czwartek, 25 sierpnia 2016

Ryba w sosie słodko - kwaśnym.


Znalezione obrazy dla zapytania Ryba w sosie słodko-kwaśnym

SKŁADNIKI

1 kg ryby np. mintaj
0,5 kg warzyw mrożonych posiekanych w paski marchew,pietruszka,seler) lub według uznania
2 cebule
2 jaja
puszka pomidorów całych

koncentrat pomidorowy
przyprawy: vegeta, pieprz, magii, bulion, oregano, sól, pieprz
do panierowania ryby
mąka, bułka tarta


Sposób przyrządzania: po odmrożeniu, podzieloną na średnie porcje rybę namaczamy na ok. 3 godz. w zimnym mleku. W tym czasie przygotowujemy sos. Rozmrożone warzywa wrzucamy do żaroodpornego naczynia na rozgrzany olej (może byc Kujawski). Dusimy ok. 30 min. Następnie dodajemy posiekaną cebulę i dusimy wszystko, aż cebula osiągnie złoty kolor. Dodajemy puszkę pomidorów (rozgniatając większe kawałki). Następnie panierujemy rybę w mące i bułce tartej i smażymy ją na lekkim ogniu i potem didajemy do warzyw.

Danie możemy podawać na gorąca, chłodno bądź na zimno. 


środa, 24 sierpnia 2016

Muchomorki w kolorowej sałatce


SKŁADNIKI

4 jajka (lub więcej)
6 łyżek majonezu lub według własnego uznania
groszek konserwowy
kukurydza konserwowa

4 pomidory- nieduże
czerwona papryka
przyprawy


1. Jajka ugotować na twardo (10 min), ostudzone przekroić w szerz na pół.
2. Groszek i kukurydzę odcedzić, paprykę oczyścić i pokroić w kostkę, wymieszać z warzywami i przyprawami.
3. Pomidory przekroić na pół, lekko wydrążyć. Połówki pomidorów układać na jajkach, by powstały grzybki.
4. Udekorować pomidory kropkami majonezu, by wyglądały jak muchomory.

Podawać z wczesniej przygotowaną sałatką, grzankami lub bagietką.


wtorek, 23 sierpnia 2016

Sernik


SKŁADNIKI

Kruche ciasto:

½ kostki margaryny
1/3 szklanki cukru
1 cukier waniliowy
1 szklanka mąki
2 jaja
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki kwaśnej śmietany

Masa serowa:
1,5 kg sera
1 kostka margaryny
1 szklanka cukru
10 jajek
1 budyń śmietankowy
1 łyżka kaszki manny
1 cukier waniliowy
olejek cytrynowy
bakalie


Ciasto kruche: Margarynę utrzeć z cukrem, dodać po 1 jajku i ucierać. Następnie dodać mąkę, śmietanę i proszek do pieczenia.
Masa serowa: Margarynę utrzeć z cukrem dodać po 1 żółtku, ser, budyń, 1 łyżkę kaszki manny, bakalie, na końcu pianę z białek.

Jak już sernik będzie upieczony to na wierzch wylać ciasto biszkoptowe z 2 jajek, ½ szklanki cukru, 1/3 szklanki mąki tortowej, 1 łyżki mąki ziemniaczanej i 1 łyżeczki proszku do pieczenia. 

Jeszcze raz włożyć do piekarnika i zapiec górę.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Babka parzona


SKŁADNIKI

cukier biały - 15 dag
cukier puder lub lukier - 1/2 szklanki
drożdże - 6 dag
tłuszcz do formy - 5 dag
mąka - 50 dag
masło - 10 dag
mąka - 1 do formy

migdały w płatkach - 5 dag
mleko - 250 ml
rodzynki - 5 dag
skórka pomarańczowa - 5 dag
sól - 1 szcypta
żóltka jaj - 5 sztuk


Zagotować mleko, zalać nim 1/3 porcji mąki i rozetrzeć, aby nie było grudek. Migdały i skórkę pomarańczową oraz rodzynki pomieszać i oprószyć mąką. 2 formy do bab posmaruj tłuszczem i oprósz mąką. Drożdże rozetrzeć z odrobiną cukru. Kiedy mąka z mlekiem przestygnie dodać drożdże i pozostawić do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem i szczyptą soli. Do wyrośniętego zaczynu dodać żółtka, mąkę, stopione masło i dokładnie wyrobić ciasto. Wsypać bakalie i wymieszać. Nałożyć do 1/3 wysokości i odstawić do wyrośnięcia. Ciasto bardzo powoli rośnie.

Gdy podwoi swoją objętość piec ok. godziny w temperaturze 200 stopni. Upieczone baby posypać cukrem pudrem lub polać lukrem,

Takie wypieki - parzone zachowują długo świeżość.



piątek, 19 sierpnia 2016

Biała kiełbasa z papryką.



SKŁADNIKI

cebula - 8 szt
kiełbasa biała - 6 szt
kiszone ogórki - 4 szt
olej - 1 łyżka
papryka czerwona - 2 szt

papryka ostra - 1 szczypta
pieprz - 1 szczypta
sól - 1 szczypta
vegeta - 1 szczypta

Cebulę pokroić w krążki, ogórki zetrzeć na grubej tarce, paprykę pokroić w cienkie paseczki. Dodać przyprawy i olej. Całość wymieszać. Kiełbasę wyłożyć do naczynia i obłożyć warzywami. 

Wstawić do piekarnika i piec 1,5 godziny w temp. 200 st. C


środa, 10 sierpnia 2016

Z talerza do głowy


naukowcy alarmują, że na wzrost zachorowań na choroby psychiczne mają wpływ zmiany, jakie zaszły w naszej diecie w ciągu ostatnich 50 lat. 

Gubi nas dieta uboga w świeże warzywa i owoce, przy jednoczesnym nadmiarze nasyconych tłuszczów i cukrów. Z opublikowanego  raportu „Feeding Minds” wynika, że Brytyjczycy jedzą o 34% mniej warzyw oraz o dwie trzecie mniej ryb – głównego źródła kwasu omega-3 – niż to było 50 lat temu. Zdaniem autorów dokumentu zmiany te prawdopodobnie mają wpływ na zapadanie na depresję, schizofrenię, ADHD i chorobę Alzheimera.

Pacjentom cierpiącym na depresję często robi się badania morfologiczne, by sprawdzić, czy źródło problemu nie tkwi przypadkiem w niedoborze witamin i substancji mineralnych. W Holandii przeprowadzono badania nad dziećmi, których matki jadły poniżej tysiąca kalorii dziennie, w czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży. Okazało się, że wśród nich jest dwa razy więcej przypadków schizofrenii niż wśród dzieci, których matki odżywiały się prawidłowo. Dr Andrew McCulloch, szef brytyjskiej Fundacji na rzecz Zdrowia Psychicznego, przekonuje nawet, że w niektórych przypadkach zmiana menu przynosi o wiele lepsze rezultaty w leczeniu schorzeń psychicznych niż leki czy terapia.

„Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Belgii dodatek witamin i substancji mineralnych spowodował u źle odżywiających się nastolatków wzrost ilorazu inteligencji (IQ) o sześć punktów w ciągu zaledwie pięciu miesięcy”, przypomina w swej książce dr Persaud.

Spustoszenie w naszej psychice może powodować brak żelaza (jego głównym źródłem jest mięso). Dlatego wegetarianie powinni zwiększyć dawkę przyjmowanej witaminy C, która poprawia bilans żelaza. Jego deficyt zwykle kończy się anemią, która z kolei prowadzi do licznych symptomów depresji – zmęczenia, ospałości, osłabienia koncentracji.

Inną substancją wpływającą na stan psychiczny jest selen (zboża i mięso). Podobnie jak w przypadku żelaza, jego niedobór w organizmie współczesnego człowieka jest powszechny. Tymczasem jest on niezbędny przy wytwarzaniu tyroksyny, hormonu, który reguluje nasze nastroje. Bardzo ważne są witaminy z grupy B. Jeśli w organizmie nie ma witaminy B2, czyli ryboflawiny, to w ciągu półtora miesiąca człowiek popada w depresję i przygnębienie. Powinniśmy także dbać o odpowiedni poziom tiaminy i kwasu foliowego. Pomocne w walce o równowagę psychiczną są także ryby – szczególnie tłuste: śledzie, makrele, łososie oraz oleje roślinne. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Z kolei tłuszcze nasycone, których konsumpcja wzrosła dzięki rozpowszechnieniu gotowych posiłków, powodują zwolnienie pracy mózgu.

Niedobory witamin i minerałów można uzupełnić odpowiednimi pastylkami, ale najzdrowsze jest włączenie do diety świeżych owoców i warzyw. W przypadku kobiet jedzenie witamin w naturalnej postaci przynosi szybsze efekty niż łykanie preparatów witaminowych.


Oceń stan swojego zdrowia - dieta