wtorek, 21 marca 2017

Sernik wiedeński

Znalezione obrazy dla zapytania Sernik wiedeński

Składniki:


1kg białego sera
2 kostki masła
1/2 szklanki cukru (100g)
25 żółtek
20 białek
3 łyżki (50g) mąki ziemniaczanej
100g migdałów
50g rodzynek
aromat rumowy

*1kg białego sera zemleć przez maszynkę.
*2 kostki masła 500g utrzeć z 1/2 szklanki cukru(100g) na pulchną masę i stale mieszając, dodawać
po jednym z 25 żółtek (500g).
*Nadal stopniowo ucierając, dodawać małymi porcjami zmielony ser, a na końcu, 3 łyżki mąki
ziemniaczanej (50g).
*100g migdałów oraz 50 g rodzynek sparzyć wrzątkiem. 
*Rodzynki odsączyć, a migdały i aromat rumowy, wymieszać.
*20 białek (500g) ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z masą serową.

Podłoże formy posmarować odrobiną masła, posypać bułką tartą i nałożyć masę.

Piec 45-60 minut w gorącym piekarniku.Pozostawić go do ostygnięcia w wyłączonym
piekarniku, aby wchłoną całe masło wydzielone w czasie pieczenia.

Waga gotowej potrawy 2,6 kg




poniedziałek, 20 marca 2017

Otyłość - smutne wnioski

Znalezione obrazy dla zapytania Otyłość - smutne wnioski

Nie zwracamy uwagi na to co jemy – czyli będziemy wkrótce wyrośniętymi długowiecznymi tłuściochami? 

Niekoniecznie. Francuzi obliczyli, że obecnie rodzące się dzieci będą pierwszym pokoleniem, żyjącym krócej niż ich rodzice.

Do tej pory ciągle żyliśmy dłużej niż przodkowie... Jeżeli dzisiejszy styl życia nie zostanie zmieniony, już wkrótce przestanie mieć pozytywne skutki,  a zacznie – groźne.

Będzie nam skracać życie, bo otyłość ma wyłącznie negatywne skutki. To nie tylko zaburzenia metaboliczne ale i mechaniczne – osoby z nadwagą właściwie mają zniszczone powierzchnie stawowe. Otyli częściej ulegają wypadkom, trudno ich znieczulić i operować, chorują na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, trudno leczyć ich schorzenia narządów ruchu. Ba, są niebezpieczni dla innych, bo często mają bezdech senny. Jeśli usną w domu czy szpitalnym gabinecie, nic się pewnie nie stanie, ale gdy sen złapie ich za kierownicą samochodu?

Na krótką metę możemy poszerzać fotele w samolotach i kinach, zwiększać udźwig wind, ale będą to tylko ułatwienia dla otyłych. Ze szkodą dla wszystkich, bo zamiast optymistycznych wizji przedłużenia życia w dobrym zdrowiu, będzie nam raczej grozić rasa wysokich, otyłych, krótko żyjących osobników z krzywymi kręgosłupami, zniszczonymi stawami, z nadciśnieniem i cukrzycą... Niezdolnych do pracy.
Walczmy z otyłością dzieci, bo kto nas utrzyma?!!!

CIEKAWOSTKI


Wskaźnik masy ciała (BMI)
BMI = waga (w kg) / wzrost (w metrach) do kwadratu
Przykład:
wzrost 1,75 m i waga 70 kg. 1,75 x 1,75 = 3,1. BMI = 70 : 3,1 = 22,6
wzrost 1,75 m i waga 120 kg. 1,75 x 1,75 = 3,1. BMI = 120 : 3,1 = 38,7
Wartości BMI (kg/m2) :
niedowaga - < 20,0
norma - 20,0- 24.9
nadwaga - 25,0 - 29,9
otyłość - 30,0 - 39,9
otyłość olbrzymia - > 40,0

W Polsce posiadaczy BMI powyżej 40 kg/m2 jest (zależnie od szacunków) 0,3 – 0,6 proc.; w USA – ponad 2 proc.
Jeśli nie działają żadne perswazje i pacjent z nadwagą 30 kg za nic nie chce schudnąć,to mam taką propozycję : niech pan (pani) kupi 30 kg słoniny i położy przed sobą na stole. Taką masę niepotrzebnie pani dźwiga i zmusza serce, żeby zaopatrywało ją w krew...
Jeść należy tyle, żeby suma kalorii była równa lub mniejsza temu, co musimy wykorzystać. Inaczej się nie da, bo prawo zachowania energii nie kłamie: nic w przyrodzie nie ginie. Zjemy więcej niż spalimy, to nadwyżka zostanie. W nas.
Według danych komisji poborowych, średni wzrost Polaków wynosił:
Królestwo Polskie (r. 1815) – 164 cm
Pomorze i Kujawy (r.1880) - 165 cm
Polska (r. 2001) - 177,4 cm

Amerykanie i Szwedzi już „statystycznie nie rosną"...


niedziela, 19 marca 2017

Pokolenie XXL

Znalezione obrazy dla zapytania Pokolenie XXL

Lekarzy zajmujących się otyłością bardzo niepokoi fakt, że coraz więcej grubasów spotykamy wśród dzieci i młodzieży. 

To nie tylko problem natury psychologicznej, powodujący, że te osoby wstydzą się i zamykają, stają się mniej aktywne, nie chcą chodzić na basen, spotykać się z kolegami. Dochodzi stres – i tyją jeszcze bardziej. Bardzo niepokojący jest też wyraźny wzrost występowania cukrzycy typu II, o której jeszcze 10-15 lat temu mówiło się, że to jest cukrzyca typu dorosłych. Zwiększa się odsetek cierpiących na nadciśnienie, notujemy wysoki poziom cholesterolu – to wszystko powoduje, że dzisiejsze dzieci przedwcześnie rozwiną miażdżycę...

A dlaczego? U dzieci i młodzieży pierwsze skrzypce gra ta sama przyczyna, co w całej populacji: zbyt mała aktywność fizyczna. Rodzice wożą je do szkoły, bo się boją o bezpieczeństwo po drodze, zwalniają z zajęć w-f... Szczególnie groźna jest przyczyna trzecia, całkiem nowa – nieprawdopodobna ilość słodkich napojów wypijanych przez najmłodszych. 

Jeżeli dziewczyna/chłopak wypije dwie butelki dziennie - co w lecie jest bardzo prawdopodobne – to pochłonie 2 x 450 kcal. A co dalej? Przecież będą jeszcze chipsy. lody, obiad, kolacja... Dostęp do wysokokalorycznej żywności i zwyczaj picia w nadmiarze napojów słodzonych cukrem plus mała aktywność – oto przyczyna epidemii otyłości. No i jeszcze przestajemy się wstydzić. Coś powszechnego staje się normą.

Ale ideałem jest szkielet, daleki od obrazów Rubensa: anorektyczne modelki, misski, kobiety prawie dwumetrowe i ważące 40 kg. Społeczne rozdwojenie jaźni... Wzorce urody ustanawia moda. Badano wygląd miss Szwecji w ciągu ostatnich 40 lat. Aktualne misski są dużo wyższe i duże chudsze. To powoduje, że wiele dziewczyn dążąc do ideału wpada w anoreksję, przestaje miesiączkować... Dla mody psują sobie zdrowie.

A pozostali psują sobie zdrowie z odwrotnego powodu - nadmiaru kalorii i braku ruchu. Bo czynnik genetyczny nie zmieni się w ciągu 10 czy 20 lat, na stan obecny sami ciężko pracujemy.
Żeby schudnąć, trzeba mieć deficyt energetyczny w wysokości 500-1000 kcal dziennie. Ale dieta musi być zgodna z piramidą pokarmową i normami żywienia, czyli zawierać odpowiednią ilość potasu, żelaza, białka itd. 

 Wtedy mamy gwarancję, że dostarczy wszystkie składniki odżywcze, nie spowolni przemiany materii i nie spowoduje wypadania włosów, łamania się paznokci, zaparć i brzydkiej, szorstkiej skóry.


sobota, 18 marca 2017

Może dieta

Znalezione obrazy dla zapytania Może dieta?

Jeśli jest się grubym jedząc mało, czyli wygląd nie jest adekwatny do ilości przyjmowanej energii, trzeba sprawdzić i zastanowić się jakie są przyczyny otyłości: może wynikać ona z niedoczynności tarczycy, zaburzeń funkcji nadnerczy, ośrodka głodu i sytości w podwzgórzu...

Jeśli nie ma żadnej organicznej (chorobowej) przyczyny, każdy, komu zadamy deficyt energetyczny - czyli będzie jadł mniej niż wynosi jego zapotrzebowanie energetyczne - schudnie w mniejszym lub większym stopniu. Ale ubytek wagi jest sprawą indywidualną – na tej samej diecie ktoś schudnie 0,5 kg tygodniowo, kto inny – dwa razy więcej. Ale do diety zawsze dodajemy aktywność ruchową, bo bez niej będziemy tracić tłuszcz ale i beztłuszczową masę ciała, co powoduje, że zwalnia się spoczynkowa przemiana materii i stajemy się narażeni na efekt jo-jo.

Komórka tłuszczowa zbudowana jest w ten sposób, że 30 procent stanowi tzw. zrąb łącznotkankowy, a 70 – czysty tłuszcz, czyli trójglicerydy. Trójglicerydy ulegają lipolizie, powstają kwasy tłuszczowe dostarczane do wątroby i tam rozkładane i wydalane. To jest to, czego możemy się pozbyć, natomiast zrąb zawsze zostaje. Dlatego u osoby, która bardzo schudnie, można wyczuć pod skórą grudki - właśnie ową pozostałą tkankę komórek tłuszczowych.

Teoria mówi, że ci, którzy mają dużo małych komórek (czyli również zrębu łączno- tkankowego) powinni chudnąć gorzej niż posiadacze dużych komórek tłuszczowych. W badaniach dr Magdaleny Białkowskiej okazało się, że pacjenci z obu grup schudli tak samo, choć rzeczywiście grupa z większymi komórkami lepiej utrzymywała efekty kuracji. Z badania można wyciągnąć jeszcze jeden ważny wniosek, bardzo optymistyczny dla wszystkich, dla których walka z otyłością to walka o optymalną masę ciała, a mianowicie wyłącznie samotne młode kobiety osiągnęły rezultaty. 

Co dowodzi, że wysoka motywacja – w tym przypadku chęć znalezienia partnera – jest ważniejsza niż rodzaj posiadanych komórek...


piątek, 17 marca 2017

Otyłość-schizofrenia ludzkości ?

Znalezione obrazy dla zapytania Otyłość-schizofrenia ludzkości ?

Czy  przyszłość należy do wyrośniętych staruszków? 

Mogłoby tak być, gdyby nie  wskaźnik,  stale rosnący (zwłaszcza w ciągu ostatnich 25 lat). Ten powodów do radości daje mało, a nawet może nam, ludziom, poważnie zaszkodzić. To średnia waga. 

Wszystkie obserwacje wskazują, że wyższy wzrost i dłuższy czas życia wynikają ze zdobyczy cywilizacyjnych – opieki lekarskiej, zwalczania chorób, poprawy higieny i dostępności bardziej kalorycznego jedzenia. Zapewne zbyt łatwej dostępności... 

W Ameryce Północnej trwa aktualny i naturalny eksperyment - żyją tam plemiona Indian Pima, grupa ludzi z udowodnioną genetyczną skłonnością do otyłości, z niską przemianą materii, w wyniku czego potrzebują do funkcjonowania mniejszej ilości kalorii. Mają poza tym szereg genetycznie uwarunkowanych zaburzeń, które powodują, że są skłonni do otyłości i cukrzycy typu II. 

Ci, którzy żyją w Meksyku zgodnie z dawnym, prymitywnym stylem życia (duża aktywność, mało tłuszczu zwierzęcego w diecie bazującej na warzywach i owocach) mimo swoich genów są szczupli i nie mają cukrzycy. Ich kuzyni, emigranci do Arizony, którzy przyjęli amerykański tryb życia, otyli są wszyscy, łącznie z dziećmi, a w połowie cierpią na cukrzycę.

To bywa argumentem dla tych, którzy mówią: „ja nie ma szans schudnąć, bo przecież mam skłonność genetyczną." Ależ masz szanse...


wtorek, 14 marca 2017

Otyłość - pokolenie XXL

Znalezione obrazy dla zapytania Otyłość - pokolenie XXL

Grubas, którego z łóżka może ruszyć tylko dźwig, ogląda w telewizji wysokie wychudzone dziewczyny rywalizujące o tytuł miss...


W gazetach i kolorowych magazynach zero puszystych, a po ulicach snują się stukilowe potwory...
Schizofrenia ludzkości ?

A może po prostu wraz z rozwojem cywilizacji musimy rosnąć wzdłuż i wszerz, z natury rzeczy przyjmując za ideał urody coś rzadkiego i nieosiągalnego?

Cóż, w istocie człowiek w wieku XVIII był średnio mniej więcej o 20 cm niższy - od tego czasu każde kolejne pokolenie dodaje 3 proc. wzrostu do poprzedniego. Czasem nie trzeba aż przemijania generacji, żeby z łatwością zaobserwować ten przyrost – w latach 60. przeciętny Japończyk mierzył 160 cm, a na początku XXI wieku już 172 cm.

Ale w niedalekiej Korei Północnej (KRLD), gdzie daleko do dobrobytu i zachodniego stylu życia, średni wzrost mieszkańca zmienił się niewiele i jest o 6-7 cm mniejszy niż sąsiadów z Południa. Uczciwie trzeba też przyznać, że za najwyższy lud na świecie uchodzi plemię Watussi z Afryki Środkowej (średnia dla panów – ponad 183 cm), raczej odległej od zdobyczy zachodniej cywilizacji...

Cieszą się fani koszykówki, ale lekarze już mniej. „Młodzież obecnie rośnie szybciej niż jeszcze dwa pokolenia temu. Nie jest to zjawisko naturalne. Śmiało można powiedzieć, że nastolatki rosną teraz szybko i niestarannie. Bo jak może zbudować zdrowy kościec ktoś, kto w czasie lata potrafi wystrzelić w górę nawet o 15 cm, a w modnym młodzieżowym jedzeniu wapnia jak na lekarstwo?"

„Wydłużaniu" się człowieka towarzyszy wydłużanie czasu życia. Na przełomie XIX i XX wieku średnia długość życia wynosiła w Europie ok. 50 lat. Według badań Tima Kirkwooda w ciągu ostatnich 200 lat, mniej więcej co dekadę przybywają nam do średniej długości życia kolejne dwa lata... Dziś dożywamy przeciętnie 80-tki – przynajmniej ci, którym dane jest mieszkać w Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Kanadzie, Norwegii. 

Nam, w Polsce, brakuje jeszcze kilku lat do rekordzistów, ale również o nas myślą naukowcy podając, że nie ma biologicznych przeszkód, żebyśmy dociągnęli do 120 wiosen. 

Co więksi optymiści wspominają nawet o 150 latach.


piątek, 10 marca 2017

Wegetarianizm w praktyce

Znalezione obrazy dla zapytania Wegetarianizm w praktyce


Dowiedz się na czym dokładnie polega wegetarianizm i dlaczego tak dużo ludzi decyduje się stać wegetarianami. To poradnik nie tylko dla wegetarian, ale dla wszystkich, którzy chcą żyć zdrowo i w zgodzie z naturą.



czwartek, 9 marca 2017

Kuchnia weganki

Znalezione obrazy dla zapytania Kuchnia weganki

Nie musisz całkowicie rezygnować ze swoich ulubionych potraw przechodząc na weganizm. Dowiedz się, w jaki sposób możesz łatwo zmienić tradycyjne potrawy na wegańskie?



niedziela, 5 marca 2017

Zdrowie od kuchni.

Znalezione obrazy dla zapytania „Zdrowie od kuchni ”


„Zdrowie od kuchni ” Barbara Włodarczyk

Co mówimy, gdy ktoś skończy posiłek? Na zdrowie. Lecz czy jesteśmy w stu procentach pewni, że zaserwowane danie rzeczywiście wyjdzie posilającemu się „na zdrowie”?

Jest to niezwykle istotna kwestia w dzisiejszych czasach, w których nawet niewinny pomidor może ukrywać w sobie mnóstwo szkodliwych toksyn i pestycydów. Większość z nas nie wie bowiem co tak naprawdę je. A odpowiednio skomponowana dieta ma ogromne znaczenie. Pomaga bowiem unikać całego szeregu chorób - od alergii, przez łuszczycę po choroby układu krążenia, które są statystycznie najczęstszą przyczyną zgonów. 

Pożywienie wpływa na nas bardziej niż moglibyśmy przypuszczać. Często traktujemy je tylko jak źródło kalorii, bez których nie mielibyśmy energii na sprostanie wyzwaniom codziennego życia. Tymczasem pokarm jest jednym z największych szans i zagrożeń ludzkiego organizmu. 

Na niemal wszystko ma wpływ skład ilościowy i jakościowy naszych codziennych posiłków. W dużej mierze od naszej diety zależy, czy grozi nam zapadnięcie na raka, kamicę nerkową czy też pojawią się z wiekiem hemoroidy. Dzięki odpowiednim posiłkom możemy nie tylko uniknąć większości chorób, ale również wpłynąć na leczenie tych, które się już pojawiły. 

Zatem jedzmy „na zdrowie”.


sobota, 4 marca 2017

Dieta dla umysłu

Znalezione obrazy dla zapytania „Dieta dla umysłu”

„Dieta dla umysłu” Antonina Malinkiewicz


Znakomity poradnik dla wszystkich, którzy po zbyt obfitym posiłku czują się ociężali nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie. To, co jemy wpływa nie tylko na budowę naszego ciała, lecz również na sprawność naszych małych szarych komórek, jak zwykł mawiać genialny Herkules Poirot. 

Jak zatem pogodzić potrzeby naszego ciała i intelektu? Jak skomponować zestaw pokarmów tak, by przez wiele dziesięcioleci cieszyć się zdrowiem duszy i ciała. Najlepsze jest to, że aby to osiągnąć nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy na wymyślne produkty, z których powstaną dania pozbawione smaku. Nie trzeba również odchudzać portfela poprzez zakupy kosztownych suplementów diety, niemających niczego wspólnego z naturalnymi mikro- i makroelementami. Wystarczy bowiem odpowiednio dobrać składniki odżywcze zawarte w najzwyklejszych produktach dostępnych w każdym sklepie. 

Ta książka jest szansą na zmianę diety na taką, która zapewni nie tylko nienaganną formę fizyczną, ale również sprawność umysłu porównywalną z geniuszem. A sprawny umysł w dzisiejszym społeczeństwie jest jedynym gwarantem sukcesu - zarówno zawodowego jak i osobistego. 

Już dziś możesz osiągnąć harmonię ciała i intelektu.


środa, 1 marca 2017

Żywienie człowieka

Znalezione obrazy dla zapytania Żywienie człowieka białka

BIAŁKA


Podstawą budowy wszystkich białek są aminokwasy. Aminokwasów wchodzących w skład białek jest 20. Jest jeszcze poza tym kilka aminokwasów ważnych metabolicznie, dla nas nie aż tak bardzo
istotnych. 

Jak sama nazwa wskazuje, związki te, to kwasy zawierające grupę aminową. Niektóre aminokwasy organizm jest w stanie sobie zsyntetyzować, niektóre jednak muszą być dostarczone w pożywieniu. Te niezbędne to: Histydyna, Leucyna, Izoleucyna, Lizyna, Metionina, Fenyloalanina, Treonina,
Walina i Tryptofan. 

Łatwo sobie wyobrazić, że im bardziej zbliżony ewolucyjnie będzie zjadany pokarm do tkanki ludzkiej, tym bardziej proporcja aminokwasów w tym pokarmie będzie bliższa proporcji 20
aminokwasów występujących w ludzkm organizmie. Niska wartość białek roślinnych wynika stąd, że niektórych niezbędnych dla nas aminokwasów nie zawierają one w ogóle. Najbardziej wartościowe będą z pewnością białka zawarte w naturalnych pokarmach dla rosnących młodych zwierząt:
jajko i mleko. Do kompletu dorzucić by jeszcze można białko zwierząt hodowlanych, pod warunkiem wszelako, że zjadamy naraz całe zwierzę (łącznie z wątrobą, skórą, płucami itd.) a nie tylko jego mięśnie, w których proporcja aminokwasów jest już nieco inna.

Białka to bardzo złożone cząsteczki chemiczne powstałe przez połączenie się w długi łańcuch kilkuset do kilku tysięcy aminokwasów.Aminokwasy te występują w poszczególnych białkach w ściśle określonej genetycznie kolejności i ilości. 

Aby zsyntetyzować białko koniecznejest więc występowanie w komórce WSZYSTKICH aminokwasów, które w danym białku występują i to najlepiej w takiej proporcji, w jakiej występują
one w syntetyzowanym białku. Jeśli będzie brakować choćby jednego aminokwasu (szczególnie, jeśli jest to aminokwas niezbędny) synteza białka nie nastąpi, a wszystkie gotowe do syntezy aminokwasy zostaną spalone. 

Organizm będzie czekać na moment, aż wszystkie aminokwasy będą dostępne.




Oceń stan swojego zdrowia - dieta