czwartek, 26 listopada 2015

Dieta surowa która jest ...smaczna.


Jak poprzez odpowiedni dobór surowych składników swojego pożywienia możesz odmienić siebie

Jak często zastanawiasz się, czy to, co właśnie jesz wyjdzie Ci na zdrowie? Kiedy przeczytasz poniższy spis - dojdziesz do wniosku, że jesz większość z wymienionych w nim rzeczy:

*Przede wszystkim cukier i produkty w skład których wchodzą takie jak dżem, różnego rodzaju galaretki, lody, ciasta, landrynki, guma do żucia, napoje słodzone cukrem, soki słodzone cukrem, owoce, owoce konserwowane za pomocą syropu cukrowego.
*Keczup, musztarda, ostre sosy pomidorowe.
*Bardzo słone produkty: chipsy, solone orzeszki, krakersy itp.
*Wyroby z białego, przetworzonego przemysłowo ryżu.
*Jedzenie mocno smażone.
*Tłuszcze nasycone i oleje hydrogenizowane.
*Margaryna.
*Masło hydrogenizowane.
*Kawa, napoje kawowe, herbata, alkohol, mleko.
*Nikotyna.
*Wieprzowina i wyroby z niej.
*Jakiekolwiek ryby wędzone.
*Jakiekolwiek wędzone mięso, szynki, kiełbasy itp.
*Hot dogi, hamburgery, kanapki z mięsem.
*Kurczaki hodowane na hormonach (stymulatorach wzrostu).
*Zupy konserwowane i koncentrowane.
*Wyroby z białej mąki (chleb biały, ciasta, ciasteczka, torty, krakersy, wafle, makaron, spaghetti itp.).
*Zażywanie leków (aspiryna, środki nasenne, przeciwbólowe, antyhistaminowe) bez konsultacji z lekarzem.

Tego lepiej nie jeść i nie pić

Czy to możliwe, że większość tradycyjnych potraw, jakie jemy na co dzień ma się nijak do zdrowego odżywiania? Niestety tak. Niewłaściwe odżywianie przyczynia się i bywa nie tylko powodem naszego złego samopoczucia, ale może również prowadzić do poważnych schorzeń.

Dzięki odżywianiu opartemu na owocach i warzywach możesz płynnie przejść z dotychczasowej diety na naprawdę zdrowe odżywianie.

Dla przykładu, przyjrzyjmy się kukurydzy:


"Kukurydza jest bardzo zdrowa - jedna kolba słodkiej, gotowanej kukurydzy dostarcza zaledwie 90 kcal, dużo zaś błonnika pokarmowego i potasu.

Z kukurydzy wykorzystuje się znamiona, czyli miotełkę włosków, kolby, łodygi i liście. Znamiona zawierają olejek eteryczny, olej tłusty, garbniki, żywice, cukry, kwasy organiczne, witaminy C i K oraz sole mineralne. Ziarno kukurydzy zawiera sporo wody, białka, tłuszczów, włókien surowych, witaminy A, B1, B2, E, oraz C. Żadne ze zbóż nie zawiera tyle tłuszczu co kukurydza, jest to jednak tłuszcz bardzo zdrowy, ponieważ zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie linolowy i linolenowy, niezbędne do prawidłowego rozwoju człowieka. Kukurydza jest jednym z podstawowych zbóż. Otrzymuje się z niej kaszę i bardzo delikatną mąkę.

Wywar ze znamion kukurydzy od wieków uznawany jest za środek moczopędny, rozkurczowy i przeciwzapalny, pomocny w kamicy nerkowej, zapaleniu nerek i wątroby, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, zapaleniu miedniczek nerkowych, paradentozie, reumatyzmie, skazie moczanowej, cukrzycy, otyłości; zwiększa wydzielanie żółci oraz ilość usuwanych z moczem moczanów, fosforanów i szczawianów; likwiduje obrzęki spowodowane niewydolnością nerek, reguluje miesiączkę, oczyszcza organizm, obniża ciśnienie krwi. Mąka kukurydziana polecana jest rekonwalescentom i osobom nie tolerującym glutenu pszenicy. Olej kukurydziany obniża poziom cholesterolu we krwi; nasiona osłaniają, goją i regenerują błony śluzowe żołądka i jelit, co szczególnie pomaga przy wrzodach żołądka.Błonnik pokarmowy zapobiega zaparciom i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.Potas wpływa na utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu oraz prawidłowego rytmu serca, co zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca.
Znakomity budulec dla mózgu, kości i mięśni.Kolby gotować na parze; spożywać z zielonymi warzywami."

Istnieje stare przysłowie:„Człowiek po 40 albo jest lekarzem dla samego siebie, albo jest po prostu głupi…"
Jak Twoja obecna dieta wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Warto przyjrzeć się temu, co jemy. Wbrew pozorom, to bardzo ważne, czy będziemy mieli świetne samopoczucie i unikniemy chorób wynikających ze złego odżywiania i prowadzenia niezdrowego trybu życia czy też zaniedbamy te sprawy i zapłacimy za to zdrowiem.
Możesz posiąść tę wiedzę już teraz, możesz zainteresować się tym za kilka lat, gdy problemy zdrowotne zwrócą Twoją uwagę na istotność właściwej diety. Wybór należy do Ciebie...
Jako inteligentna osoba, zapewne wolisz odkryć sekrety zdrowego odżywiania już teraz i nie szkodzić sobie więcej potrawami, które nie służą Twojemu zdrowiu, a wzmacniać je umiejętnie stosując w diecie owoce i warzywa. 

Dlatego właśnie możesz zainwestować w swoje zdrowie już teraz.



niedziela, 22 listopada 2015

Ile punktów ma Twój posiłek?

Znalezione obrazy dla zapytania ile punktów ma twój posiłek

Sekrety zdrowego odżywiania


Twój dzisiejszy stan zdrowia jest wynikiem prowadzonego do tej pory stylu życia. Znajduje się tu wiele elementów takich jak stres, ćwiczenia, ilość snu i odpoczynku i oczywiście wszystko to, co jesz i pijesz. Nie możemy kontrolować wszystkiego, ale z pewnością możemy kontrolować zawartość naszych posiłków. Złota zasada brzmi: to co włożysz, otrzymujesz...

Tak więc kiedy przygotowujesz posiłki, czy myślisz o następujących rzeczach?
• Jak długo jedzenie było przechowywane?
• Ile zawiera mikroelementów (witaminy  i minerały) oraz makroelementów (węglowodany, białko i tłuszcze).
• Jak jedzenie zmienia się w procesie przygotowywania?
• Czy posiłek będzie syty i smaczny?
• Czy organizm nie ma problemów z trawieniem i asymilacją spożytego posiłku?

Posiłek, aby mógł być nazwany zdrowym, musi otrzymać dużą ilość punktów pod kilkoma różnymi względami:
• najlepsza z możliwych zawartość składników odżywczych (które nie znikają podczas gotowania)
• różnorodność
• świetny smak
• satysfakcjonujący apetyt
• łatwość trawienia.

A oto przykład zdrowego posiłku:
• Duża, kolorowa sałatka z różnych warzyw.
• Sałatka ziemniaczana z  ziemniaków, jogurt, oliwa z oliwek oraz świeża pietruszka.
• Grilowana pierś z kurczaka marynowana w sosie pomarańczowo-imbirowym.

Taki posiłek uzyskałby maksymalną ilość punktów w 10 punktowej skali pod względem zawartości składników odżywczych. Dodatkowo jest on smaczny i sycący. Zbyt duża ilość przetworzonego, wygodnego jedzenia może spowolnić pracę Twojego organizmu. Przeciętna osoba potrzebuje 70-100 g protein dziennie, aby dostarczyć organizmowi 9 niezbędnych do życia aminokwasów. Jeżeli nie spożywamy wystarczającej ilości protein, nasze ciało pobiera je z mięśni.

Co zrobić aby Twoje posiłki za każdym razem otrzymywały 10 punktów na 10?
Aby uzdrowić swoją dietę:
*zjadaj dużą porcję kolorowej sałatki z różnych warzyw raz dziennie,
*zjadaj więcej owoców i warzyw sezonowych,
*gotuj warzywa krótko, aby zachować w nich składniki odżywcze (najlepsze jest gotowanie na parze),
*zmniejsz spożycie tłustego, czerwonego mięsa, zastąp je lżejszym mięsem, np. indyczym lub kurzym,
*włącz do swojej diety ryby i inne owoce morza,
*eksperymentuj z białkiem pochodzenia roślinnego takim jak tofu, zupa miso, quorn (potrawy z soi) i wiele innych,
*wybieraj pełnoziarniste, nieprzetworzone węglowodany takie jak brązowy ryż, pieczywo i makaron z pełnej mąki,
*stosuj produkty naturalne i pamiętaj o różnorodności,
*nie pomijaj posiłków
*nie jedz niezdrowych przekąsek 


piątek, 13 listopada 2015

Profilaktyka chorób raka - antyoksydanty i zawartość ORAC w żywności

Znalezione obrazy dla zapytania orac w zywności


Profilaktyka przeciwnowotworowa stosowana powinna być u osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka u osób, gdzie w ich rodzinie był 1 lub więcej przypadków choroby nowotworowej oraz u osób, które obecnie chorują lub przebyły już chorobę nowotworową i chcą uniknąć wznowy. 

Dla tych osób szczególnie ważne jest wprowadzenie do codziennego żywienia produktów bogatych w antyutleniacze - antyoksydanty , które będą neutralizować szkodliwe związki chemiczne - wolne rodniki tlenowe zawarte w toksynach.

ORAC czyli zdolność absorpcji rodników tlenowych, to miara antyoksydacyjnych wartości substancji. Wartości ORAC dla większości owoców i warzyw zostały określone przez standardowe laboratoria i opublikowane w naukowych czasopismach. Według referencji pewnych stron internetowych, mangostan posiada ORAC od 17000 do 24000!

Według doktora Ronalda Priori z The US Departament of Agriculture Research Service w Tufts University, Boston, Massachusetts, "zwiększając spożycie owoców i warzyw, szczególnie tych o wysokiej wartości ORAC, można znacząco podnieść poziom antyoksydantów w krwioobiegu nawet o 15 - 20%

W Uniwersytecie Tufts w Bostonie są prowadzone testy zwane ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity - zdolność absorpcji rodników tlenowych), które mierzą in vitro zdolność żywności, osocza krwi i właściwie każdej substancji do neutralizowania wolnych rodników tlenowych.

Badania w the Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging w Uniwersytecie Tufts w Bostonie sugerują, że spożycie owoców i warzyw z wysoką wartością ORAC może spowolnić proces starzenia zarówno w organizmie, jak i mózgu. Początkowe dowody wskazują, że ta aktywność antyoksydacyjna przekłada się na zwierzęta, chroniąc komórki i ich składniki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Dostarczanie dużej ilości żywności o wysokiej aktywności ORAC, takiej jak suszone śliwki, truskawki, maliny, borówki, żurawina, zielona herbata, jabłka, owoc noni i algi, znacznie zwiększa siłę antyoksydacyjną ludzkiej krwi, zapobiega utracie długoterminowej pamięci i zdolności uczenia się w średnim wieku, utrzymuje zdolność komórek mózgowych do odpowiedzi na chemiczne bodźce oraz chroni naczynia przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Jedząc siedem rodzajów owoców z wysokimi wartościami ORAC, całkowita pojemność ORAC może sięgnąć 6000 jednostek ORAC. Na podstawie dotychczasowych dowodów, eksperci w USDA i Tufts University sugerują, że należy zwiększyć dzienne spożycie od 3000 do 5000 jednostek ORAC, by mieć znaczący wpływ na pojemność antyoksydacyjną osocza i tkanek.

Połączenie owoców (naturalnych antyoksydantów) ma silne właściwości wzmacniające. Wspomniane wcześniej wyniki obszernej analizy ORAC (Zdolność Absorpcji Rodników Tlenowych) przeprowadzonej w Uniwersytecie Tufts w Bostonie wykazują na silne właściwości tych ekstraktów owocowych, chroniące komórki i ich składniki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Wykazano również, że pomagają zwolnić procesy związane ze starzeniem się całego organizmu, szczególnie mózgu. 

Odkryto, że żywność z wysokim ORAC podnosi pojemność antyoksydacyjną ludzkiej krwi o 10 - 25%, pomagając zwiększyć zdolność uczenia się i zapobiegać utracie długoterminowej
pamięci.



Oceń stan swojego zdrowia - dieta