komórek. Posiada ujemny poziom ORP (potencjał oksydoredukcyjny - określa zdolności do oddawania i przyjmowania elektronów, czyli do wchodzenia w reakcje chemiczne powodujące utlenianie lub redukcję). Zakres poziomu jonizacji wody alkalicznej od 1-4.
- natlenioną – bogata w tlen.

Oceń stan swojego zdrowia - dieta